návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Vysaďte si česnek ořešec. Polozapomenutá zelenina se znovu vrací na výsluní

Simona Sedláčková , Vydáno: 26.11.2020
Podzim je tradiční období výsadby česneku a nejinak je tomu i v případě polozapomenutého starého druhu známého pod názvem česnek ořešák. Dříve se pěstoval jako zelenina a je jemnější chuti než běžný kuchyňský česnek. Vysaďte ho do zahrady zeleninové či okrasné, všude se bude cítit jako doma.

reklama

Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)

Je to divoký druh česneku, který docela běžně roste ve skoro celé Evropě, od Francie po Ukrajinu, od Velké Británie až po sever Balkánského ostrova. Dobře se mu daří i na severu Afriky a v Turecku. Jeho přesný původ neznáme, ale možná pochází z česneku kulovitého, který pěstovali již staří Slované.

I v našich krajích občas divoce roste v teplejších oblastech, od nížin až po pahorkatiny. Najdete ho na lukách, na okrajích lesů i cest.

Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)
Autor: istockphoto.com Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)

Jak poznáte česnek ořešec

Roste jako vytrvalá bylina vysoká 50–100 cm, s podzemní cibulí obklopenou tmavě fialovými dceřinými cibulkami. Spodní část lodyhy je zahalena listy se široce čárkovitou čepelí. Vykvétá fialovým květenstvím, kulovitým, řídkým lichookolíkem. V květenství vyrůstají i četné pacibulky.

Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)
Autor: istockphoto.com Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)

Kdy vysévat a jak pěstovat česnek ořešec

Pacibulky můžete vysévat od podzimu, přes celou zimu – pokud půda nezamrzne, až do jara, asi do konce března. Vysazujte je do pečlivě odplevelené půdy, do hloubky asi 5 cm. Čerstvě osazený záhon můžete i zamulčovat, abyste předešli vymrznutí česneku. Brzy na jaře mulč odstraňte.

Prvním rokem vyrostou tenké a snadno přehlédnutelné rostlinky, o které se musíte pečlivě starat, především kolem nich udržovat půdu bez plevelů. Během léta, po zaschnutí nadzemních listů drobné česneky opatrně vykopejte a nechte na suchém místě.

Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)
Autor: istockphoto.com Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)

Příští podzim opět česnek vysaďte, tentokrát do hloubky asi 10 cm a do sponu 10 x 40 cm. Po tomto výsevu už česnek zesílí, krásně vykvete a vytvoří nové pacibulky, které můžete postupně odebírat a původní rostlinu pěstovat jako trvalku.

Česnek ořešec v kuchyni

Tento druh česneku má mnohem jemnější chuť než klasický kuchyňský česnek. Je méně ostrý a chutná možná spíše jako pórek.

Česnek

Česnek: Jak vypěstovat přírodní antibiotikum a uvařit vyprošťovací česnečku

Okrasné česneky mohou mít květenství kulovité uspořádané z drobných hvězdicovitých nebo zvonkovitých kvítků, anebo volně uspořádané chomáčovité, liší se také barvou květenství, výškou i dobou květu.

Okrasný česnek se sází na podzim a není náročný na pěstování. Bude se vyjímat na každém záhonu

Sklízet můžete listy, které jsou výborné jen tak nakrájené a nasypané na chleba s máslem nebo přidané do salátu. Během léta pak můžete sklízet pacibulky, ale dokonce i květy a přidávat je do salátů, polévek či na chleba.

reklama

Článek je zařazen v: česnek ořešec , Allium scorodoprasum , divoký druh , zapomenutý , znovu objevený , starý druh , pacibulky , kdy sázet , jak pěstovat

reklama

Přečtěte si také