Vysaďte si česnek ořešec. Polozapomenutá zelenina se znovu vrací na výsluní
Podzim je tradiční období výsadby česneku a nejinak je tomu i v případě polozapomenutého starého druhu známého pod názvem česnek ořešák. Dříve se pěstoval jako zelenina a je jemnější chuti než běžný kuchyňský česnek. Vysaďte ho do zahrady zeleninové či okrasné, všude se bude cítit jako doma.
Česnek ořešec (Allium scorodoprasum)
Je to divoký druh česneku, který docela běžně roste ve skoro celé Evropě, od Francie po Ukrajinu, od Velké Británie až po sever Balkánského ostrova. Dobře se mu daří i na severu Afriky a vTurecku. Jeho přesný původ neznáme, ale možná pochází zčesneku kulovitého, který pěstovali již staří Slované.
I vnašich krajích občas divoce roste vteplejších oblastech, od nížin až po pahorkatiny. Najdete ho na lukách, na okrajích lesů i cest.
Jak poznáte česnek ořešec
Roste jako vytrvalá bylina vysoká 50–100 cm, spodzemní cibulíobklopenou tmavě fialovými dceřinými cibulkami. Spodní část lodyhy je zahalena listy se široce čárkovitou čepelí. Vykvétá fialovým květenstvím, kulovitým, řídkým lichookolíkem. Vkvětenství vyrůstají i četné pacibulky.
Kdy vysévat a jak pěstovat česnek ořešec
Pacibulky můžete vysévat od podzimu, přes celou zimu – pokud půda nezamrzne, až do jara, asi do konce března. Vysazujte je do pečlivě odplevelené půdy, do hloubky asi 5 cm. Čerstvě osazený záhon můžete i zamulčovat, abyste předešli vymrznutí česneku. Brzy na jaře mulč odstraňte.
Prvním rokem vyrostou tenké a snadno přehlédnutelné rostlinky, o které se musíte pečlivě starat, především kolem nich udržovat půdu bez plevelů. Během léta, po zaschnutí nadzemních listů drobné česneky opatrně vykopejte a nechte na suchém místě.
Příští podzim opět česnek vysaďte, tentokrát do hloubky asi 10 cm a do sponu 10 x 40 cm. Po tomto výsevu už česnek zesílí, krásně vykvete a vytvoří nové pacibulky, které můžete postupně odebírat a původní rostlinu pěstovat jako trvalku.
Česnek ořešecvkuchyni
Tento druh česneku má mnohem jemnější chuť než klasický kuchyňský česnek. Je méně ostrý a chutná možná spíše jako pórek.
Sklízet můžete listy, které jsou výborné jen tak nakrájené a nasypané na chleba smáslem nebo přidané do salátu. Během léta pak můžete sklízet pacibulky, ale dokonce i květy a přidávat je do salátů, polévek či na chleba.