Třapatka nachová je nyní třapatkovka. Proč květina změnila jméno?

Třapatku nachovou, nově tedy třapatkovku nachovou, známe snad všichni, ale spíše pod jejím latinským jménem Echinacea. Je to nejen vynikající léčivka, která zlepšuje naši imunitu, ale zároveň trvalka s půvabnými květy. Proč si tahle užitečná kráska změnila jméno?

Proč třapatkovka už není třapatka?

Jednoduše proto, že pod českým názvem třapatka se původně sešly dva rody rostlin, rod Echinacea a rod Rudbeckia. Vše se zamotalo ve chvíli, kdy se původně jeden rod, Rudbeckia, rozdělil do dvou samostatných rodů, Rudbeckia a Echinacea.

Na první pohled jsou si tyto rostliny sice dost podobné a všechny pocházejí ze Severní Ameriky, ale plést bychom je dohromady neměli. Proto se u nich dříve většinou uváděla jen jména latinská, která jsme si převedli do češtiny, echinacea a rudbekie.

Případ třapatkovky a třapatky není ojedinělý, takový rozchodníkovec dřív býval rozchodníkem.

Kde hledat rozdíly mezi třapatkou a třapatkovkou?

Odlišností by se našlo samozřejmě mnohem více, ale ten hlavní rozdíl je přímo uprostřed. Tedy uprostřed květu. Třapatka, latinsky Rudbeckia, má střed vždy vystouplý a hladký, a především tmavý, černý nebo hodně tmavě hnědý. Třapatkovka, tedy Echinacea, má vystouplý střed složený ze samých bodlinek vbarvě rezavé, okrové nebo zelené. A právě tento pichlavý střed dal jméno celému rodu. Echinus je totiž latinsky ježek.

Vzhledem ktomu, že se nový název pro echinaceu mezi laickou veřejností stále ještě příliš nerozšířil, je lepší užívat raději názvy latinské, aby nedocházelo kzáměnám, ale časem si určitě všichni zvykneme.

Tak si to ještě jednou trochu zopakujeme:

Třapatkovka (Echinacea)

Třapatkovka je rod rostlin zčeledi hvězdnicovitých, který obsahuje 9 druhů. Zajímavé jsou pro nás především 3 druhy, jsou to trvalky, které mají léčivé účinky. Třapatkovka nachová (Echinacea purpurea), dorůstá do výšky okolo 1 m a poznáte ji podle drsných listů spilovitým okrajem.

Třapatkovka bledá (Echinacea pallida), ta je vysoká většinou 80 cm a charakterizují ji svěšené okvětní lístky.

Třetí je třapatkovka úzkolistá (Echinacea angustifolia), která je nejnižší, jen asi 60 cm.

Třapatka (Rudbeckia)

Další zástupci čeledě hvězdnicovitých. Do tohoto rodu patří asi 23 druhů, jednoletých i vytrvalých. Nejznámější jsou třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata) a třapatka srstnatá (Rudbeckia hirta).

Obě rostou zplaněle i volně vnaší přírodě a jsou považovány za invazivní rostliny. Jsou to nepřehlédnutelné květiny, jejichž zlatožlutá barva září vkaždé zahradě. Jen dávejte pozor, aby se od vás nestěhovala sama za plot. Stačí malý odkopek a třapatka si začne žít svým volným životem.


Přečtěte si také