Slaměnky se hodí do dušičkových dekorací i do vázy. Kdy je sbírat a jak s nimi pracovat

Nejčastěji si pod pojmem slaměnky představujeme květinu, která se správně jmenuje smil listenatý neboli slaměnka listenatá. Jedná se o letničku, která sice vypadá skvěle i na záhonech a čerstvě utržená, ale kterou oceňujeme především pro její schopnost zůstat krásnou a zachovat si pěknou barvu a tvar i po usušení.

Slaměnka listenatá

V Austrálii, na Nové Guineji a v Tasmánii, odkud slaměnka listenatá (Xerochrysum bracteatum) pochází, roste jako trvalka, ale v našich podmínkách se pěstuje na zahradách pouze jako letnička. Dorůstá do výšky 40–80 cm a chudě větvená lodyha nese květní úbory velké 2–7 cm. Středový terč bývá žlutý, složený z drobných, trubkovitých květů a po obvodu vyrůstají barevné listeny, nejčastěji žluté, oranžové, bílé, růžové nebo vínové.

Pěstování slaměnky listenaté

Tyčinkovitá semena se vysévají počátkem dubna do výsevních misek a teprve v druhé polovině května se mohou otužilé sazenice vysazovat na venkovní záhony.

Slaměnky nemají žádné zvláštní požadavky na půdu, ale nejvíce se jim bude dařit v dobře propustné, kyselejší půdě s nízkým obsahem fosforu, na stanovišti chráněném před větrem a na plném slunci.

PŘEČTĚTE SI TAKY: 10 letniček pro suché vazby

Správný čas pro sběr květů na sušení

Květy určené na sušení se musí začít sklízet ještě před plným rozvitím, jinak se při sušení příliš otevřou a ze středových terčů se začnou uvolňovat přezrálé kvítky v podobě chmýří. Listeny se pak stáčejí a slaměnky rychle ztrácejí na kráse. Je nutné slaměnky odstřihovat z rostlin postupně, každý den.

Jak se slaměnkami pracovat

  • Tím, že se květenství sklízí postupně, však vzniká problém, tedy příliš krátký stonek. Druhým problémem je přílišná křehkost stonku po usušení. Proto se jednotlivé květy slaměnek většinou napichují nebo nalepují na zelené vázací drátky nebo na dřevěné špejle.
  • Slaměnkové kytice se také často vážou s pomocí manžety, do které se jednotlivé květy pevně usadí a křehké stonky zůstanou chráněné před olamováním.

Slaměnky jako dušičková dekorace na hrob

Velmi často se slaměnky využívají na výrobu dušičkových věnců na hroby. Není to nic složitého a snadno si takový věnec můžete vyrobit i sami.

Budete potřebovat

  • květy slaměnek
  • slaměný základ na věnec
  • ocelové špendlíky bez hlavičky

Jak postupovat

Jednotlivé květy pak můžete jednoduše připichovat na věnec jeden vedle druhého. Práci si můžete usnadnit i využitím tavné pistole. Jen dejte pozor, abyste dobře odstranili nevzhledná drobná vlákénka z tavné pistole, která většinou po nalepení zůstávají okolo květů a výsledný efekt věnce trochu kazí.

Slaměnky můžete využít i na výrobu košíčků. Na jejich výzdobu využijete i další rostliny, kterým sušení neubírá na kráse, například bělotrn, smilek, zaječí ocásky, černuchu nebo odkvetlý len.

Slaměnky využijete i v interiéru

Slaměnky zdaleka nejsou jen hřbitovní dekorací. Pěkně vypadají i naaranžované ve váze, ať už samotné, nebo v kyticích s travinami a dalšími rostlinami. Krásnou dekoraci si můžete vytvořit i zapícháním slaměnek do koule z pěnové hmoty pro suché rostliny, kterou zakoupíte v hobbymarketech.

Zdroj: autorský článek Simona Sedláčková, cs.wiikipedie.org, Letničky a dvouletky, H. Kasparová a V. Vaněk, 1993


Přečtěte si také