Kopřiva zastavuje vypadávání vlasů, vrací jim přirozený lesk a omezuje vznik lupů

Kopřiva patří k těm nejznámějším a nejpoužívanějším českým bylinám, protože dokáže pomoci při nejrůznějších zdravotních potížích. Ovšem kromě pozitivních účinků na zdraví se umí postarat o krásu a kvalitu našich vlasů. Kopřiva a vlasy spolu opravdu náramně pasují. Pravidelným používáním domácí vlasové kosmetiky vyrobené z kopřiv můžeme přirozeně zlepšit pružnost, pevnost a lesk svých vlasů, zamezit jejich vypadávání a podpořit růst vlasů.

Kopřiva dvoudomá (Urtica duoica) podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání, posiluje vlasovou pokožku a omezuje vznik lupů. Kopřivy dokážou vlasům vrátit přirozený lesk. „Kopřiva obsahuje vysoký podíl vitaminu A a C, vápníku, železa a draslíku a kyseliny křemičité, která má příznivé účinky na vlasy,“ uvádí se v publikaci Léčivé bylinky a esence – Zdraví a harmonie z přírody.

Jak použít kopřivy na vlasy

„Kopřivy jsou vhodné především pro lidi s tmavými vlasy, světlým kadeřím totiž mohou způsobit nepěkné zelenkavé zbarvení. Je nutné to nejprve vyzkoušet,“ uvádí bylinkář Martin Kolár a dodává: „Světlovlasým doporučuji používat místo kopřivy kořen lopuchu, měsíček, kořen zázvoru nebo heřmánek. Jako doplněk je pro kvalitu vlasů na jaře a na podzim dobrá pitná kopřivová kůra. Po dobu tří týdnů pijeme kopřivový čaj (nálev) dvakrát denně, pak si uděláme tři týdny přestávku a pak zase dva týdny pijeme kopřivový čaj.“

Nálev z kopřivy proti vypadávání vlasů

Ingredience

 • 2 hrsti čerstvých kopřiv
 • 1 l vroucí vody

Příprava

Kopřivy nasekáme, zalijeme vroucí vodou a zakryté necháme nejméně 20 minut vyluhovat. Scedíme a nálev necháme vychladnout

Použití

Kopřivovým nálevem si opláchneme vlasy po každém mytí. Při přelévání vlasů nálevem jemně prsty masírujeme pokožku hlavy, aby se prokrvila. Pravidelná aplikace dokáže zlepšit kvalitu našich vlasů, zamezit jejich nadměrnému vypadáváni a podpořit jejich růst.

Odvar na mastné vlasy ze sušené kopřivy

Ingredience

 • plná hrst sušených kopřivových listů
 • 1 l vody

Příprava

Sušenou kopřivu zalijeme studenou vodou a pomalu přivedeme kvaru. Zhruba 2 minuty povaříme, sejmeme, zakryjeme pokličkou a necháme 20 minut vyluhovat. Pak scedíme.

Používaní

Posilujícím odvarem ze sušených kopřiv oplachujeme vlasy po každém umytí, zvláště chceme-li mít přirozeně tmavší vlasy. Díky pravidelnému používání odvaru z kopřiv budeme mít vlasy pevné, lesklé, pružné a předejdeme jejich nadměrnému vypadávání. Odvar z kopřiv je ideální pro jemné a mastné vlasy.

Tinktura na vlasy z kořenu kopřivy

Kořeny kopřiv sbíráme buď na jaře, nebo na podzim, než přijdou první mrazy. Dobývání kořenů ze země je sice trochu náročnější, ale výsledek stojí za to.

Ingredience

 • 250 g kořenů kopřivy
 • 250 ml vodky

Příprava

Kořeny omyjeme, osušíme a nakrájíme na malé kousky. Vložíme do lahve a zalijme vodkou. Necháme macerovat 4–5 týdnů na tmavém chladném místě. Každý den protřepeme. Pak přefiltrujeme přes pláténko a přelijeme do lahviček.

Používání

Před použitím zředíme vodou v poměru 1 : 1. Proti padání vlasů a proti lupům pravidelně tinkturu jemně vmasírujeme do vlasové pokožky po každém mytí. Neoplachujeme.

Tinktura z čerstvých kopřiv

Ingredience

 • 2 vrchovaté lžíce nasekaných, čerstvě natrhaných kopřiv
 • 6 lžic vodky

Příprava

Kopřivy zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme macerovat dva až tři týdny. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr.

Používání

Na vlasovou vodu zředíme 400 ml převařené studené vodou. Tinkturu vmasírujeme ke kořínkům a na pokožku hlavy, což vede k podpoře růstu vlasů a zvýšení jejich kvality. Není nutné omývat.

Posilující kopřivový ocet na vlasy

Ingredience

 • 2 šálky čerstvých nebo 1 šálek sušených kopřivových listů
 • 4 šálky vody
 • 2 šálky jablečného octa

Příprava

Kopřivy zalijeme vodou, zakryjeme pokličkou, přivedeme k varu a pomalu asi 10 minut povaříme, sejmeme a necháme 3 až 4 hodiny vyluhovat. Potom scedíme a vmícháme jablečný ocet.

Používání

Kopřivovým octem opláchneme umyté vlasy a vmasírujeme do vlasové pokožky. Pak vlasy pročešeme prsty od kořínků až po konečky. Necháme asi hodinu působit, pak opláchneme. Po pravidelné aplikaci minimálně po dobu jednoho měsíce vlasy zesílí, budou o poznání pevnější, pružnější a lesklejší.

Kopřivový zábal na suché vlasy

Ingredience

 • 4 lžičky sušené drcené kopřivy nebo 4 lžíce čerstvé
 • trocha vroucí vody
 • 3 lžičky olivového nebo mandlového oleje
 • špetka mleté skořice
 • špetka drceného hřebíčku

Příprava

Kopřivu zalijeme trochou vroucí vody, necháme asi 10 minut odstát, pak přidáme olej a koření (hřebíček dezinfikuje, skořice vlasovou pokožku prokrvuje). Promícháme a necháme zchladnout na teplotu, která je nám příjemná.

Používání

Kašičku naneseme na umyté vlasy, zakryjeme igelitem a ručníkem a necháme nejméně 20 minut působit. Smyjeme vlažnou vodou.

Kopřivy na poškozené vlasy

Ingredience

 • 2 hrsti sušené drcené kopřivy
 • asi 200 ml vody
 • 1 žloutek

Příprava

Sušené kopřivy zalijeme vroucí vodou a necháme 20 minut vyluhovat. Pak vmícháme žloutek.

Používání

Aplikujeme jako zábal jednou za týden na umyté vlasy, necháme působit 20 až 25 minut. Pak smyjeme teplou vodou a volně na vzduchu necháme vlasy uschnout, nefénujeme.

Zdroje: Léčivé bylinky a esence – Zdraví a harmonie z přírody (Svojtka a kol.), bylinkář Martin Kolár


Přečtěte si také