Bez krvavců by nebyly některé druhy motýlů. Nenápadná bylina pomáhá i lidem
Krvavec roste hojně na květnatých loukách po celém našem území od nížin až po podhůří. Na první pohled si ho možná ani nevšimnete, ale pro některé druhy motýlů je přímo životně důležitý. Jejich housenky se živí výhradně touto rostlinou. Krvavec je i léčivá bylina, která léčí povrchové rány i křečové žíly. Na našem území rostou tři druhy krvavců, krvavec toten si občas vysazujeme i do zahrady.
Krvavec toten (Sanguisorba officinalis)
Jméno téhle léčivé bylinky nezní zrovna lákavě, ale vzniklo podle její schopnosti zastavovat krvácení, proto krvavec. A druhové jméno, tedy toten, zase odkazuje k tvaru květenství, které připomíná paličky na bubnování. A toten je staročeský výraz pro bubnování.
Krvavec toten roste téměř po celém území ČR, ale protože je poměrně nenápadný,zůstává pro mnoho lidí téměř neznámý. Nemůže se sice pochlubit krásně barevnými květy, ale jeho hnědé až vínové paličky fungují jako krásný doplněk lučních kytic.
Jak poznáte krvavec toten
Je to vytrvalá bylina, která dosahuje výšky okolo 1 m. Listy vyrůstají vpřízemní růžici zválcovitého a bohatě větveného oddenku. Lysá větvená lodyha nese vždy několik oboupohlavných květů, složených do válcovitého květenství, klasu. Květy vklasu nakvétají postupně, nejprve květy horní a naposled květy spodní, od června do září.
Živná rostlina pro modrásky
Krvavec toten je jedinou živnou rostlinou pro housenky dvou druhů modrásků, modráska očkovaného a modráska bahenního. Oba patří mezi velmi ohrožené druhy.
Krvavec toten jako léčivá bylina
Zhlediska léčitelství je důležitý především oddenek krvavce. Obsahuje hodně saponinů, flavonoidů a tříslovin. Využívá se kzastavení krvácení, má protizánětlivé, antiseptické a antibakteriální účinky. Kléčbě špatně se hojících povrchových ran a křečových žil se zase využívá čerstvá nať krvavce.
Krvavec menší (Sanguisorba minor)
Na suchých místech můžete potkat i krvavec menší, který rovněž vyrůstá ztlustého oddenku, díky kterému dokáže přežít i velmi dlouhá sucha. Je to vytrvalá bylina vysoká až 40 cm. I tento druh krvavce je životně důležitý pro motýly. Je jedinou živnou rostlinou pro housenky soumračníka skořicového a často se na něm živí i housenky soumračníka jahodníkového, který však nepohrdne ani jinými rostlinami.
I tento druh krvavce se využívá vlidovém léčitelství kzastavení krvácení. Hořký oddenek se také přidával do bylinkových vín a likérů. Zlistů se také vařila polévka a někdy se vyséval jako krmivo pro dobytek.
Krvavec východoasijský (Sanguisorba tenuifolia)
A poslední ztrojice krvavců, které rostou vČR, je krvavec východoasijský. Vykvétá bílými nebo růžovými květy od června do září.