Jak pěstovat chilli papričky v květináči i na zahradě? A který druh si vybrat?

Někdy pořádně pálí, jindy jsou jen příjemně pikantní. Chilli papriček existuje mnoho druhů a pěstují se po celém světě. Do Evropy se dostaly s návratem první Kolumbovy výpravy do Ameriky už v roce 1493. Na starém kontinentě rychle zdomácněly, a byť se jedná o tropické plody, můžete je pěstovat na balkoně i za oknem.

Chilli papričky jsou poměrně nenáročnými rostlinami, vyžadují ale dostatek světla. Jsou odolné, a pokud svěsí listy při nedostatku vláhy, už jedno zalití je většinou dostane zpátky do formy. Pěstovat je můžete ze semen, která pořídíte v zahradnictvích a hobby marketech. Pokud chcete netradiční odrůdy různých barev i pálivostí, podívejte se na e-shopy. Najdete zde mnohem větší výběr.

Pěstování na zahradě

Pokud si pořídíte semena, předpěstujte si je. Počítejte s delší dobou klíčivosti, třeba až tři týdny. Nezapomínejte, že chilli pochází z subtropických a tropických oblastí, takže nesnese mrazy. Do záhonu proto chilli vysazujte až po zmrzlých mužích v polovině května.

  1. Půda by neměla být přemokřená a těžká. Chilli papričky spíše potřebují vzdušnější půdu.
  2. Stanoviště by mělo být slunečné. Chilli papričky snesou i prázdninová vedra.
  3. Hnojit nemusíte nijak často, chilli papričky jsou na živiny nenáročné. Používejte přírodní hnojiva, jako je guáno.
  4. Chilli papričky zrají poměrně dlouho, může jim to trvat až tři měsíce.

Pěstování v květináči

Chilli papričky jsou skvělými rostlinami pro pěstování v květináči. Díky své nenáročnosti na půdu vyrostou i v menších květináčích a budou plodit. V květináči pěstujeme předpěstované sazenice. Rostlinky umístíme na balkon nebo terasu, ale můžeme je pěstovat i za oknem. Rozhodně musí mít dostatek světla, jinak neporostou a vy nesklidíte žádné chilli.

  1. Můžete použít substrát na chilli papričky, ale osvědčil se i obyčejný univerzální.
  2. Stanoviště by mělo být slunečné. Na balkonech a terasách pozor, aby rostlinka netrpěla v květináči posazeném na rozpáleném betonu. Postavte vedle ní i další květináče.
  3. Není nutné časté hnojení. Používejte přírodní hnojiva, jako je guáno.

Chilli a mšice

Mšice napadají chilli papričky poměrně často. Na likvidaci škůdců nepoužívejte chemické zbraně, protože pak by bylo riskantní papričky konzumovat. Použijte přírodní cestu likvidace mšic, která je složitější a časově náročnější, ale přináší výsledky.

Stupnice pálivosti chilli papriček

Chilli papričky obsahují kapsaicin. Tento rostlinný alkaloid způsobuje jejich pálivost. Každá odrůda chilli obsahuje jiné množství kapsaicinu, proto existují téměř nepálivé papričky a i ty, které ani nelze konzumovat. Kapsaicin má pozitivní vliv na zdraví, urychluje metabolismus, podporuje chuť k jídlu, jeho vliv na hubnutí se ale neprokázal.

Pro určení pálivosti chilli papriček se používá Scovilleova stupnice. Je pojmenovaná po americkém chemikovi, který na začátku dvacátého století přišel s metodou, jak pálivost změřit. Během testu se zjišťují tzv. hodnoty SHU. Ty nejnižší mají běžně konzumované chilli papričky, jako jsou jalapeño (kolem 3 000 SHU). Vyoské hodnoty v řádech milionů jednotek vykazují šlechtěné odrůdy. Většinou platí, že nejpálivější papričky pocházejí z Indie.

Nezapomínejte, že kapsaicin se může dostat i do kůže, když s papričkami pracujeme v kuchyni. Ideální je mít gumové rukavice, abychom popáleninám předešli. Pokud na to ale zapomeneme, mohou nám od pálení prstů pomoci alkohol, mléko nebo třezalka.

Oblíbené druhy chilli papriček

Jalapeño

Asi nejznámější chilli papričky pocházejí ze státu Vera Cruz v Mexiku, jméno dostaly podle hlavního města Xalapa. Jsou středně pálivé a oblíbené jsou hlavně nakládané.

Habanero

Populární papričky jsou známe díky svým netradičním tvarům a výrazným barvám. Jsou velice pálivé (více než 100 000 SHU) a používají se zejména v Mexiku pro přípravu pikantních omáček.

Rocoto

Nebo také locoto je odrůda chilli pěstovaná po celé Latinské Americe. Oblíbená je zejména v Bolívii a Peru. Rocoto jsou velice pálivé papričky (SHU až 200 000) a používají se pro dochucení jídel.

Tabasco

Tabasco známe spíše jako velice pikantní omáčku. Ta ale dostala jméno podle odrůdy chilli hojně pěstované v Mexiku. Rostlina je většího vzrůstu, při vhodných podmínkách může dorůst až dvou metrů.

Chile de árbol

Tento jasně červený druh pochází ze Střední Ameriky a nejvíce se používá v Mexiku, kde se z něj připravuje pálivá omáčka. Jedná se o větší rostlinu, které se spíše bude dařit na záhoně než v květináči.

Ají amarillo

Jedná se o kultivar papriky křídlaté, jejíž domovinou je Peru. Ají amarillo (neboli žluté chilli) je populární díky své jasně žluté barvě, kterou propůjčuje i různým peruánským specialitám, jako jsou ají de gallina (kuřecí na paprice s ají amarillo) nebo causa rellena (bramborový plněný nákyp).

Další rady pro pěstitele:


Přečtěte si také