reklama

Čaj z čerstvých i sušených kopřiv pomáhá při různých neduzích. V těhotenství ale není vhodný

Lenka Valjentová
2. září 2021
Dříve se říkalo, že když pověsíte kopřivu do místnosti, ochrání vás před všemi nemocemi. Jenže dnes je lepší využít léčivou sílu kopřivy jinak! Z čerstvě utržené i sušené kopřivy si snadno uděláme léčivý čaj, který se dobře hodí mj. na pročišťování organismu, pomáhá při cukrovce, revmatismu, dně či chudokrevnosti stejně jako při chorobách z nachlazení.
reklama

Kopřivový čaj

Čaj z kopřivy dvoudomé (Urtica dioica)pomáhá organismu nejen po zimě vyplavit nahromaděné toxiny a odpadní látky, kterých se tělo potřebuje zbavit. „Kopřivový nálev má diuretické účinky a používá se při zánětech močových cest, revmatismu, dně, jaterních a žlučníkových chorobách. Čistí organismus od kyseliny močové. Je antiseptický, působí antivirově, je vhodný pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu krevního cukru,“ uvádí bylinkář Martin Kolár. Pozitivně působí při chudokrevnosti na podporu krvetvorby, čistí krev, pomáhá přichorobách z nachlazení,mírní bolest hlavy, snižuje únavu a vyčerpanost. „Já osobně doporučuji pítčajspíše ze sušené drogy,“dodává zkušený bylinkář.

Čaj z čerstvých kopřiv

Sehnat od jara do podzimu čerstvé kopřivy není nic složitého, protože rostou skoro všude. Zkopřiv se sbírají listy nebo nať bez zdřevnatělé spodní části, zejména ty první jarní (do konce května), později v září ještě mladé vrcholky a výhonky. Ke sběru si vybíráme prosluněná místa, kopřivu nikdy nesbíráme tam, kde se jí až příliš daří, protože je pravděpodobně plná dusičnanů, jelikož kopřiva je spolehlivý ukazatel na vyšší obsah dusíku v půdě.

Recept na čaj z čerstvých kopřiv

Ingredience

Příprava

Opláchnuté kopřivy zalijemevodou a zakryté necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Pak scedíme. Čaj připravený z čerstvých listů mladých kopřiv nemá nijak výraznou barvu. Mátrávovou chuť, když se nám zdá příliš silná, můžeme čajzředit vodou nebo osladit medem.

Užívání

  • Vlažný kopřivový nálev pijeme hned po uvaření, při delším stání čaj hořkne. Nálev tedy vždy připravujeme čerstvý.
  • Pitím kopřivového čaje po doušcích se zvyšuje jeho účinek. Popíjíme ho dvakrát až třikrát denně – jeden šálek ráno před snídaní a další během dne.
  • Rozhodneme-li pro očistnou kopřivovou kúru, pijeme čaj dva, maximálně 3 týdny a dáme si měsíc pauzu.

Jak sušit kopřivy

Optimální je, když si kopřivy nasbíráme a nasušíme sami ve stinných vzdušných místech nebo uměle při teplotě do 60 °C. Je důležité je sušit rychle, aby si zachovaly zelenou barvu. ale netřeba zoufat, sušené kopřivy si běžné můžeme kdykoli koupit.

Recept na čaj ze sušených kopřiv

Ingredience

  • 1 lžíce sušených kopřiv
  • 250 ml vroucí vody

Příprava

Sušené kopřivy přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme. Čaj pijeme vlažný, užívání je podobné jako u čaje z kopřiv čerstvých. Čaj ze sušené kopřivy má tmavší zelenavou barvu.

Recept na macerát z kopřiv

Ingredience

Příprava

Hrst kopřiv důkladně opereme, přelijeme studenou vodou a zakryté necháme přes noc (nejméně 8 hodin) macerovat. Pak scedíme a toto množství popíjíme během dne. Každý den si připravíme nápoj čerstvý. Užíváme zevně na kožní vyrážky a problematickou pleť.

Čaj zkopřiv v těhotenství

Lidoví léčitelé kdysi kopřivu využívali na posílení ledvin a močového měchýře těhotných žen, zabránění anemie a ke zlepšení tvorby mateřského mléka a zastavení krvácení po porodu.„Dnes se její užívání v těhotenství a během kojenínedoporučuje i kvůli alergickým reakcím (obsahuje histamin),“ vysvětluje bylinkář a dodává: „Proto je nezbytně nutné se poradit se svým gynekologem v první fázi těhotenství.“

Nežádoucí účinky kopřivového čaje

Než začneme pít čaj z kopřiv, měli bychom se poradit se svým lékařem o případných kontraindikacích. Zvláště trpíme-li zdravotními problémy, jako jsou např. akutní artritida, osteoporóza, máme problémy s ledvinami a užíváme léky na ředění krve. U citlivých lidí se mohou objevitproblémy s trávením. Kopřivový čaj není vhodný pro děti do dvou let, těhotné a kojící ženy. Kopřivu se nedoporučuje užívat dlouhodobě. Po třech týdnech pravidelného pití kopřivového čaje je žádoucí ho na minimálně měsíc vysadit.

O kopřivách by vás ještě mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama