návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Pepřinec je pokojovka, která na vás místo květu vystrčí roztomilé růžky

Simona Sedláčková , Vydáno: 08.01.2021
Nenáročná pokojová rostlina, která se vyskytuje v mnoha odrůdách, patří, jak její jméno napovídá, do stejné čeledi pepřovníkovitých jako všem dobře známé koření, pepř černý. Většina z těchto rostlin se vyznačuje zajímavým květenstvím, které květ vůbec nepřipomíná. Vypadá spíš jako růžky, vykukující mezi listy.

reklama

Pepřince pocházejí z pralesů jižní Ameriky a vzhledem k tomu, že tam rostou v polostínu vzrostlých stromů a další bujné vegetace, dávají přednost spíše přistíněným místům i v našich bytech. Na parapet jižního okna tedy určitě nepatří, ale dostatek světla ke svému růstu potřebují. Teplota v přetopených bytech jim nevadí, ale sucho ano. Preferují vyšší vzdušnou vlhkost, proto jim udělá dobře občasné rosení listů, hlavně v letních měsících. Pepřince můžete pěstovat i v koupelně, pokud máte štěstí a vlastníte koupelnu s oknem. (Které kadší květiny si budou v koupelně lebedit? Podívejte se ZDE)

Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia)
Autor: istockphoto.com Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia)

Zálivku vyžadují mírnou, ale pravidelnou, přemokření nesnášejí, často u nich pak dochází k zahnívání kořenů. Proto je zalévejte až po vyschnutí substrátu a nikdy nenechávejte vodu v miskách pod květináči.

Od jara do konce léta pepřince přihnojujte hnojivem pro pokojové květiny okrasné listem, asi jednou za tři týdny. Rostliny nevyžadují každoroční přesazování, protože mají jen malý kořenový systém.

Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia)
Autor: istockphoto.com Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia)

Pepřince můžete snadno množit listovými řízky, snadno koření ve směsi rašeliny a písku, ale i ve vodě.

Skupina pepřinců se pyšní velkým množstvím členů, ale nejznámější a nejčastěji pěstované jsou pepřinec tupolistý a pepřinec zkadeřený.

Pepřinec zkadeřený (Peperomia caperata)

Tento druh pepřince najdete snad v každém květinářství, prodává se za pár korun a hodí se tak pro všechny, kdo s pěstováním pokojových květin teprve začínají (TADY najdete i další pokojovky vhodné pro začínající pěstitele). Má drobnější listy srdčitého tvaru, které jsou zvrásněné jakoby nakadeřené a často mívají stříbřité či bělavé skvrny. Jejich zvláštní a pro pepřince typické květenství vykvétá na vínově červeném stonku (Barevnými stonky či listy se pyšní i další pokojovky, podívejte se ZDE).

Pepřinec zkadeřený (Peperomia caperata)
Autor: istockphoto.com Pepřinec zkadeřený (Peperomia caperata)

Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia)

Druhým, také velmi častým zástupcem peperomií v našich domovech je pepřinec tupolistý. Jeho masité a tužší listy mívají často z rubu červenavé vybarvení nebo jsou zbarvené do žluta. Tento druh pepřince patří k rostlinám, které spolehlivě čistí ovzduší v bytě od formaldehydu, který se občas uvolňuje z méně kvalitního nábytku z dřevotřísky (Další rostliny, které vám vylepší klima v bytě najdete ZDE).

Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia)
Autor: istockphoto.com Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia)

Peperomia asperula

Zajímavý je i pepřinec, který patří mezi sukulentní rostliny. Vyznačuje se masitými, často pestrými listy, naskládanými podél krátkých stonků. Dorůstá do výšky 15–30 cm. Dává také přednost polostínu a velmi mírné zálivce. Vykvétá několikrát do roka, opět podobným hrotovitým květenstvím.

Peperomia asperula
Autor: istockphoto.com Peperomia asperula

Články o sukulentech:

Oblíbené sukulenty

Oblíbené sukulenty: Jak je pěstovat, aby se jim u nás dobře dařilo

Jak pěstovat a zalévat sukulenty

Sukulenty zalévejte, až když poprosí o vodu. Jak to poznáte?

reklama

Článek je zařazen v: Pepřinec zkadeřený (Peperomia caperata) , Pepřinec tupolistý (Peperomia obtusifolia) , Peperomia asperula , pepřince , zvláštní květ , pokojové , květiny , do polostínu , pokojovky , pro začátečníky , snadné pěstování

reklama

Přečtěte si také