Léčivé byliny a koření

28. března 2023 07:30

redakce Prima Living

Sedmikráskový sirup pomáhá při kašli i ekzémech. Připravte si ho podle receptu

Pro někoho je to potvora, která mu kazí jeho anglický trávník. Přitom je sedmikráska chudobka tradiční léčivka, která se využívá i v homeopatii. Připravte si sedmikráskový sirup podle našeho receptu, není to náročné.

Sedmikráska kvete v podstatě celou sezonu a najdete ji víceméně všude – tak toho využijte a vyrobte si ze sedmikrásek neboli chudobek sirup. Je to vcelku jednoduché a vy tak získáte báječný lék proti kašli i ekzémům. Chudobka totiž dokáže pomoci nejen při léčbě drobných ranek, ale i při ekzému, má protizánětlivé účinky, působí na choroby jater a žlučníku.

Chudobka je plná vitamínů, a tak si můžete natrhat kvítky a přidat je jen tak do salátu nebo do nádivky. Pokud máte o trochu více času, připravte si z chudobek sirup, který když budete chvíli vařit, můžete proměnit až v chudobkový med (podobně, jako se z pampelišek vyrábí med pampeliškový).

Sedmikráskový sirup

Ingredience

 • 1 000 květů chudobky
 • 1,5 l vody
 • 1,5 kg cukru
 • 2 citrony

Pro představu, natrhat 1 000 květů chudobky vám zabere cca 30 minut (když budete mít trávník s dostatečným množstvím této rostliny).

Postup

 1. Z této základní dávky získáte 5 skleniček sirupu (o objemu cca 225 ml). Pokud se tedy do přípravy pustíte a budete už špinit hrnec, udělejte asi rovnou aspoň 2 dávky. Vydrží vám celou zimu.
 2. Chudobky zalijte horkou vodou. Operte citron, pokud máte bio bez postřiku, nakrájejte jej i s kůrou na kousky a přidejte k chudobkám. Citron z běžného obchodu nejprve oloupejte.
 3. Nádobu přikryjte a chudobky nechte 24 hodin louhovat – není dobré tedy chudobky zalévat v 10 hodin večer, protože druhý den v 10 večer byste je měli scedit a dále zpracovat, čekala by vás tak noční šichta.
 4. Po 24 hodinách chudobky přeceďte přes cedník, který ještě vyložíte plátýnkem (ze staré košile, klasického prostěradla, ložního povlečení…).
 5. Do tekutiny přidejte cukr a svařte.
 6. Stačí chvíli povařit a sirup je hotov. Pokud si chcete vyrobit med, vařte dál a občas zamíchejte.
 7. Hotový sirup/med nalijte ještě vařící do čistých skleniček a zavíčkujte. Pozor, aby vám skleničky nepraskly, obalte je předtím do mokrého hadru. Nemusíte dále zavařovat.

Použití

Semikráskovým sirupem můžete dochutit citronádu, čaj, ředit vodou a pít jako šťávu, v zimě jíst po lžičkách při kašli a nachlazení.

Zdroj: https://www.herbalista.cz/recepty/med-ze-sedmikrasek/; Praktická žena - speciál 2/2001

Sdílejte článek

Přečtěte si také