Trvalkou sezony 2021 je dračík. Jak pěstovat bohatě kvetoucí rostlinu?
Spolek českých perenářů, tedy pěstitelů trvalek, vyhlašuje každým rokem trvalku sezony. Letos tuto poctu získal dračík. Je to trvalka, kterou většina laické veřejnosti, tedy běžní zahrádkáři, zatím moc nezná.
Dračík (Penstemon)
Dračíky pocházejí ze Severní Ameriky a najdete je od Mexika až po severní hranici Spojených států. Jedná se o byliny i polokeře, nízké až středně vysoké trvalky. Většina u nás nabízených dračíků se hodí do trvalkových záhonů, kde se uplatňují spíše jako doplněk kvýraznějším druhům rostlin. Vzhledem kjejich nárokům na půdu mohou být vyšší druhy i součástí tzv. prérijních záhonů, protože jejich kombinace srůznými travinami vypadá velmi efektně. Nižší dračíky se zase hodí do skalek.
Krása dračíků spočívá především vmnožství trubkovitě nálevkovitých květů, které jsou uspořádány vlatnatých nebo hroznovitých květenstvích. Jednotlivé druhy dračíků nakvétají od dubna do září a umí hrát všemi barvami od bílé a krémové přes růžovou, červenou až kfialové. Některé kultivary nabízejí dokonce květy dvoubarevné. Odkvetlé dračíky nezapomínejte sestřihnout, abyste podpořili jejich druhou vlnu kvetení, která se dostaví koncem léta.
Dračíky můžete pěstovat i vnádobách na terasách a balkonech, ale takto pěstované rostliny budou potřebovat na zimu umístit do chladné ale dostatečně světlé a bezmrazé místnosti.
Jak pěstovat dračíky
Většina druhů vyžaduje drenážovanou a dobře propustnou půdu sdostatkem humusu a umístění na slunci či vmírném, světlém polostínu. Dračíky jsou sice trvalky, ale většinou pouze krátkověké. Sjejich mrazuvzdorností to bohužel také není úplně slavné, vyžadují zimní kryt.
I přes tyto drobné nedostatky se jedná o kouzelné květiny, které si můžete snadno sami namnožit výsevem semen, nejlépe už od února. Některé druhy se množí i řízkováním polovyzrálých výhonů, hned po odkvětu. Jen množení dělením trsů, které je tak typické pro většinu trvalek, nebývá u dračíků příliš úspěšné.