Poblekla modrá přiláká do zahrady včely i motýly. Můžete si ji usušit pro zimní výzdobu
Navzdory svému jménu vykvétá poblekla modrá i bílými nebo růžovými květy, a to v obrovském množství. Ve velkém ji také navštěvuje užitečný hmyz, proto by neměla uniknout vaší pozornosti. Snadno se množí semeny, která seženete na internetu.
Poblekla modrá (Catananche caerulea)
České jméno nezní moc lákavě a to latinské se zase špatně vyslovuje. To by vás však nemělo odradit a po téhle kouzelné trvalce byste se měli podívat.
Poblekla modrá, krátkověká trvalka nebo ještě častěji dvouletka z čeledi hvězdnicovitých, pochází ze severozápadní Evropy, z jihu Španělska i Francie a také z Baleár, kde roste na pastvinách a stráních od června do září. Květy poblekly byly používány starověkými Řeky do nápojů lásky.
V našich podmínkách se jí většinou daří velmi dobře. Dorůstá do výšky asi 70–100 cm, má úzké čárkovité listy stříbřitě zelené barvy a vykvétá od července do září velkým množstvím barevných květů se zubatými okvětními lístky, takže na první pohled připomíná chrpu nebo čekanku.
Výrazným znakem květů poblekly jsou suchomázdřivé a průsvitné listeny, které po odkvětu a opadu okvětních lístků vytvoří zajímavé šištice, které můžete ostříhat, dosušit a uschovat pro použití do zimních suchých vazeb stejně jako čerstvě rozkvetlé květy.
Jak a kde pěstovat pobleklu modrou
Pobleklu můžete pěstovat na záhonech s ostatními trvalkami, ale také se hodí pro výsadbu do suchých zídek. Vyžaduje slunné stanoviště a sušší až středně vlhkou, písčitohlinitou, dobře propustnou půdu. Má jen velmi malé nároky na zálivku, a to ještě jen při pěstování v nádobách, na záhonech ji nemusíte zalévat vůbec. Je mrazuvzdorná do −18 °C. Na zimu jí proto raději dopřejte přikrývku z chvojí.
Zrdoj: https://en.wikipedia.org/wiki/Catananche; https://www.zahradnictvikrulichovi.cz/prodej/Catananche-caerulea---poblekla-modra?phone=0