návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Valentýnská voskovka je nejkrásnější srdíčkovou květinou. Věnujte ji své lásce

Simona Sedláčková , Vydáno: 11.02.2021
Už jste přemýšleli nad letošním, opravdu originálním valentýnským dárkem? Poohlédněte se včas po zajímavé rostlině, kterou najdete pod různými názvy. Správně se jmenuje voskovka, latinsky Hoya kerrii, ale říká se jí i valentýnská nebo srdíčková voskovka. Většinou se prodává jenom jako jediný zakořeněný list ve tvaru srdce, zasazený v květináči, ale časem se může proměnit v bujnou liánu, která i krásně pokvete naoranžovělými kvítky.

reklama

Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)

Voskovky patří mezi sukulentní liány a tento druh se navíc vyznačuje velmi netradičními listy ve tvaru srdíček, díky kterým se rostlina stala vyhledávaným valentýnským dárkem.

Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)
Autor: istockphoto.com Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)

Této půvabné voskovce vyhovuje umístění na světlém místě, ale bez přímého slunečního záření. Dobře roste v běžné pokojové teplotě, která by neměla nikdy klesnout pod 14 °C. Pěstujte ji v dobře propustném, sušším a písčitém substrátu.

Pokud se rostlince dobře daří, vykvétá na jaře drobnými vonnými květy.

Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)
Autor: Pinterest.com Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)

Jak zalévat voskovku

Rostlina nemá ráda stálé vlhko, proto je důležité zalévat ji až po proschnutí substrátu. V zimě zálivku ještě více omezte. Na druhou stranu vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, proto uvítá jemné rosení listů, ale nevadí jí ani voda, která dopadne na květy. Dlouhodobé přelévání rostliny se projevuje žloutnutím a následným opadáváním listů. Od jara do podzimu ji můžete pravidelně každých 14 dní přihnojovat hnojivem pro pokojové rostliny.

Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)
Autor: Pinterest.com Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)

Jak množit voskovku

Rozmnožování srdíčkové voskovky je velmi jednoduché, ovšem pokud vám rostlina poroste. Velmi často se totiž stává, že zakořeněný list, který dostanete třeba právě jako valentýnský dárek, sice dobře prospívá, ale už dále neroste. Pokud máte to štěstí a vlastníte klasickou vzrostlou rostlinu, pak stačí šikmo seříznout kousek stonku s listem, ten pak zasadit do zeminy a opatrně zalévat. Seříznutý stonek můžete ještě před vysazením namočit do stimulátoru růstu, který koupíte v květinářství.

Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)
Autor: istockphoto.com Valentýnská voskovka (Hoya kerrii)

Krásným valentýnským dárkem budou i oblíbené růže nebo sladký dort:

Sladký Valentýn: Dort ve tvaru srdce s domácími makronkami a živými květy

Na Valentýna upečte své lásce romantický dort s domácími makronkami a živými květy

Valentýnské srdce se sukulenty

Valentýnské srdce se sukulenty: Květinový dárek, který vydrží dlouho svěží

reklama

Článek je zařazen v: voskovka , valentýnská , srdíčková , Hoya kerrii , pokojovka , pokojová , květina , rostlina , popínavá , liána

reklama

Přečtěte si také