reklama

Sedmikráskový sirup pomáhá při kašli i ekzémech. Připravte si ho podle receptu

zidkovm
6. května 2016
Pro někoho je to potvora, která mu kazí jeho anglický trávník. Přitom je sedmikráska chudobka tradiční léčivka, která se využívá i v homeopatii. Připravte si sedmikráskový sirup podle našeho receptu, není to náročné.
reklama

Sedmikráska kvete vpodstatě celou sezonu a najdete ji víceméně všude – tak toho využijte a vyrobte si ze sedmikrásek neboli chudobek sirup. Je to vcelku jednoduché a vy tak získáte báječný lék proti kašli i ekzémům. Chudobka totiž dokáže pomoci nejen při léčbě drobných ranek, ale i při ekzému, má protizánětlivé účinky, působí na choroby jater a žlučníku.

Chudobka je plná vitamínů a tak si můžete natrhat kvítky a přidat je jen tak do salátu nebo do nádivky. Pokud máte o trochu více času, připravte si zchudobek sirup, který když budete chvíli vařit, můžete proměnit až vchudobkový med (podobně, jako se zpampelišek dělá pampeliškový).

Sedmikráskový sirup

Ingredience

 • 1000 květů chudobky
 • 1,5 l vody
 • 1,5 kg cukru
 • 2 citrony

Pro představu, natrhat 1000 květů chudobky vám zabere cca 30 minut (když budete mít trávník sdostatečným množstvím této rostliny).

Postup

 1. Ztéto základní dávky získáte 5 skleničeksirupu (o objemu cca 225 ml). Pokud se tedy do přípravy pustíte a budete už špinit hrnec, udělejte asi rovnou aspoň 2 dávky. Vydrží vám celou zimu
 2. Chudobky zalijte horkou vodou. Operte citron, pokud máte bio bez postřiku, nakrájejte jej i skůrou na kousky a přidejte kchudobkám. Citron zběžného obchodu nejprve oloupejte.
 3. Nádobu přikryjte a chudobky nechte 24 hodin louhovat – není dobré tedy chudobky zalévat v10 hodin večer, protože druhý den v10 večer byste je měli scedit a dále zpracovat, čekala by vás tak noční šichta.
 4. Po 24 hodinách chudobky přeceďte přes cedník, který ještě vyložíte plátýnkem (ze staré košile, klasického prostěradla, ložního povlečení…).
 5. Do tekutiny přidejte cukr a svařte.
 6. Stačí chvíli povařit a sirup je hotov. Pokud si chcete vyrobit med, vařte dál a občas zamíchejte.
 7. Hotový sirup/med nalijte ještě vařící do čistých skleniček a zavíčkujte. Pozor, aby vám skleničky nepraskly, obalte je předtím do mokrého hadru. Nemusítedále zavařovat.

Použití

Semikráskovým sirupem můžetedochutit citronádu, čaj, ředit vodou a pít jako šťávu, vzimě jíst po lžičkách na kašel.

Mohlo by vás zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
Štítky: citrontrávníkmedkašelekzémsedmikráskaSedmikráska chudobkasirupsedmikráska chudobka
reklama