I po sklizni likvidujte plevel, jinak se ho na jaře nezbavíte. Vytrhejte hlavně pampelišku a bršlici

Zahradní sezona pomalu končí, to ale neznamená, že můžeme své zeleninové záhony zanechat bez povšimnutí. I po sklizni úrody je udržujte čisté a bez plevelů. V opačném případě se na nich nechtěné rostliny tak zabydlí, že se jich budete jen těžko zbavovat.

Od jara a přes celé léto se o své zeleninové záhony většinou pečlivě staráme. Změna přichází většinou ve chvíli, kdy poslední plody a rostliny sklidíme. Vten moment už se jen málokomu chce pokračovat vodstraňování plevelů a udržování čistoty. To by však byla chyba. Některé plevele se dokážou během několika málo týdnů na záhonech tak dokonale usadit, že je na jaře zjejich místa budeme jen obtížně odstraňovat. Proto dál udržujeme záhony čisté anebo využijeme podzimní období kvýsevu tzv. zeleného hnojení, které dokáže dát zahradní půdu zpět do kondice tím nejpřirozenějším způsobem.

Kam svytrhaným plevelem

Rostliny, které nejsou napadeny žádnými škůdci a nejsou ještě ve stadiu, kdy by se na nich tvořila semena, můžeme odhodit na kompost. Ve chvíli, kdy už semena dozrála, je lepší rostliny vytrhat, nechat uschnout a spálit.

Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria)

Vytrvalá rostlina, která nahání strach každému zahrádkáři. Jakmile se na záhonech jednou usadí, těžko ji donutíme, aby se odstěhovala. Patří mezi nejúpornější plevele. Pokud nechceme použít kjejí likvidaci herbicidy, nezbývá nám nic jiného než pečlivé ruční odstraňování. Bršlice se totiž množí nejen semeny, ale především pomocí rozvětveného kořenového systému. Zkaždého zapomenutého kousku kořene vkrátké době vyroste další rostlina.

Na druhou stranu bršlice kozí noha patří i mezi ceněné léčivky, a dokonce ji můžete na jaře využít i do salátů, jako vítaný zdroj vitaminu C.

Pampeliška či smetanka lékařská (Taraxacum)

Plevelná rostlina, kterou najdeme běžně růst vzahradách, na loukách i vlesích. Je nenáročná na půdu a dokáže se usadit na každém místě. Vzhledem kmohutnému kůlovému kořenu, který jen málokdy dokážeme odstranit ze záhonu celý, dokáže přežít každý náš zásah. A pokud ji necháme vykvést a vysemenit, pak dokáže během krátké doby zcela ovládnout prostor. Nejlépe se jí zbavíme za pomoci tzv. dloubáku, kterým odstraňujeme kořeny.

I pampeliška patří mezi léčivé byliny. Je doporučována při zánětech močových cest, při ledvinových kamenech a také při žaludečních obtížích. Na jaře můžete mladé lístky přidávat do salátů a je to také významná rostlina pro včely.

Ptačinec žabinec (Stellaria media)

Nízká, hustě rozvětvená, jednoletá bylina, která kvete během celého roku, včetně mírné zimy. Má velmi krátkou vegetační dobu a množí se výsevem semen neuvěřitelnou rychlostí. Na jedné rostlině během krátké doby dozrávají tisíce semen. Žabinec patří mezi celosvětově nejúpornější plevele. Roste téměř na všech půdách od nížin až do hor.

I žabinec však má svou druhou tvář. Mladé, nerozkvetlé výhony se mohou využít do salátů a mohou se využít jako prostředek ke snížení cholesterolu.

Vytrvalých i jednoletých plevelů objevíme na naší zahradě samozřejmě mnohem více. Mezi nejúpornější ještě patří pýr plazivý, svlačec, peťour, pcháč nebo kokoška pastuší tobolka:


Přečtěte si také