10 léčivých rostlin, které bohatě kvetou. Pěstujte echinaceu a další krásky

Léčivé rostliny pomáhají a dokonce nás potěší i svými krásnými květy. Mohou to být keře i byliny. Rostou v přírodě, nebo se dají pěstovat na zahradách. Některé k nám přišly zdaleka jako echinacea nebo lichořeřišnice, jiné v našich luzích a hájích kvetou odnepaměti. Znáte všechny léčivky s krásně barevnými květy?

Mateřídouška

Opojně vonící sestra tymiánu je dokonce českou národní květinou. Objevuje se i ve známé sbírce básní Kytice od Karla Jaromíra Erbena. Pokrývá zem svými krásně fialovými kvítky a využití našla i vlidovém léčitelství. Dříve dávaly maminky svým dětem mateřídouškový nálev do vany, aby nezlobily a dobře spaly. Mateřídouška má ale mnoho jiných účinků. Kvetoucí nať se používá při léčbě dýchacích cest, jelikož podporuje vykašlávání. Ostatně zmateřídoušky si můžete připravit domácí sirup proti kašli. Díky antiseptickým účinkům můžete mateřídoušku využít při plísňových onemocněních kůže a na špatně hojící se rány či spáleniny od slunce, což se vlétě hodí! Mateřídouška pomáhá i při menstruačních bolestech, doporučuje se denně vypít dva šálky mateřídouškového čaje.

Echinacea

Na rozdíl od domácí mateřídoušky echinacea neboli třapatka knám vážila dalekou cestu. Pochází totiž zJižní Ameriky. Svými fialovými květy soranžovými středy ale dokáže ozdobit i české zahrady. Indiáni ji používali khojení zánětů a při bolestech vkrku. Echinacea podporuje imunitu a aktivuje bílé krvinky, které pohlcují viry a bakterie. Pomáhá při prevenci zánětu dýchacích cest a chřipky.

Lichořeřišnice větší

Přes oceán knám přišla i oblíbená lichořeřišnice. Krásná odolná rostlina vykvétá červenými, žlutými nebo oranžovými květy. Vnašich podmínkách se jí daří vzahradě i na balkoně. Může se pořádně rozrůst a potěší nás svou exotickou krásou. Indiáni ale lichořeřišnici nepoužívali jen kokrase. Dobře znali její léčivé účinky. Lichořeřišnice je prevencí většiny infekčních chorob, dezinfikuje krk a posiluje organismus. Dokonce se věřilo, že když nosíte květ lichořeřišnice u sebe, jste chráněni před úrazy a horečkami.

Šeřík

Tenhle keř máme spojený svýrazně vonícími květy, které zaplní jeho větve každé jaro. Ke květům si chodíme přivonět, případně si je natrháme do vázy, ale zapomínáme, že keř má také léčivé účinky. Květy můžete zpracovat na sirup, ze kterého pak lze připravovat limonádu. Pomáhá při stresových situacích. Když vás bolí hlava, můžete si připravit šeříkový čaj. Lze ho udělat zčerstvých květů, ale i ztěch nasušených, takže ho můžete pít po celý rok.

Divizna velkokvětá

Dříve se věřilo, že její žluté květy chrání před vším zlým. Své místo si našla i vlidovém léčitelství a jejích účinků můžeme využít i dnes. Je domácí rostlinou, takže ji lze natrhat volně vpřírodě, nemusíme ji speciálně pěstovat. Proti kašli působí diviznový čaj. Připravuje se zčerstvých nebo sušených květů, které se musí 8 až 10 hodin louhovat ve vodě. Při různých respiračních onemocněních pomáhá i diviznový sirup, který se užívá po jedné lžičce třikrát denně. Na podrážděnou kůži zase blahodárně působí diviznový olej.

Měsíček lékařský

Krásně oranžové květy jsou jedlé, poslouží jako náhrada šafránu ve vaření a také léčí. Měsíčková mast je známým prostředkem, který bojuje smnoha kožními problémy. Pokud chceme měsíček užívat vnitřně, musíme si připravit výluh ze sušených květů, které necháme odstát 10 minut. Čaj blahodárně působí na játra, žlučník a močové cesty.

Brutnák lékařský

Bylina původem ze Středomoří u nás zdomácněla. Kvete i vpřírodě a snadno se množí samovýsevem. Stačí ji vysít do zahrady a příští rok se už o sebe postará a vyroste klidně i na jiném místě. Má jasně modré květy, ale chlubí se i léčivými účinky. Nálev zbrutnáku pomáhá při srdečních chorobách i zánětu ledvin. Brutnákový olej nebo pleťová voda zase bojují se stárnutím kůže.

Kozlík lékařský

Bylina, která se používá odnepaměti, má mnoho léčivých účinků. Využívá se její kořen, znějž se připravovaly valeriánské kapky. Odvar nebo kapky pomáhají při nervovém vyčerpání, úzkosti nebo přepracování či bolesti hlavy díky svým analgetickým účinkům. Kozlík pomáhá susínáním, ale nemá omamné účinky. Užívání kozlíku by mělo trvat tři dny, po kterých následují tři dny pauzy. Bylina není vhodná pro těhotné a kojící ženy. Její blahodárné účinky ocení zejména lidé narození ve znamení Blíženců. Vlažný odvar z kozlíku totiž dokáže tlumit jejich neklid, nervozitu nebo rozčilení.

Heřmánek pravý

Jestliže kozlík pomáhá Blížencům, pak je heřmánek bylinkou pro Berany. Heřmánek pravý zmírňuje stres a tiší nervové vypětí, což se aktivním a často přepracovaným Beranům hodí. Jinak je ale heřmánek všestrannou bylinou, která pozitivně působí i při žaludečních nevolnostech nebo nadýmání. Heřmánkový olej pomáhá bolavým kloubům a heřmánkový sirup zase bojuje snachlazením.

Bez černý

Známá rostlina, kterou hojně najdeme včeské přírodě, je největší bylinou, jejíž květy, listy i plody každý rok zpracováváme. Všichni známe bezový sirup, ale bez nám nepřináší radost jen díky svojí sladké chuti. Dokáže léčit. Zbavuje tělo toxinů, blahodárně působí na kardiovaskulární systém, snižuje tělesnou teplotu a bojuje srevmatismem. Zbezových květů se vyrábí bezový ocet, který podporuje pocení a snižuje teplotu. Lze si ho vyrobit doma, a když ho nevyužijete pro lékařské účely, můžete ho přidávat do jídla jako vinný ocet.


Přečtěte si také