Ginkgo biloba na podzim září zlatými listy. Vydejte se obdivovat jejich krásu

Zdraví prospěšné, možná až zázračné účinky, které jsou jinanu dvoulaločnému, spíše známému jako ginkgo biloba, připisovány, jsou všeobecně známé. V posledních letech však začíná mnoho lidí objevovat i krásu tohoto výjimečného stromu. Ač ho považujeme za hodně cizokrajný, v našich podmínkách se mu daří překvapivě dobře.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)

Patrně hned první informace o jinanu mnoho lidí velmi překvapí. Jinan dvoulaločný je opadavý jehličnan. Nebojte se, nejedná se o překlep, jeho jehlice jsou natolik zploštělé a rozšířené, že opravdu připomínají listy, ale jsou to skutečně jehlice. Jinan je strom dvoudomý, tedy je potřeba rozlišovat jedince samičí a samčí. Listy samčích jinanů bývají mnohem více vykrojené. Jinak mají listy hráškově zelenou barvu, která se na podzim mění na zářivě žlutou, možná až zlatou. Celý strom i půda kolem stromu pak září jedním sytým odstínem žluté a je to veliká krása.

Jinany patří k dlouhověkým statným stromům s rozkladitou korunou. A když se řekne dlouhověký, pak je to v tomto případě myšleno doslova. Nejstarší známý jinan roste v Číně už dlouhých 4 700 let. Pro jejich mohutnost se jinany příliš nehodí k výsadbě do soukromých zahrad, leda do zahrad skutečně rozlehlých, s parkovým charakterem.

Pěstování jinanů

Jinany rostou velmi pomalu, ale rostou téměř v jakékoliv půdě, snesou i půdy jílovité, nevadí jim sucho ani přemokření. Výborně zvládají znečištěné městské ovzduší a jsou i velmi odolné vůči mrazu až do –40 °C.

Rozmnožování jinanů

Vzhledem k dlouhověkosti stromu si jinany dopřávají čas i na rozmnožování. Jinany začínají plodit až ve věku kolem 35 let. Samozřejmě za předpokladu, že vedle sebe roste samčí a samičí strom. Semena pak dozrávají koncem října až v listopadu, a dokonce dozrávají plody opylené i neopylené, tedy se semeny i bez a na první pohled je jen těžko rozeznáte. O plody jinanů však málokdo stojí, oplodí zralých semen totiž silně zapáchá jako fekálie. Přesto se v Japonsku a Číně využívají semena v tradiční kuchyni.

Jinany se mnohem častěji než semeny množí vegetativně pomocí vyzrálých řízků, hřížením větví nebo roubováním na podnož.

Jinan dvoulaločný v medicíně

Potravinové doplňky z jinanu dvoulaločného jsou velmi oblíbené a rozšířené, přestože účinky rostliny stále nejsou příliš prokázány. I tak se využívají na zlepšení paměti, ke snížení krevního tlaku i proti infarktu nebo na zlepšení prokrvení končetin.

Listy jinanů poslouží i jako výtvarný materiál

Listy jinanů jsou nejen velmi krásné, ale díky tomu, že se vlastně nejedná o listy, ale o jehlice, vydrží i dlouho krásně čerstvé. Pokud tedy máte to štěstí a ve vašem okolí jinan roste, vyzkoušejte opadané zlatožluté jehlice na nejrůznější podzimní dekorace. Například z nich můžete vytvářet nádherné věnce.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jinan_dvoulalo%C4%8Dn%C3%BD; https://www.ceskaordinace.cz/zpracovani-orechu-stromu-ginkgo-biloba-ckr-1057-7380.html; https://magazin.biooo.cz/zdravi/superpotraviny/ginko-zazracny-strom-ktery-prodluzuje-zivot/?gclid=Cj0KCQiAmaibBhCAARIsAKUlaKTHFkUjSzEx-E6U5lwoeDmy45vkH_2lXn3vX93y4CdYnWa5Qk3dtQsaAg6YEALw_wcB


Přečtěte si také