návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kavyl péřovitý skvěle doplní oblíbené prérijní záhony. Na podzim ho zapleťte do copu

Simona Sedláčková , Vydáno: 09.07.2021
Hledáte atraktivní travinu, které se bude dobře dařit mezi suchomilnými trvalkami, a přitom je neohrozí příliš bujným růstem a rozpínavostí? Zvolte kavyl péřovitý. Jeho jemné klásky se budou pohybovat při každém závanu větru a budou připomínat jemné vlasy lučních víl.

reklama

Chystáte se na výsadbu tzv. prérijního záhonu, tedy záhonu, který se skládá z odolných, suchomilných trvalek a výrazných travin? Pak se seznamte s kavylem péřovitým. Jedná se o trávu elegantního vzhledu, kterou zahradníci přirovnávají k ocasu poníka, andělským vlasům nebo vlasům lučních víl.

Založte si prérijní trvalkový záhon

Založte si prérijní trvalkový záhon a těšte se na květy řebříčku, rozrazilu i šuškardy

Prérijní záhon pro sušší místa na výsluní

Prérijní záhon pro sušší místa na výsluní. Pěstuje šalvěje, mavuně i okrasné česneky

Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima, dříve Stilpa tenuissima)

Suchomilná travina, původem z jihozápadu Spojených států, Argentiny a Mexika, patří mezi středně vzrůstné, nenáročné, ale velmi dekorativní traviny. V Austrálii je považována za invazivní rostlinu, nebezpečnou pro eukalyptové lesy i původní pastviny.

Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima)
Autor: iStock Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima)

V našich podmínkách se kavyl péřovitý pěstuje na zahradách jako nádherný doplněk trvalkových záhonů nebo i jako solitér uprostřed pěstěného trávníku.

Kavyl péřovitý dorůstá do výšky 30–50 cm, má velmi jemné, středně zelené, čárkovité listy a během června až září vykvétá bílými nebo krémovými drobnými kvítky, uspořádanými v bohatém květenství. Květenství připomíná na první pohled jemné peří, odtud pochází i název rostliny.

Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima)
Autor: iStock Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima)

Jak pěstovat kavyl péřovitý

Tato travina má ráda umístění na slunečném až mírně polostinném záhonu v dobře propustné sušší půdě. Nesnáší těžkou jílovitou půdu a přemokření. Jednotlivé trsy se vysazují na vzdálenost asi 30 cm od sebe. Na jednom čtverečním metru by mělo být vysazeno asi 6 trsů kavylu.

Tento druh kavylu však můžete pěstovat i v nádobách, na balkonech či terasách, společně s letničkami a oblíbenými balkonovými květinami.

Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima)
Autor: iStock Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima)

Jak stříhat kavyl péřovitý

Kavyl se stříhá pouze na jaře, kdy se sestřihne na výšku asi 5–10 cm. Na podzim se nestříhá, ale celý trs můžete svázat, nebo i splést do ozdobného copu či jiného tvaru. Při podzimním sestřihu by hrozilo vymrznutí trsu. Kavyl péřovitý je mrazuvzdorný do –20 °C.

Není tráva, jako tráva! Okrasným travinám to na záhonech sluší:

Traviny harmonicky sjednocují prostor

Trávy pro trvalkové záhony

Jednoleté okrasné traviny

Jednoleté okrasné traviny: Úžasně doplní letničky na záhonech a využijete je do kytic

reklama

Článek je zařazen v: Kavyl péřovitý (Nassella tenuissima) , travina , prérijní , záhon , trvalka , suchomilná

reklama

Přečtěte si také