Jarní hvězda ifeion rozzáří zahradu i balkon. Pěstování nenáročné exotické krásky zvládne každý

Ifeiony, kterým se říká jarní hvězdy, hvězdice či hvězdičky, na jaře spolehlivě zkrášlí zahradu nebo balkon či terasu. Trvá to sice dva roky, než vytvoří silný trs, ale potom vás každoročně budou těšit svou příjemnou vůní bílých, šeříkově růžových nebo světle modrých až fialově modrých drobných květů. Jak tyhle exotické krásky pěstovat?

Ifeion či ifeion jednokvětý (Ipheion uniflorum i Tristagma uniflorum), kterému se u nás říká jarní hvězda, hvězdička nebo hvězdice, pochází z Brazílie, Uruguaye, Argentiny a Peru. V nizozemštině se mu říká „Oude Wijfjes“, což znamená staré paničky, prý podle starší dámy, která je pěstovala.

Jak ifeion vypadá

  • Rostlina je vysoká okolo 20 centimetrů.
  • Z nevelké cibulky vyrůstají brzy zjara nejčastěji 3–4 úzké trávovité listy, které jsou po pomačkání cítit po česneku. Z jediné cibulky může vyrůst pět stonků!
  • Na každém stonku bývá většinou jeden (někdy i dva) drobný hvězdičkový květ, široký 2–3 cm s velice příjemnou vůní.
  • Květy mohou být bílé, šeříkově růžové nebo modré až fialově modré. Přestože mají květy poměrně krátké stvoly, používají se také k řezu.

Jak ifeiony pěstovat

  • Jarní hvězdě se nejvíc daří na slunci, ale snese i polostín.
  • Ifeion je rostlina na pěstování nenáročná, je odolná a mrazuvzdorná.
  • Prospívá a bohatě kvete v lehčí, dobře propustné humózní půdě, nesnáší vlhko a přemokření.
  • Cibulky vysazujeme od září do listopadu 5 až 8 cm hluboko na vzdálenost 8 až 10 cm.
  • Vysazené cibulky posypeme vrstvou rašeliny nebo mulče.
  • Jsou nenáročné, snadno se pěstují.

Kam ifeiony vysadit

Jarní hvězdy se budou nádherně vyjímat na kraji záhonu nebo na trávníku, svědčí jim pěstování v květináčích na balkoně a neměly by chybět v žádné skalce mezi kameny. Během několika let se tyto malé cibulky rozšíří a vytvoří pěkné velké shluky, nebo dokonce celé minikoberce. Velmi snadno v trávníku zplaní a vytvoří pěkný podrost před křovinami nebo pod vzrostlými stromy. Vytvářejí také pěkné lemy kolem cestiček. Trvá to sice dva roky, než vytvoří silný trs, ale potom nás každoročně bude těšit svou příjemnou vůní a elegantním tvarem drobných květů.

Ifeion je drobná rostlina, proto ji nevysazujeme vedle vysokých rostlin, které by ji mohly obrazně řečeno zadusit.

Mezi její nejlepší společníky naopak patří modřenec (například Muscari ‚Blue Spike‘ nebo Muscari ‚Heavenly Blue‘, hodí se mezi nízké tulipány (Tulipa kaufmanniana), zakrslé kosatce síťkované neboli kosatečky (Iris reticulata) nebo sasanky vábné (Anemone blanda).

Ifeion se doporučuje vysazovat k růžím, přispívá k likvidaci půdních háďátek.

MOHLO BY VÁS ZAJMAT: Ladoňky, ladoničky, sasanky, kosatce i puškínie musí do země na podzim, aby zjara vykvetly

Kultivary jarních hvězd

  • Jako zahradní květina se pěstuje jeden druh Ipheion uniflorum, který má několik kultivarů, které se liší velikostí a barvou květů. Ipheion uniflorum má bělavé kvítky se světle modrými pramínky, je vysoký 15–20 centimetrů a kvete od března do června.
  • Ifeion ‚Alberto Castillo‘ (byl objeven, jak roste v opuštěné zahradě v Buenos Aires) nabízí záplavu sněhově bílých květů. Vysoký je okolo 20 centimetrů a kvete od dubna do června.
  • Ifeion ‚Jessie‘ má nádherné modré až modrofialové kvítky, dosahuje výšky 10–15 centimetrů. Kvete od května do června.
  • Ifeion ‚Tessa‘ s okouzlujícími, šeříkově růžovými kvítky je vysoký 10–15 centimetrů a kvete od května do června.

Zdroj:www.kvetinovecibulky.info, en.wikipedia.org


Přečtěte si také