Valentýnská voskovka je nejkrásnější srdíčkovou květinou. Věnujte ji své lásce

Už jste přemýšleli nad letošním, opravdu originálním valentýnským dárkem? Poohlédněte se včas po zajímavé rostlině, kterou najdete pod různými názvy. Správně se jmenuje voskovka, latinsky Hoya kerrii, ale říká se jí i valentýnská nebo srdíčková voskovka. Většinou se prodává jenom jako jediný zakořeněný list ve tvaru srdce, zasazený v květináči, ale časem se může proměnit v bujnou liánu, která i krásně pokvete naoranžovělými kvítky.

Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)

Voskovky patří mezi sukulentní liány a tento druh se navíc vyznačuje velmi netradičními listy ve tvaru srdíček, díky kterým se rostlina stala vyhledávaným valentýnským dárkem.

Této půvabné voskovce vyhovuje umístění na světlém místě, ale bez přímého slunečního záření.Dobře roste vběžné pokojové teplotě, která by neměla nikdy klesnout pod 14 °C. Pěstujte ji vdobře propustném, sušším a písčitém substrátu.

Pokud se rostlince dobře daří, vykvétá na jaře drobnými vonnými květy.

Jak zalévat voskovku

Rostlina nemá ráda stálé vlhko, proto je důležité zalévat ji až po proschnutí substrátu. Vzimě zálivku ještě více omezte. Na druhou stranu vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, proto uvítá jemné rosení listů, ale nevadí jí ani voda, která dopadne na květy. Dlouhodobé přelévání rostliny se projevuje žloutnutím a následným opadáváním listů. Od jara do podzimu ji můžete pravidelně každých 14 dní přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny.

Jak množit voskovku

Rozmnožování srdíčkové voskovky je velmi jednoduché, ovšem pokud vám rostlina poroste. Velmi často se totiž stává, že zakořeněný list, který dostanete třeba právě jako valentýnský dárek, sice dobře prospívá, ale už dále neroste. Pokud máte to štěstí a vlastníte klasickou vzrostlou rostlinu, pak stačí šikmo seříznout kousek stonku slistem, ten pak zasadit do zeminy a opatrně zalévat. Seříznutý stonek můžete ještě před vysazením namočit do stimulátoru růstu, který koupíte vkvětinářství.

Pokud chcete partnera či partnerku překvapit originálním valentýnským dárkem, ale nevíte, jaký pořídit, další tipy najdete tady.

Krásným valentýnským dárkem budou i oblíbené růže nebo sladký dort:


Přečtěte si také