Romantickým zahradám sluší ploty z větví, neopracovaných kmenů i proutí

Materiál na výstavbu plotu kolem přírodní zahrady vás nemusí stát moc peněz, někdy stačí jenom dobrý nápad a inspirace z dávných dob. Ploty můžete jednoduše stavět, skládat, vrstvit nebo vyplétat z odřezaných větví, nehoblovaných prken nebo z vrbového proutí.

Dříve se ploty kolem venkovských zahrad a pastvin stavěly zmateriálu, který byl zrovna po ruce. Využívalo se svislé i vodorovné oplocení. Pokud vaše zahrada není zrovna součástí městské zástavby a nemusí dodržovat styl, který je obvyklý u okolních plotů, nechte se inspirovat nápady, které dokonale splynou sokolní přírodou.

Vodorovné oplocení

Tento typ oplocení se využívá kolem pastvin, ale typický je i pro ohraničení pozemků kolem horských chalup, kde bývá vzimním období hodně sněhu. Vodorovné trámy se často dávaly na zimu pryč, aby se uvolnila cesta pro lyžaře.

Val zkulatiny

Podobné ohraničení pozemku může být i jenom dočasné a ve skutečnosti se jedná o uložení dřeva před zpracováním na topení. Až dřevo dostatečně vyschne, pořeže se a naštípe.

Plot znaštípaných kmenů

Silnější kmeny, rozštípnuté na poloviny nebo na čtvrtiny vypadají jako plotové plaňky také velmi dobře. Spojovat se mohou silnějším drátem nebo příčným půlkmenem.

Skládaný plot

Na podobný druh oplocení stačí zatlouct do země pevné kůly a mezi ně pak skládat větve, které na zahradě zůstanou po průklestu stromů.

Vyplétaný plot

Tenké větve zase vypadají skvěle různě ohýbané a proplétané, podobně jako ploty proutěné.

Romantické branky

Zobyčejných větví mohou vzniknout i nejrůznější dvířka a branky.

Kreativní proplétání

Jednotlivé plotové plaňky a tyčky vypadají krásně, spojované ksobě důmyslným proplétáním. Používají se dráty, provazy i tenoučké čerstvé větvičky, například vrbové, které jsou dobře ohebné.

Tradiční ozdoby

Romantiku přírodních plotů dokážou ještě umocnit ozdobné hrnky a keramické ozdoby, nasazené na jednotlivé plaňky. Hrnky na plotyvšak naši předci nevěšeli na ploty jen tak, samoúčelně. Nádoby si půjčovalipocestní a u zahradní pumpy si do nich čepovaličerstvou vodu. Docela pěkná tradice, ne?

Možností, jak ohraničit svou zahradu a pozemek, je nespočet. Vyberte si ten, který vám bude vyhovovat:


Přečtěte si také