reklama

Dutojazýček je netradiční orchidej, která se snadno pěstuje a vykvétá už od ledna

Simona Sedláčková
29. ledna 2021
Mezi milovníky orchidejí nepatří mezi běžně pěstované druhy, ale je to veliká škoda, protože je velmi skromná a péči o tuto rostlinu zvládnou i úplní začátečníci.
reklama

Dutojazýček (Coelogyne)

Nejčastěji pěstované dutojazýčky, Coelogyne cristata, pocházejí zHimálaje, kde rostou v nadmořských výškách 1 600 až 2 500 m n. m. epifyticky na stromech a na skalách.

Dutojazýček poznáte mezi ostatními druhy orchidejí na první pohled, podle zelených kulovitých hlízek, které mají tvar i velikost asi jako holubí vejce. Zkaždé hlízky vyrůstají dva dlouhé listy. Od ledna do března dutojazýček vykvétá řídkým hroznem bílých květů se žlutou skvrnou.

Jak pečovat o dutojazýček

Má rád umístění na světlém okně vdosahu přímých slunečních paprsků a nevadí mu většinou ani ostré polední slunce. Během léta potřebuje vydatnou zálivku včetně pravidelného rosení listů a můžete ho i jednou týdně ponořit do mísy svodou, nejlépe do vody vlažné a měkké. Na podzim je třeba zálivku omezit, vtu chvíli rostlina začne pomalu vytvářet květní pupeny. Zimu by měla strávit na světlém místě steplotou asi 8–12 °C. Jakmile se květní pupeny objeví, rostlinu přeneste zpět do teplejší místnosti, kde vykvete. Při zalévání dejte pozor, na květy nesmí dopadnout voda, proto kvetoucí rostliny nikdy neroste.

Dutojazýček se většinou pěstuje vširokých květináčích nebo vkošíčcích zavěšených na okně. Vysazuje se do směsi rašeliníku, vřesovky, listovky a písku a hnojit ho můžete organickým hnojivem, nejlépe výluhem zkravince.

Dutojazýček nemá rád každoroční přesazování, raději ho nechte vklidu a přesazujte jednou za tři roky. Při přesazování odstraňte staré hlízky bez listů.

Orchideje se v našich domácnostech pěstují velmi často, ale některé najdete i v naší přírodě:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama