Velikonoce

25. března 2018 06:00

Tereza Javorová

NÁVOD: Jak připravit pokojové květiny a rostliny na jaro, aby vydržely krásné po celý rok

Máte rádi v bytě zeleň? Milujete, jak květiny nebo jiné pokojové rostlinky skvěle doplňují interiér? Určitě se shodneme na tom, že je třeba o živou část bydlení pečovat. S příchodem jara byste proto měli vašim květinám a ostatním rostlinám věnovat speciální pozornost.

Možná přemýšlíte, že byste si po zimě udělali nějakou očistu organismu. Jenže nejen lidé potřebují „jarní detox“.

„Zima je pro pokojové rostliny velkým obdobím zkoušek, jelikož jsou během vegetačního klidu vystavovány vysokému riziku teplot ústředního topení (suchý vzduch) a nadměrných zálivek, které rostliny nepřijímají. Proto jsou přelité a uhnívají. Zároveň jim hrozí škůdci. Jaro je pro rostliny velmi důležité, protože se vněm nastaví fyzický stav rostlin na celý rok,“ objasňují odborníci ze Zahradnictví FLOS, s.r.o.

Co všechno tedy můžete udělat pro vaše pokojové květiny a další rostliny, aby vám co nejvíce prospívaly?

1) Přesadit

Jak se květiny probouzejí ze zimního období vegetačního klidu, protahují se a začínají se rozpínat. Často se větví kořenový systém anebo rostlina „vyhodí“ nové šlahouny a obrůstá novými lístky. Jak nabývá biomasa, květina potřebuje více životního prostoru a živin.

„Začíná-li být rostlině vkvětináči těsno, je na čase dát ji do většího „domova“. Rovněž je důležitá také obměna substrátu. Kyprá půda totiž obsahuje mnoho vzduchových mezer, kde je prostor ke vzniku tzv. půdního roztoku, z něhož rostlina čerpá veškeré živiny. Ovšem tato rada se netýká rostlin např. druhu Zamioculcas, který si libuje vtěsných nádobách a přesazuje se až vokamžiku, kdy květináč praskne tlakem rostoucího kořenového systému,“ vysvětluje Ing. Anežka Stejskalová, MSc., ze-shopu skvětinami BellesFleurs.

Jak správně přesazovat? Foto: istock.com

Spřesazením začněte o něco později než hned spříchodem jara. Rostliny tak již budou plně vytrženy ze zimního spánku.

Jak pokojové rostliny přesadit?

Na začátku vyberte vhodný substrát (na pokojové rostliny, na zelené rostliny, na orchideje, substrát pro sukulenty apod.) a nádobu, která by měla být max. o dvě až tři čísla větší než původní. Kdybyste zvolili příliš velkou, rostlina by dostatečně rychle nevyužila volný prostor a zem by se začala kazit.

Přesazovanou rostlinu je nutné opatrně vyndat zkvětináče a opláchnout kořeny vlažnou vodou Spodní část kořenů, která je zakroucená do tvaru květináče, je možné opatrně odstřihnout. To ovšem nedělejte u palem, u nichž je velmi nevhodné kořeny poškodit.

„Jestliže při přesazování zjistíte poškození kořenů, je vhodné je hlouběji zastřihnout a vydesinfikovat práškem z dřevěného uhlí. Ktomu stačí nadrtit uhlí na grilování,“ doporučuje Kolektiv Zahradnictví Spomyšl. „Větší trsnaté rostliny můžeme zmladit rozdělením trsu na dva a více kusů. To se týká klívií, kapradin, tenur apod. Rostlinu vyndáme z květináče a ostrým nožem nebo nůžkami trs rozdělíme, ošetříme dřevěným uhlím a znovu zasadíme.“

Neotálejte s přípravou. Foto: istock.com

Jak pokračovat dál? Specialista na interiérové a pokojové rostliny Jan Kopřiva radí, abyste na dno nového květináče (musí mít dole otvory, jinak se jedná jen o obal) dali vrstvu keramzitu. Tím zajistíte, že se dostane vzduch ke kořenům vdostatečné míře. Poté na keramzit vsypejte slabou vrstvu substrátu, umístěte rostlinu a po celém obvodě obsypejte zeminou. Mírně utlačte prsty a ještě lehce zasypejte. Rostliny je vhodné po přesazení zalít, ovšem kromě orchidejí. Ty je dobré namáčet až druhý den.

Zhlediska výměny substrátu mají svá specifika velké pokojové rostliny. „U velkých rostlin, se kterými se již hůře manipuluje, odhrneme substrát na povrchu a vyměníme ho za nový. Pro takové květiny jsou pak vhodné podložky pro pokojové rostliny skolečky,“ radí Bc. Martina Petrová ze Zahradnictví Líbeznice s.r.o.

2) Přihnojit

Vzhledem kvýše zmiňovanému vegetačnímu klidu není vhodné interiérové rostliny hnojit během zimního období, ale až na jaře.

„Všechny pokojové rostliny ocení kvalitní hnojivo. Výběr je široký – od tekutého, přes granulované, až po hnojiva vbio kvalitě.“ pokračuje Petrová.

Nezapomeňte rostliny přihnojit. Foto: istock.com

Hnojivo až s dvanáctiměsíčním účinkem můžete přidat do substrátu rovnou při výsadbě nebo jím pravidelně doplňujete zálivku. Přesazené rostliny začněte přihnojovat asi tři týdny po přesazení.

3) Zkontrolovat škůdce

Na jaře se také probouzejí škůdci, plísně a jiné nemoci. Rostliny jsou vtomto období velmi zranitelné, a proto je třeba přistoupit kjejich pravidelným prohlídkám.

„Pokud objevíme nějaké škůdce nebo stopy po poškození listů, musíme rostliny ošetřit vhodným insekticidem. U pokojových rostlin je dobré použít přípravky na bázi minerálních olejů nebo granule či tyčinky, které kromě hnojiva obsahují i látky ničící většinu běžných škůdců,“ radí kolektiv Zahradnictví Spomyšl.

Starejte se o své pokojovky s láskou a péčí. Foto: istock.com

4) Jarní „prořízka“

„Zažloutlé, zaschlé nebo jinak poškozené listy či výhony by se měly odstranit, aby rostlinu zbytečně nezatěžovaly, a měla tak dostatek síly a energie na produkci nových silnějších listů a květů,“ vysvětluje Ing. Anežka Stejskalová, MSc.

Jarní prořízky se není třeba obávat. Pokud je květina vdobré kondici, vždy vede ke kladným výsledkům. Rovněž je důležité nebát se radikálního zásahu a rozloučit se skvětinami a rostlinami, které dlouhodobě neprosperují, uhnívají nebo schnou.

„Jarní měsíce jsou vhodné také pro tvarování rostlin. Nejvíce to potřebují fíkusy a všechny popínavé rostliny, nebo např. ibišky,“ doporučuje Jan Kopřiva, specialista na interiérové a pokojové rostliny.

Guzmania. Foto: Zahradnictví Líbeznice s. r. o.

5) Jarní očista

Otřete prach zlistů nebo rostliny osprchujte. Většina interiérových rostlin je původem ztropických oblastí, proto tak dobře snášejí celoroční stálou teplotu našich domovů. Rostliny jsou tedy přirozeně zvyklé na vyšší vzdušnou vlhkost a mnoho znich velkou část životní vláhy získává ze vzduchu.

Ktomu jsou právě fyziologicky uzpůsobeny jejich listy, na jejichž povrhu jsou průduchy, kterými vzdušná voda prostupuje pokožkou rostliny. Je-li rostlina pokryta vrstvou prachu, špatně se jí „dýchá“ a zároveň přijímá vzdušná vlhkost. Rostliny našich domovů si proto zaslouží sem tam orosit a vrámci jarní péče otřít prach zlistů.

Jemně očistěte listy. Foto: istock.com

Během odstraňování prachu opadají částečně i staré a suché listy. U rostlin typu palem, juk, klívie apod. jsou listy přirostlé ke kmeni.

„Pokud vidíme, že nejsou listy v ideálním stavu, ostříháme je. Přerostlé rostliny, kterým zbyly listy jen na koncích větví, zakrátíme větve zhruba o jednu třetinu. Tím se podpoří tvorba nových výhonů a v případě rostlin kvetoucích na jednoletých výhonech (např. ibišků) také květů,“ doporučuje kolektiv Zahradnictví Spomyšl.

U rostlin shladkým povrchem listu můžete po odstranění prachu použít lesk na listy, který listům dodá svěží vzhled a současně brání usazování dalšího prachu.

„Nesmí se ovšem použít na listy, jež mají průduchy na horní straně listu, např. pepřence. Dejte si také pozor na dodržování správné vzdálenosti při aplikaci lesku,“ varuje Jan Kopřiva.

Připravte své květiny, ať jsou krásné po celý rok. Foto: Belles Fleurs

6) Osvětlení

Každá pokojová rostlina má jiné nároky na osvětlení. Zkontrolujte proto, zda ty vaše mají ideální intenzitu slunečního svitu. Jak již bylo výše zmíněno, mnoho pokojových rostlin pochází ztropických oblastí, a to je třeba zohlednit.

„Jestliže je rostlina původem ze spodního stromového patra tropických lesů, přímé slunce ji může spálit. Můžeme to ovlivnit umístěním rostliny sohledem na orientaci oken ke světovým stranám. Naopak nedostatek světla je pro světlomilné druhy dlouhodobě nevhodný – rostliny jsou pak nezdravě ´vytáhlé´ a zdeformované, jak se snaží „táhnout“ za světlem. Vpéči o pokojové rostliny jsou světlo a zálivka jedinými proměnnými faktory. Je tedy vhodné mít dostatek znalostí o tom, co právě ta vaše vyžaduje. Pak už jenom stačí trocha lásky a bude se jim dařit,“ dodává Ing. Anežka Stejskalová, MSc., ze-shopu skvětinami BellesFleurs.

Rostliny musí mít dostatek světla. Foto: Belles Fleurs

Šárka Pelcová

Další články:


Přečtěte si také