Zahrada

20. července 2020 14:00

Simona Sedláčková

Růže, které nyní koupíte v zahradnictvích, můžete s klidem sázet do zahrady. Jak na to?

V chytrých zahradnických knihách se dočtete, že růže se mohou sázet pouze na jaře nebo na podzim. To samozřejmě platí, ale pouze pro růže, které se prodávají jako prostokořenné, tedy bez balu půdy. Zahradnictví jsou dnes plná nádherně kvetoucích růží v květináči, a ty pak můžete vysazovat klidně i v plném létě.

Během sezony jsou k dostání vzrostlé růžové keře ve větších kontejnerech. Má to jednu zásadní výhodu – zpravidla jsou takové růže s poupaty a květy, a lze si proto rostlinu dobře prohlédnout a vybrat požadovaný tvar i barvu květu.

Jak vysazovat růže vkontejneru

1. krok: dostatečně velká jáma

Pokud sázíte růže koupené v kontejneru, před výsadbou rostlinu řádně zalijte nebo ještě lépe namočte na zhruba 3 minuty do hluboké nádoby s vodou, dokud ze substrátu vycházejí bublinky vzduchu. Jámu vyhlouběte asi dvakrát širší a hlubší, než je velikost kořenového balu.

2. krok: přidejte novou zeminu

Na dno dejte novou zeminu a zkontrolujte, zda je místo štěpování dostatečně hluboko.

3. krok: vysaďte růži

Při zahrnování substrátu můžete postupně okolí rostliny prolévat vodou a na závěr vytvořte kolem rostliny menší hráz, která zabrání unikání vody při zalévání. Závlaha je důležitá především v prvních týdnech po vysazení.

Co znamená zkratka ADR u růží?

Na etiketě u nově koupené růže byste měli vyčíst nejen jak se růže jmenuje a jestli patří mezi keřové, popínavé či třeba polyantky, ale bývá připojena i zkratka ADR. Tato zkratka pochází z německých slov (Allgemeine Deutsche Rosenneuheitenprüfung) a zjednodušeně řečeno je potvrzením či certifikátem o výborném zdravotním stavu růže, tedy o její vysoké odolnosti vůči houbovým nemocem.

Tuto známku uděluje pracovní skupina, která sleduje testované růže na několika místech a vyhodnocuje jejich zdravotní stav při pěstování bez použití fungicidů. Růže označené zkratkou ADR by tedy neměly být náchylné k onemocnění padlím ani černou skvrnitostí a vyznačují se výborným zdravotním stavem a vysokou vitalitou. Vzhledem k tomu, že i odolnost vůči nemocem se neustále vyvíjí, může se stát, že „titul“ ADR bude růži odebrán, a to v případě, že rostlina odolnost ztratí a houbové choroby se u ní projeví.

Vyznat se v růžích je docela věda, ale jejich pěstování stojí za to. Jsou nejen krásné, ale dokonce i léčivé a chutné!


Přečtěte si také