Kuchyně

3. srpna 2021 08:00

Matouš Hartman

Jak se zbavit pálení rukou po chilli? Kapsaicin nás potrápí, ale můžeme si ulevit

Mnohdy stačí jen pár papriček, které potřebujete rychle nakrájet do jídla. Neumyjete si hned ruce a za chvíli ucítíte pálení v prstech. To už je většinou pozdě drhnout ruce mýdlem, kapsaicin se dostal do kůže a chvíli vás bude trápit. Jak si od pálení po chilli papričkách ulevit?

Pálení může odeznít po několika hodinách, ale prsty vás mohou pálit klidně i několik dní. záleží na množství kapsaicinu, který se vám dostal do kůže. Základním řešením je prostě počkat, ale ne každý má odvahu to vydržet...

Když není trpělivost

  • Alkohol: Prsty potřete alkoholem, bude stačit třeba vodka nebo slivovice, zkrátka vysokoprocentní alkohol. Ten poslouží jako prvotní pomoc, potom použijte další prostředky...
  • Mléko: Nejrychlejším pomocníkem je mléko nebo nějaký mléčný výrobek (třeba jogurt). Podobně jako nám mléko pomáhá, když papričku sníme, dokáže nám pomoct i při pálení kůže. Namočte prsty do sklenice s mlékem nebo je pomažte jogurtem, zakysanou smetanou atd. Mléko funguje díky proteinu kaseinu, který pálivost zmírňuje.
  • Třezalkový olej: Tuhle ingredienci nemá po ruce každý, ačkoli připravit si třezalkový olej není vůbec náročné. Tzv. Janův olej z třezalky zjemňuje a zvláčňuje pokožku a dokáže ulevit od pálení v prstech. Protože má mnoho léčivých účinků, a dokonce pomáhá po bodnutí hmyzem, vyplatí se ho mít doma. Připravuje se macerováním třezalky ve slunečnicovém nebo olivovém oleji.

Jak předcházet popálení od chilli papriček?

Pokud pracujeme s chilli papričkami, a to i těmi, které nejsou moc pálivé, je ideální použít rukavice, budou stačit ty jednoduché igelitové. Když rukavice nejsou po ruce, je potřeba si po práci s chilli papričkami pořádně umýt ruce mýdlem. Rozhodně se vyhněte odstraňování jadérek holými prsty. Z toho jsou totiž tynejošklivější a nejbolestivější popáleniny.

Sdílejte článek
Štítky chilli mýdlo kůže mléko kapsaicin chilli paprička

Přečtěte si také