Kavyl péřovitý skvěle doplní oblíbené prérijní záhony. Na podzim ho zapleťte do copu

Hledáte atraktivní travinu, které se bude dobře dařit mezi suchomilnými trvalkami, a přitom je neohrozí příliš bujným růstem a rozpínavostí? Zvolte kavyl péřovitý. Jeho jemné klásky se budou pohybovat při každém závanu větru a budou připomínat jemné vlasy lučních víl.

Chystáte se na výsadbu tzv. prérijního záhonu, tedy záhonu, který se skládá zodolných, suchomilných trvalek a výrazných travin? Pak se seznamte skavylem péřovitým. Jedná se o trávu elegantního vzhledu, kterou zahradníci přirovnávají kocasu poníka, andělským vlasům nebo vlasům lučních víl.

Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima, dříve Stilpa tenuissima)

Suchomilná travina, původem zjihozápadu Spojených států, Argentiny a Mexika, patří mezi středně vzrůstné, nenáročné, ale velmi dekorativní traviny. VAustrálii je považována za invazivní rostlinu, nebezpečnou pro eukalyptové lesy i původní pastviny.

Vnašich podmínkách se kavyl péřovitý pěstuje na zahradách jako nádherný doplněk trvalkových záhonů nebo i jako solitér uprostřed pěstěného trávníku.

Kavyl péřovitý dorůstá do výšky 30–50 cm, má velmi jemné, středně zelené, čárkovité listy a během června až září vykvétá bílými nebo krémovými drobnými kvítky, uspořádanými vbohatém květenství. Květenství připomíná na první pohled jemné peří, odtud pochází i název rostliny.

Jak pěstovat kavyl péřovitý

Tato travina má ráda umístění na slunečném až mírně polostinném záhonu vdobře propustné sušší půdě. Nesnáší těžkou jílovitou půdu a přemokření. Jednotlivé trsy se vysazují na vzdálenost asi 30 cm od sebe. Na jednom čtverečním metru by mělo být vysazeno asi 6 trsů kavylu.

Tento druh kavylu však můžete pěstovat i vnádobách, na balkonech či terasách, společně sletničkami a oblíbenými balkonovými květinami.

Jak stříhat kavyl péřovitý

Kavyl se stříhá pouze na jaře, kdy se sestřihne na výšku asi 5–10 cm. Na podzim se nestříhá, ale celý trs můžete svázat, nebo i splést do ozdobného copu či jiného tvaru. Při podzimním sestřihu by hrozilo vymrznutí trsu. Kavyl péřovitý je mrazuvzdorný do –20 °C.

Není tráva, jako tráva! Okrasným travinám to na záhonech sluší:


Přečtěte si také