návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kopřiva zastavuje vypadávání vlasů, vrací jim přirozený lesk a omezuje vznik lupů

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 15.09.2021
Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů
Autor: iStock Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů
Kopřiva patří k těm nejznámějším a nejpoužívanějším českým bylinám, protože dokáže pomoci při nejrůznějších zdravotních potížích. Ovšem kromě pozitivních účinků na zdraví, se umí postarat o krásu a kvalitu našich vlasů. Kopřiva a vlasy spolu opravdu náramně pasují. Pravidelným používáním domácí vlasové kosmetiky vyrobené z kopřiv, můžeme přirozeně zlepšit pružnost, pevnost a lesk svých vlasů, zamezit jejich vypadávání a podpořit růst vlasů a taky se úspěšně poprat s lupy. Poradíme, jak použít kopřivu na vlasy, a prozradíme sedm receptů a postupů, já mohu z vlastní zkušenosti doporučit posilující kopřivový ocet a zábal se skořicí a hřebíčkem.

reklama

Kopřiva dvoudomá (Urtica duoica) podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání, posiluje vlasovou pokožku a omezuje vznik lupů. Kopřivy dokážou vlasům vrátit přirozený lesk. „Kopřiva obsahuje vysoký podíl vitaminu A a C, vápníku, železa a draslíku a kyseliny křemičité, která má příznivé účinky na vlasy,“ uvádí se v publikaci Léčivé bylinky a esence – Zdraví a harmonie z přírody.

Kopřiva dvoudomá (Urtica duoica) podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání, posiluje vlasovou pokožku a omezuje vznik lupů. Kopřivy dokážou vlasům vrátit přirozený lesk.
Autor: iStock Kopřiva dvoudomá (Urtica duoica) podporuje růst vlasů, zabraňuje jejich vypadávání, posiluje vlasovou pokožku a omezuje vznik lupů. Kopřivy dokážou vlasům vrátit přirozený lesk.

Jak použít kopřivy na vlasy

Kopřivy jsou vhodné především pro lidi s tmavými vlasy, světlým kadeřím totiž mohou způsobit zelenkavé zbarvení. Je nutné to vyzkoušet. Světlovlasým doporučuji používat místo kopřivy kořen lopuchu, měsíček, kořen zázvoru nebo heřmánek. Jako doplněk si můžeme na jaře a na podzim dopřát pitnou kopřivovou kůru. Po dobu tří týdnů pijeme kopřivový čaj (nálev) dvakrát denně, pak si uděláme tři týdny přestávku a pak dva týdny pijeme kopřivový čaj.

Jak připravit čaj z kopřiv čerstvých i sušených

Čaj z čerstvých i sušených kopřiv pomáhá při různých neduzích. V těhotenství ale není vhodný

Možností, jak užívat kopřivu, máte opravdu mnoho, záleží jen na tom, čemu dáte přednost

Kopřiva: Plevel, který léčí. Udělejte si perventivní kúru proti senné rýmě a doplňte železo

Nálev z kopřivy proti vypadávání vlasů

Ingredience

 • 2 hrsti čerstvých kopřiv
 • 1 l vroucí vody

Příprava

Kopřivy nasekáme, zalijeme vroucí vodou a zakryté necháme nejméně 20 minut vyluhovat. Scedíme a nálev necháme vychladnout

Použití

Kopřivovým nálevem si opláchneme vlasy po každém mytí. Při přelévání vlasů nálevem jemně prsty masírujeme pokožku hlavy, aby se prokrvila. Pravidelná aplikace dokáže zlepšit kvalitu našich vlasů, zamezit jejich nadměrnému vypadáváni a podpořit jejich růst..

Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů: nálev z kopřiv dokáže zlepšit kvalitu našich vlasů, zamezit jejich nadměrnému vypadáváni a podpořit jejich růst
Autor: iStock Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů: nálev z kopřiv dokáže zlepšit kvalitu našich vlasů, zamezit jejich nadměrnému vypadáváni a podpořit jejich růst

Odvar na mastné vlasy ze sušené kopřivy 

Ingredience

 • plná hrst sušených kopřivových listů
 • 1 l vody

Příprava

Sušenou kopřivu zalijeme studenou vodou a pomalu přivedeme k varu. Zhruba 2 minuty povaříme, sejmeme, zakryjeme pokličkou a necháme 20 minut vyluhovat. Pak scedíme.

Používaní

Posilujícím odvarem ze sušených kopřiv oplachujeme vlasy po každém umytí, zvláště chceme-li mít přirozeně tmavší vlasy. Díky pravidelnému používání odvaru z kopřiv budeme mít vlasy pevné, lesklé, pružné a předejdeme jejich nadměrnému vypadávání. Odvar z kopřiv je ideální pro jemné a mastné vlasy.

Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů: kořeny kopřiv na tinkturu sbíráme buď na jaře, nebo na podzim, než přijdou první mrazy
Autor: iStock Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů: kořeny kopřiv na tinkturu sbíráme buď na jaře, nebo na podzim, než přijdou první mrazy

Tinktura na vlasy z kořenu kopřivy

Kořeny kopřiv sbíráme buď na jaře, nebo na podzim, než přijdou první mrazy. Dobývání kořenů ze země je sice trochu náročnější, ale výsledek stojí za to.

Ingredience

 • 250 g kořenů kopřivy
 • 250 ml vodky

Příprava

Kořeny omyjeme, osušíme a nakrájíme na malé kousky. Vložíme do lahve a zalijme vodkou. Necháme macerovat 4–5 týdnů na tmavém chladném místě. Každý den protřepeme. Pak přefiltrujeme přes pláténko a přelijeme do lahviček.

Používání

Před použitím zředíme vodou v poměru 1 : 1. Proti padání vlasů a proti lupům pravidelně tinkturu jemně vmasírujeme do vlasové pokožky po každém mytí. Neoplachujeme.

Jak vyrobit domácí tinkturu z léčivých bylin

Jak udělat domácí tinkturu z léčivých bylin? Postupujte podle univerzálního receptu

Jak může stres ničit vaše vlasy?

4 překvapivé způsoby, jak může stres ničit vaše vlasy

Tinktura z čerstvých kopřiv

Ingredience

 • 2 vrchovaté lžíce nasekaných, čerstvě natrhaných kopřiv
 • 6 lžic vodky

Příprava

Kopřivy zalijeme alkoholem, uzavřeme a necháme macerovat dva až tři týdny. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr.

Na vlasovou vodu zředíme 400 ml převařené studené vodou. Tinkturu vmasírujeme ke kořínkům a na pokožku hlavy, což vede k podpoře růstu vlasů a zvýšení jejich kvality. Není nutné omývat.

Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů: Proti padání vlasů a proti lupům pravidelně tinkturu jemně vmasírujeme do vlasové pokožky po každém mytí. Neoplachujeme.
Autor: iStock Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů: Proti padání vlasů a proti lupům pravidelně tinkturu jemně vmasírujeme do vlasové pokožky po každém mytí. Neoplachujeme.

Posilující kopřivový ocet na vlasy

Ingredience

 • 2 šálky čerstvých nebo 1 šálek sušených kopřivových listů
 • 4 šálky vody
 • 2 šálky jablečného octa

Příprava

Kopřivy zalijeme vodou, zakryjeme pokličkou, přivedeme k varu a pomalu asi 10 minut povaříme, sejmeme a necháme 3 až 4 hodiny vyluhovat. Potom scedíme a vmícháme jablečný ocet.

Používání

Kopřivovým octem opláchneme umyté vlasy a vmasírujeme do vlasové pokožky. Pak vlasy pročešeme prsty od kořínků až po konečky. Necháme asi hodinu působit, pak opláchneme. Po pravidelné aplikaci minimálně po dobu jednoho měsíce vlasy zesílí, budou o poznání pevnější, pružnější a lesklejší.

Někteří bylinkáři mluví o kopřivě jako o českém ženšenu

Nasušte si kopřivu, v zimě by vám mohla chybět

Na nachlazení čaj s trochou octa

Jablečný ocet dokáže štěpit tuky i zvýšit imunitu. Je to hotový elixír mládí

Kopřivový zábal na suché vlasy

Ingredience

 • 4 lžičky sušené drcené kopřivy nebo 4 lžíce čerstvé
 • trocha vroucí vody
 • 3 lžičky olivového nebo mandlového oleje
 • špetka mleté skořice
 • špetka drceného hřebíčku

Příprava

Kopřivu zalijeme trochou vroucí vody, necháme asi 10 minut odstát, pak přidáme olej a koření (hřebíček dezinfikuje, skořice vlasovou pokožku prokrvuje). Promícháme a necháme zchladnout na teplotu, která je nám příjemná.

Používání

Kašičku naneseme na umyté vlasy, zakryjeme igelitem a ručníkem a necháme nejméně 20 minut působit. Smyjeme vlažnou vodou.

Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů: kašičku z kopřiv naneseme na umyté vlasy, zakryjeme igelitem a ručníkem a necháme nejméně 20 minut působit
Autor: iStock Kopřivy chrání vlasy před vypadáváním, vrací jim přirozený lesk a omezují vznik lupů: kašičku z kopřiv naneseme na umyté vlasy, zakryjeme igelitem a ručníkem a necháme nejméně 20 minut působit

Kopřivy na poškozené vlasy

Ingredience

 • 2 hrsti sušené drcené kopřivy
 • asi 200 ml vody
 • 1 žloutek

Příprava

Sušené kopřivy zalijeme vroucí vodou a necháme 20 minut vyluhovat. Pak vmícháme žloutek.

Používání

Aplikujeme jako zábal jednou za týden na umyté vlasy, necháme působit 20 až 25 minut. Pak smyjeme teplou vodou a volně na vzduchu necháme vlasy uschnout, nefénujeme.

Mohlo by vás zajímat:

Řeč těla - lupy

Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s lupy?

Problematické vlasy: Suché, mastné nebo řídké

Problematické vlasy: Co dělat, když jsou suché, mastné nebo řídké?

Zázvor

ZÁZVOR: Návod, jak si doma vypěstovat nekonečnou zásobu

Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

Bříza prospěje zdraví kloubů, ledvin i vlasů, pomůže s detoxem a hubnutím

Bříza podporuje zdraví ledvin, kloubů i vlasů a kůže, pomáhá s hubnutím a detoxem

HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Skořice: 10 důvodů, proč tohle vánoční koření užívat i jako lék

Skořice: 13 dobrých důvodů, proč tohle koření užívat jako lék

hřebíček

Zázračný hřebíček: Co si z něj vyrobit a jak ho využít v domácnosti?

reklama

Článek je zařazen v: kopřiva , kopřiva na vlasy , kopříva dvoudomá (Urtica dioica) , kopřiva odvar na vlasy , sušené kopřivy na vlasy , tinktura z kopřivy na vlasy , kořen kopřivy na vlasy , kopřivy na vlasy recept , jak použít kopřivy na vlasy

reklama

Přečtěte si také