Hluchavka skvrnitá nahradí trávník ve stinných zahradách. Je zdrojem nektaru pro čmeláky

Hluchavky vnímáme především jako běžný plevel, který se dá využít i jako výborná léčivka. Hluchavka skvrnitá, která se v plané formě také vyskytuje i v naší přírodě, však může zdobit i zahradu. Byla vyšlechtěna do několika zahradních kultivarů a dokáže výborně pokrýt stinná místa pod stromy a keři.

Hluchavky (Lamium) známe snad úplně všichni znaší přírody. Dokážou vyrůst na záhonech jako plevel, bývají součástí každé louky a jako jedny zmála rostlin se umí objevit i uprostřed pěstěného trávníku. Hluchavek, trvalek i jednoletek, je několik druhů, znichž čtyřijsou doma i u nás. Běžně známou hluchavku bílou (Lamium album) a hluchavku nachovou (Lamium purpureum) doplňují i hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum) a hluchavka objímavá (Lamium amplexicaule).

Hluchavka skvrnitá (Lamium maculatum)

Hluchavka skvrnitá je v naší přírodě celkem běžnou trvalkou, jen si ji často pleteme s její příbuznou hluchavkou nachovou. Poznáte je od sebe podle květů. Zatímco hluchavka skvrnitá má, jak název napovídá, na spodní části květů skvrnitou kresbu, hluchavka nachová je čistě růžová.

Hluchavka skvrnitá dorůstá do výšky okolo 50 cm a nejčastěji vykvétá od května do září, ale dokáže vykvést i uprostřed zimy, pokud pro ni nastanou příhodné podmínky, tedy pokud se oteplí.

Kde najdete hluchavku skvrnitou nejčastěji

Roste velmi běžně vcelé střední, jižní a východní Evropě, ale i vMalé Asii, a byla zavlečena i do Severní Ameriky a Afriky.

U nás ji najdete všude, kde jsou dostatečně vlhké a kypré půdy sdostatkem humusu. Roste pod keři na okrajích lesů, na vlhčích loukách i kolem vodních toků.

Hluchavka skvrnitá vzahradě

Pokud hledáte nenáročnou a vytrvale kvetoucí trvalku, která plně nahradí trávník, jemuž se pod stromy a vzrostlými keři moc nedaří, můžete vyzkoušet právě hluchavku skvrnitou. Má ráda stín i polostín a dokáže vytvořit obrovské koberce, plné výrazně růžových až nafialovělých květů, které budou hojně navštěvovat především čmeláci. Květy všech hluchavek jsou plné sladkého nektaru a patří mezi nejvýznamnější nektarodárné rostliny.

Hluchavku nachovou můžete pěstovat vplané formě, ale pro zahradní využití byly vyšlechtěno i několik zajímavých kultivarů světšími květy, a dokonce i sbarevnými listy. Například kultivar „Roseum“ súzkou bílou kresbou na listu nebo „White Nancy“ svýrazným bílým panašováním. Kultivar „Golden Nuggets“ má zase listy skresbou žlutou.

Hluchavky miluje užitečný hmyz na našich zahradách


Přečtěte si také