reklama

Ginkgo biloba na podzim září zlatými listy. Vydejte se obdivovat jeho krásu

Simona Sedláčková
20. listopadu 2020
Zdraví prospěšné, možná až zázračné účinky, které jsou jinanu dvoulaločnému, spíše známému jako ginkgo biloba, připisovány, jsou všeobecně známé, ale v posledních letech začíná mnoho lidí objevovat i krásu tohoto výjimečného stromu. Ač ho považujeme za hodně cizokrajný, v našich podmínkách se mu daří překvapivě dobře.
reklama

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Patrně hned první informace o jinanu mnoho lidí velmi překvapí. Jinan dvoulaločný je opadavý jehličnan. Nebojte se, nejedná se o překlep, jeho jehlice jsou natolik zploštělé a rozšířené, že opravdu připomínají listy, ale jsou to skutečně jehlice. Jinan je strom dvoudomý, tedy je potřeba rozlišovat jedince samičí a samčí. Listy samčích jinanů bývají mnohem více vykrojené. Jinak mají listy hráškově zelenou barvu, která se na podzim mění na zářivě žlutou, možná až zlatou. Celý strom i půda kolem stromu pak září jednímsytým odstínem žluté a je to veliká krása.

Jinany patří kdlouhověkým, statným stromům srozkladitou korunou. A když se řekne dlouhověký, pak je to vtomto případě myšleno doslova. Nejstarší známý jinan roste vČíně už dlouhých 4 700 let. Pro jejich mohutnost se jinany příliš nehodí kvýsadbě do soukromých zahrad, leda do zahrad skutečně rozlehlých, se spíše parkovým charakterem.

Pěstování jinanů

Jinany rostou velmi pomalu, ale rostou téměř v jakékoliv půdě, snesou i půdy jílovité, nevadí jim sucho ani přemokření. Výborně zvládají znečištěné městské ovzduší a jsou i velmi odolné vůči mrazu až do –40 °C.

Rozmnožování jinanů

Vzhledem kdlouhověkosti stromu si jinany dopřávají čas i na rozmnožování. Jinany začínají plodit až ve věku kolem 35 let. Samozřejmě za předpokladu, že vedle sebe roste samčí a samičí strom. Semena pak dozrávají koncem října až vlistopadu, a dokonce dozrávají plody opylené i neopylené, tedy se semeny i bez a na první pohled je jen těžko rozeznáte. O plody jinanů však málokdo stojí, oplodí zralých semen totiž silně zapáchá jako fekálie. Přesto se vJaponsku a Číně využívají semena vtradiční kuchyni.

Jinany se však mnohem častěji množí vegetativně, pomocí vyzrálých řízků, hřížením větví nebo roubováním na podnož.

Jinan dvoulaločný vmedicíně

Potravinové doplňky zjinanu dvoulaločného jsou velmi oblíbené a rozšířené, přestože účinky rostliny stále nejsou příliš prokázány. I tak se využívají na zlepšení paměti, ke snížení krevního tlaku i proti infarktu nebo na zlepšení prokrvení končetin.

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama