reklama

Slaměnky se hodí do dušičkových věnců i na stůl do vázy. Kdy je sbírat a jak s nimi pracovat?

Simona Sedláčková
24. října 2021
Nejčastěji si pod pojmem slaměnky představujeme květinu, která se správně jmenuje smil listenatý neboli slaměnka listenatá. Jedná se o letničku, která sice vypadá skvěle i na záhonech a čerstvě utržená, ale kterou oceňujeme především pro její schopnost zůstat krásnou a zachovat si pěknou barvu a tvar i po usušení.
reklama

Slaměnka listenatá (Xerochrysum bracteatum)

VAustrálii, na Nové Guinei a v Tasmánii, odkud slaměnka listenatá pochází, roste jako trvalka, ale vnašich podmínkách se pěstuje na zahradách pouze jako letnička. Dorůstá do výšky 40–80 cm a chudě větvená lodyha nese květní úboryvelké 2–7 cm. Středový terč bývá žlutý, složený zdrobných, trubkovitých květů, apo obvodu vyrůstají barevné listeny, nejčastěji žluté, oranžové, bílé, růžové nebo vínové.

Kdy a jak vysévat slaměnky listenaté

Tyčinkovitá semena se vysévají počátkem dubna do výsevních misek a teprve vdruhé polovině května se mohou otužilé sazenice vysazovat na venkovní záhony.

Jak pěstovat slaměnky listenaté

Slaměnky nemají žádné zvláštní požadavky na půdu, ale nejvíce se jim bude dařit vdobře propustné, kyselejší půdě snízkým obsahem fosforu, na stanovišti chráněném před větrem ana plném slunci.

Správný čas pro sběr květů

Květy určené na sušení se musí začít sklízet ještě před plným rozvitím, jinak se při sušení příliš otevřou a ze středových terčů se začnou uvolňovat přezrálé kvítky vpodobě chmýří. Listeny se pak stáčejí a slaměnky rychle ztrácejí na kráse. Je nutnéslaměnky odstřihovat zrostlin postupně, každý den.

Tím, že se květenství sklízí postupně, však vzniká problém, tedy příliš krátký stonek. Druhým problémem je přílišná křehkost stonku po usušení. Proto se jednotlivé květy slaměnek většinou napichují nebo nalepují na zelené vázací drátky nebo na dřevěné špejle.

Slaměnkové kytice se také často vážou spomocí manžety, do které se jednotlivé květy pevně usadí a křehké stonky zůstanou chráněné před olamováním.

Slaměnky jako oblíbená dekorace na hrob

Velmi často se slaměnky využívají na výrobu dušičkových věnců na hroby. Není to nic složitého a snadno si takový věnec můžete vyrobit i sami.

Budete potřebovat:

  • květy slaměnek
  • slaměný základ na věnec
  • ocelové špendlíky bez hlavičky

Jednotlivé květy pak můžete jednoduše připichovat na věnec jeden vedle druhého.

Práci si můžete usnadnit i využitím tavné pistole. Jen dejte pozor, abyste dobře odstranili nevzhledná drobná vlákénka ztavné pistole, která většinou po nalepení zůstávají okolo květů a výsledný efekt věnce trochu kazí.

Slaměnky můžete využít i na výrobu košíčků. Na jejich výzdobu využijete i další rostliny, kterým sušení neubírá na kráse, například bělotrn, smilek, zaječí ocásky, černuchu nebo odkvetlý len.

Slaměnky využijte ivinteriéru

Slaměnky zdaleka nejsou jen hřbitovní dekorací. Pěkně vypadají i naaranžované ve váze, ať už samotné, nebo vkyticích stravinami a dalšími rostlinami.

Krásnou dekoraci si můžete vytvořit i zapícháním slaměnek do koule zpěnové hmoty pro suché rostliny, kterou zakoupíte vhobbymarketech.

Zdroj: Wikipedie a Letničky a dvouletky, H. Kasparová a V. Vaněk, 1993

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: květvěnecdušičkybělotrnlistopadzáhonTasmánieWikipedietrvalkastoneklensušenéslaměnkalistenatáXerochrysum bracteatumsuchéjednoletá rostlinasmil listenatý
reklama