návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Čaj z čerstvých i sušených kopřiv pomáhá při různých neduzích. V těhotenství ale není vhodný

Lenka Valjentová , Vydáno: 02.09.2021
Jak připravit čaj z kopřiv čerstvých i sušených
Autor: iStock Jak připravit čaj z kopřiv čerstvých i sušených
Dříve se říkalo, že když pověsíte kopřivu do místnosti, ochrání vás před všemi nemocemi. Jenže dnes je lepší využít léčivou sílu kopřivy jinak! Z čerstvě utržené i sušené kopřivy si snadno uděláme léčivý čaj, který se dobře hodí mj. na pročišťování organismu, pomáhá při cukrovce, revmatismu, dně či chudokrevnosti stejně jako při chorobách z nachlazení. Poradíme, jak si připravit čaj z kopřiv čerstvých i sušených, jak je užívat i kdy se jim raději vyhnout.

reklama

Kopřivový čaj

Čaj z kopřivy dvoudomé (Urtica dioica) pomáhá organismu nejen po zimě vyplavit nahromaděné toxiny a odpadní látky, kterých se tělo potřebuje zbavit. „Kopřivový nálev má diuretické účinky a používá se při zánětech močových cest, revmatismu, dně, jaterních a žlučníkových chorobách. Čistí organismus od kyseliny močové. Je antiseptický, působí antivirově, je vhodný pro diabetiky, jelikož snižuje hladinu krevního cukru,“ uvádí bylinkář Martin Kolár. Pozitivně působí při chudokrevnosti na podporu krvetvorby, čistí krev, pomáhá při chorobách z nachlazení, mírní bolest hlavy, snižuje únavu a vyčerpanost. „Já osobně doporučuji pít čaj spíše ze sušené drogy, dodává zkušený bylinkář. 

Jak připravit čaj z kopřiv čerstvých i sušených: z kopřiv se sbírají listy nebo nať bez zdřevnatělé spodní části, zejména ty první jarní (do konce května), později v září ještě mladé vrcholky a výhonky
Autor: iStock Jak připravit čaj z kopřiv čerstvých i sušených: z kopřiv se sbírají listy nebo nať bez zdřevnatělé spodní části, zejména ty první jarní (do konce května), později v září ještě mladé vrcholky a výhonky

Čaj z čerstvých kopřiv

Sehnat od jara do podzimu čerstvé kopřivy není nic složitého, protože rostou skoro všude. Z kopřiv se sbírají listy nebo nať bez zdřevnatělé spodní části, zejména ty první jarní (do konce května), později v září ještě mladé vrcholky a výhonky. Ke sběru si vybíráme prosluněná místa, kopřivu nikdy nesbíráme tam, kde se jí až příliš daří, protože je pravděpodobně plná dusičnanů, jelikož kopřiva je spolehlivý ukazatel na vyšší obsah dusíku v půdě.

Čaj připravený z čerstvých listů mladých kopřiv nemá nijak výraznou barvu a trávovou chuť, když se nám zdá příliš silná, můžeme ho zředit vodou nebo osladit medem
Autor: iStock Čaj připravený z čerstvých listů mladých kopřiv nemá nijak výraznou barvu a trávovou chuť, když se nám zdá příliš silná, můžeme ho zředit vodou nebo osladit medem

Recept na čaj z čerstvých kopřiv

Ingredience

Příprava

Opláchnuté kopřivy zalijeme vodou a zakryté necháme 10 až 15 minut vyluhovat. Pak scedíme. Čaj připravený z čerstvých listů mladých kopřiv nemá nijak výraznou barvu. Má trávovou chuť, když se nám zdá příliš silná, můžeme čaj zředit vodou nebo osladit medem.

Užívání

  • Vlažný kopřivový nálev pijeme hned po uvaření, při delším stání čaj hořkne. Nálev tedy vždy připravujeme čerstvý.
  • Pitím kopřivového čaje po doušcích se zvyšuje jeho účinek. Popíjíme ho dvakrát až třikrát denně – jeden šálek ráno před snídaní a další během dne.
  • Rozhodneme-li pro očistnou kopřivovou kúru, pijeme čaj dva, maximálně 3 týdny a dáme si měsíc pauzu.
4 plané byliny, kterých si můžeme užívat už v březnu

V březnu sbíráme první jarní byliny. Kopřiva, sedmikráska, popenec i plicník se hodí každému

Možností, jak užívat kopřivu, máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost

Kopřiva: Plevel, který léčí. Udělejte si perventivní kúru proti senné rýmě a doplňte železo

Jak sušit kopřivy

Optimální je, když si kopřivy nasbíráme a nasušíme sami ve stinných vzdušných místech nebo uměle při teplotě do 60 °C. Je důležité je sušit rychle, aby si zachovaly zelenou barvu. ale netřeba zoufat, sušené kopřivy si běžné můžeme kdykoli koupit.

Optimální je, když si kopřivy nasbíráme a nasušíme sami ve stinných vzdušných místech nebo uměle při teplotě do 60 °C. Je důležité je sušit rychle, aby si zachovaly zelenou barvu.
Autor: iStock Optimální je, když si kopřivy nasbíráme a nasušíme sami ve stinných vzdušných místech nebo uměle při teplotě do 60 °C. Je důležité je sušit rychle, aby si zachovaly zelenou barvu.

Recept na čaj ze sušených kopřiv

Ingredience

  • 1 lžíce sušených kopřiv
  • 250 ml vroucí vody

Příprava

Sušené kopřivy přelijeme vroucí vodou, zakryjeme a necháme asi 10 minut vyluhovat. Scedíme. Čaj pijeme vlažný, užívání je podobné jako u čaje z kopřiv čerstvých. Čaj ze sušené kopřivy má tmavší zelenavou barvu.

Modrý čaj z krásných květů klitorie pomáhá zvládnout stres i zpomalit stárnutí

Modrý čaj z krásných květů klitorie pomáhá zvládnout stres i zpomalit stárnutí

Mátový čaj i domácí limonáda osvěží, zaženou žízeň, ale taky uklidní nervy

Mátový čaj zažene žízeň, uklidní nervy a pomůže při nachlazení

Recept na macerát z kopřiv

Ingredience

Příprava

Hrst kopřiv důkladně opereme, přelijeme studenou vodou a zakryté necháme přes noc (nejméně 8 hodin) macerovat. Pak scedíme a toto množství popíjíme během dne. Každý den si připravíme nápoj čerstvý. Užíváme zevně na kožní vyrážky a problematickou pleť. 

Než začneme pít čaj z kopřiv, měli bychom se poradit se svým lékařem o případných kontraindikacích. Zvláště, trpíme-li  zdravotními problémy jako jsou např. akutní artritida, osteoporóza, máme problémy s ledvinami a užíváme léky na ředění krve.
Autor: iStock Než začneme pít čaj z kopřiv, měli bychom se poradit se svým lékařem o případných kontraindikacích. Zvláště, trpíme-li zdravotními problémy jako jsou např. akutní artritida, osteoporóza, máme problémy s ledvinami a užíváme léky na ředění krve.

Čaj z kopřiv v těhotenství

Lidoví léčitelé kdysi kopřivu využívali na posílení ledvin a močového měchýře těhotných žen, zabránění anemie a ke zlepšení tvorby mateřského mléka a zastavení krvácení po porodu. „Dnes se její užívání v těhotenství a během kojení nedoporučuje i kvůli alergickým reakcím (obsahuje histamin),“ vysvětluje bylinkář a dodává: „Proto je nezbytně nutné se poradit se svým gynekologem v první fázi těhotenství.“

Kopřiva není plevel. Pomůže s očistou i různými zdravotními neduhy

Kopřiva není plevel. Pomůže s očistou i různými zdravotními neduhy

Někteří bylinkáři mluví o kopřivě jako o českém ženšenu

Nasušte si kopřivu, v zimě by vám mohla chybět

Nežádoucí účinky kopřivového čaje

Než začneme pít čaj z kopřiv, měli bychom se poradit se svým lékařem o případných kontraindikacích. Zvláště trpíme-li zdravotními problémy, jako jsou např. akutní artritida, osteoporóza, máme problémy s ledvinami a užíváme léky na ředění krve. U citlivých lidí se mohou objevit problémy s trávením. Kopřivový čaj není vhodný pro děti do dvou let, těhotné a kojící ženy. Kopřivu se nedoporučuje užívat dlouhodobě. Po třech týdnech pravidelného pití kopřivového čaje je žádoucí ho na minimálně měsíc vysadit.

O kopřivách by vás ještě mohlo zajímat:

Co pít a jíst proti zánětu močových cest: Vsaďte na okurky, rajčata, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

Při zánětu močových cest zkuste pít a jíst okurky, rajčata, saláty, brusinky, lichořeřišnici i kopřivu

Hromádka plná vitamínů

Zázrak jménem kopřiva. Proč ji mít v nádivce?

Proč je kopřiva nenahraditelná?

KOPŘIVA: Zázrak, který by vám v jídelníčku neměl chybět

Kopřivy

Kopřivová jícha je skvělé přírodní hnojivo. Vyrobíte ho snadno

Babočka paví oko

Nechte růst kopřivy! Přilákají motýly a poskytnou potravu housenkám

kopřiva dvoudomá (Urtica dioica L.)

7 důvodů, proč nechat kopřivy růst. Poslouží nám, motýlům i ostatním rostlinám

reklama

Článek je zařazen v: čaj z kopřiv , čaj z čerstvých kopřiv , čaj ze sušených kopřiv , kopřivový čaj recept , kopřivový čaj léčivý , macerát z kopřiv

reklama

Přečtěte si také