reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

10 léčivých rostlin, které bohatě kvetou. Pěstujte echinaceu a další krásky

matoušhartman , Vydáno: 10.07.2020
Kvetoucí léčivky 1
Autor: istock.com Kvetoucí léčivky 1
Léčivé rostliny pomáhají a dokonce nás potěší i svými krásnými květy. Mohou to být keře i byliny. Rostou v přírodě, nebo se dají pěstovat na zahradách. Některé k nám přišly zdaleka jako echinacea nebo lichořeřišnice, jiné v našich luzích a hájích kvetou odnepaměti. Znáte všechny léčivky s krásně barevnými květy?

reklama

Mateřídouška

Opojně vonící sestra tymiánu je dokonce českou národní květinou. Objevuje se i ve známé sbírce básní Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Pokrývá zem svými krásně fialovými kvítky a využití našla i v lidovém léčitelství. Dříve dávaly maminky svým dětem mateřídouškový nálev do vany, aby nezlobily a dobře spaly. Mateřídouška má ale mnoho jiných účinků. Kvetoucí nať se používá při léčbě dýchacích cest, jelikož podporuje vykašlávání. Ostatně z mateřídoušky si můžete připravit domácí sirup proti kašli. Díky antiseptickým účinkům můžete mateřídoušku využít při plísňových onemocněních kůže a na špatně hojící se rány či spáleniny od slunce, což se v létě hodí! Mateřídouška pomáhá i při menstruačních bolestech, doporučuje se denně vypít dva šálky mateřídouškového čaje.

Echinacea

Na rozdíl od domácí mateřídoušky echinacea neboli třapatka k nám vážila dalekou cestu. Pochází totiž z Jižní Ameriky. Svými fialovými květy s oranžovými středy ale dokáže ozdobit i české zahrady. Indiáni ji používali k hojení zánětů a při bolestech v krku. Echinacea podporuje imunitu a aktivuje bílé krvinky, které pohlcují bakterie. Pomáhá při prevenci zánětu dýchacích cest a chřipky.

Lichořeřišnice větší

Přes oceán k nám přišla i oblíbená lichořeřišnice. Krásná odolná rostlina vykvétá červenými, žlutými nebo oranžovými květy. V našich podmínkách se jí daří v zahradě i na balkoně. Může se pořádně rozrůst a potěší nás svou exotickou krásou. Indiáni ale lichořeřišnici nepoužívali jen k okrase. Dobře znali její léčivé účinky. Lichořeřišnice je prevencí většiny infekčních chorob, dezinfikuje krk a posiluje organismus. Dokonce se věřilo, že když nosíte květ lichořeřišnice u sebe, jste chráněni před úrazy a horečkami.

Přírodní antibiotika

8 přírodních antibiotik, na která jsme kvůli práškům zapomněli: česnek, lichořeřišnice a další

LICHOŘEŘIŠNICE Jak vypěstovat krásnou léčivou letničku a ochutnat jedlé květy

LICHOŘEŘIŠNICE: Jak vypěstovat léčivou rostlinu a proč jíst její květy

Šeřík

Tenhle keř máme spojený s výrazně vonícími květy, které zaplní jeho větve každé jaro. Ke květům si chodíme přivonět, případně si je natrháme do vázy, ale zapomínáme, že keř má také léčivé účinky. Květy můžete zpracovat na sirup, ze kterého pak lze připravovat limonádu. Pomáhá při stresových situacích. Když vás bolí hlava, můžete si připravit šeříkový čaj. Lze ho udělat z čerstvých květů, ale i z těch nasušených, takže ho můžete pít po celý rok.

Co udělat, když kvete šeřík? Třeba domácí šeříkový sirup proti stresu!

Co udělat, když kvete šeřík? Domácí šeříkový sirup proti stresu!

Siringa vulgaris (Šeřík obecný)

Šeřík je příbuzný olivovníku

Divizna velkokvětá

Dříve se věřilo, že její žluté květy chrání před vším zlým. Své místo si našla i v lidovém léčitelství a jejích účinků můžeme využít i dnes. Je domácí rostlinou, takže ji lze natrhat volně v přírodě, nemusíme ji speciálně pěstovat. Proti kašli působí diviznový čaj. Připravuje se z čerstvých nebo sušených květů, které se musí 8 až 10 hodin louhovat ve vodě. Při různých respiračních onemocněních pomáhá i diviznový sirup, který se užívá po jedné lžičce třikrát denně. Na podrážděnou kůži zase blahodárně působí diviznový olej.

Divizna velkokvětá v přírodě Černé Hory
Autor: istock.com Divizna velkokvětá v přírodě Černé Hory

Měsíček lékařský

Krásně oranžové květy jsou jedlé, poslouží jako náhrada šafránu ve vaření a také léčí. Měsíčková mast je známým prostředkem, který bojuje s mnoha kožními problémy. Pokud chceme měsíček užívat vnitřně, musíme si připravit výluh ze sušených květů, které necháme odstát 10 minut. Čaj blahodárně působí na játra, žlučník a močové cesty.

Brutnák lékařský

Bylina původem ze Středomoří u nás zdomácněla. Kvete i v přírodě a snadno se množí samovýsevem. Stačí ji vysít do zahrady a příští rok se už o sebe postará a vyroste klidně i na jiném místě. Má jasně modré květy, ale chlubí se i léčivými účinky. Nálev z brutnáku pomáhá při srdečních chorobách i zánětu ledvin. Brutnákový olej nebo pleťová voda zase bojují se stárnutím kůže.

Brutnák lékařský
Autor: istock.com Brutnák lékařský

Kozlík lékařský

Bylina, která se používá odnepaměti, má mnoho léčivých účinků. Využívá se její kořen, z nějž se připravovaly valeriánské kapky. Odvar nebo kapky pomáhají při nervovém vyčerpání, úzkosti nebo přepracování či bolesti hlavy díky svým analgetickým účinkům. Kozlík pomáhá s usínáním, ale nemá omamné účinky. Užívání kozlíku by mělo trvat tři dny, po kterých následují tři dny pauzy. Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Její blahodárné účinky ocení zejména lidé narození ve znamení Blíženců. Vlažný odvar z kozlíku totiž dokáže tlumit jejich neklid, nervozitu nebo rozčilení.

Kozlík lékařský
Autor: istock.com Kozlík lékařský

Heřmánek pravý

Jestliže kozlík pomáhá Blížencům, pak je heřmánek bylinkou pro Berany. Heřmánek pravý zmírňuje stres a tiší nervové vypětí, což se aktivním a často přepracovaným Beranům hodí. Jinak je ale heřmánek všestrannou bylinou, která pozitivně působí i při žaludečních nevolnostech nebo nadýmání. Heřmánkový olej pomáhá bolavým kloubům a heřmánkový sirup zase bojuje s nachlazením.

Bez černý

Známá rostlina, kterou hojně najdeme v české přírodě, je největší bylinou, jejíž květy, listy i plody každý rok zpracováváme. Všichni známe bezový sirup, ale bez nám nepřináší radost jen díky svojí sladké chuti. Dokáže léčit. Zbavuje tělo toxinů, blahodárně působí na kardiovaskulární systém, snižuje tělesnou teplotu a bojuje s revmatismem. Z bezových květů se vyrábí bezový ocet, který podporuje pocení a snižuje teplotu. Lze si ho vyrobit doma, a když ho nevyužijete pro lékařské účely, můžete ho přidávat do jídla jako vinný ocet.

reklama

Článek je zařazen v: brutnák lékařský , divizna velkokvětá , kozlík lékařský , echinacea , heřmánek , měsíček , léčivky , léčivka

reklama

Přečtěte si také