Ginkgo biloba na podzim září zlatými listy. Vydejte se obdivovat jejich krásu

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) Zdroj: iStock

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) Zdroj: iStock

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) Zdroj: iStock

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) Zdroj: iStock

Ořechy Ginkgo biloba Zdroj: iStock

Ginkgo biloba jako bonsai Zdroj: iStock

Ořechy Ginkgo biloba Zdroj: iStock
Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba)
Patrně hned první informace o jinanu mnoho lidí velmi překvapí. Jinan dvoulaločný je opadavý jehličnan. Nebojte se, nejedná se o překlep, jeho jehlice jsou natolik zploštělé a rozšířené, že opravdu připomínají listy, ale jsou to skutečně jehlice. Jinan je strom dvoudomý, tedy je potřeba rozlišovat jedince samičí a samčí. Listy samčích jinanů bývají mnohem více vykrojené. Jinak mají listy hráškově zelenou barvu, která se na podzim mění na zářivě žlutou, možná až zlatou. Celý strom i půda kolem stromu pak září jedním sytým odstínem žluté a je to veliká krása.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) Zdroj: iStock
Jinany patří k dlouhověkým statným stromům s rozkladitou korunou. A když se řekne dlouhověký, pak je to v tomto případě myšleno doslova. Nejstarší známý jinan roste v Číně už dlouhých 4 700 let. Pro jejich mohutnost se jinany příliš nehodí k výsadbě do soukromých zahrad, leda do zahrad skutečně rozlehlých, s parkovým charakterem.
Pěstování jinanů
Jinany rostou velmi pomalu, ale rostou téměř v jakékoliv půdě, snesou i půdy jílovité, nevadí jim sucho ani přemokření. Výborně zvládají znečištěné městské ovzduší a jsou i velmi odolné vůči mrazu až do –40 °C.
Rozmnožování jinanů
Vzhledem k dlouhověkosti stromu si jinany dopřávají čas i na rozmnožování. Jinany začínají plodit až ve věku kolem 35 let. Samozřejmě za předpokladu, že vedle sebe roste samčí a samičí strom. Semena pak dozrávají koncem října až v listopadu, a dokonce dozrávají plody opylené i neopylené, tedy se semeny i bez a na první pohled je jen těžko rozeznáte. O plody jinanů však málokdo stojí, oplodí zralých semen totiž silně zapáchá jako fekálie. Přesto se v Japonsku a Číně využívají semena v tradiční kuchyni.

Jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba) Zdroj: iStock
Jinany se mnohem častěji než semeny množí vegetativně pomocí vyzrálých řízků, hřížením větví nebo roubováním na podnož.
Jinan dvoulaločný v medicíně
Potravinové doplňky z jinanu dvoulaločného jsou velmi oblíbené a rozšířené, přestože účinky rostliny stále nejsou příliš prokázány. I tak se využívají na zlepšení paměti, ke snížení krevního tlaku i proti infarktu nebo na zlepšení prokrvení končetin.
Listy jinanů poslouží i jako výtvarný materiál
Listy jinanů jsou nejen velmi krásné, ale díky tomu, že se vlastně nejedná o listy, ale o jehlice, vydrží i dlouho krásně čerstvé. Pokud tedy máte to štěstí a ve vašem okolí jinan roste, vyzkoušejte opadané zlatožluté jehlice na nejrůznější podzimní dekorace. Například z nich můžete vytvářet nádherné věnce.

Dekorační věnec s listy jinanu Zdroj: iStock
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Jinan_dvoulalo%C4%8Dn%C3%BD; https://www.ceskaordinace.cz/zpracovani-orechu-stromu-ginkgo-biloba-ckr-1057-7380.html; https://magazin.biooo.cz/zdravi/superpotraviny/ginko-zazracny-strom-ktery-prodluzuje-zivot/?gclid=Cj0KCQiAmaibBhCAARIsAKUlaKTHFkUjSzEx-E6U5lwoeDmy45vkH_2lXn3vX93y4CdYnWa5Qk3dtQsaAg6YEALw_wcB