Nevíte, co s úrodou máty? Udělejte domácí sirup, olej nebo kapky, není to těžké

Máta peprná je jedna z nejaromatičtějších bylin. Už při doteku máty na rukou ulpí její svěží mentolová vůně, která osvěží a navodí dobrou náladu. Máte-li plnou zahradu nebo balkon voňavé máty a nové lístky stále přibývají, vyrobte si z nich do zásoby podle našich receptů domácí mátový sirup, mátový olej a mátovou tinkturu.

Nejčastěji se u nás pěstuje máta peprná (Menthapiperita), která je křížencem máty vodní a máty klasnaté. Zkusit můžeme i máty citronové, jablečné, jahodové, ananasové, čokoládové či banánové. Skoro všechny máty rostou až moc bujně, takže hravě zaplevelí záhon. Praktické je proto pěstování ve velké nádobě nejen na balkoně, ale i na zahradě.

Co s úrodou máty

Máte plnou zahradu voňavé máty a nevíte co s ní? Čerstvé mátové lístky se skvěle hodí do pomazánek, okurkového a ovocného salátu, k dezertům, na vařené nové brambory, k jehněčímu masu a do nádivek. Neobejde se bez ní oblíbené mojito, koktejl z bílého rumu, třtinového cukru, limetky, ledu a spousty čerstvé máty. Skvělá je v létě v ledové vodě s citronem nebo s okurkou.

Mátový sirup

Ingredience

  • 20 až 25 stonků máty peprné
  • 1 kg cukru
  • 2 litry studené převařené vody
  • čerstvě vymačkaná šťáva u 1 většího citronu nebo limetky
  • případně 20 g kyseliny citronové

Postup

Mátu opláchneme, lístky otrháme (můžeme nasekat na malé kousky) a zalijeme je 2 litry studené převařené vody a necháme v chladu zhruba 36 hodin macerovat. Pak scedíme přes husté sítko nebo pláténko do hrnce. Pomalu zahříváme a postupně za stálého míchání přidáváme cukr. Až se rozpustí, ochutíme sirup citronovou či limetkovou šťávou. Pokud chceme sirup dlouhodoběji skladovat, doporučujeme přidat 20 g kyseliny citronové. Ještě teplým sirupem naplníme čisté sklenice a dobře uzavřeme. Uchováváme v chladu a temnu.

Použití

Mátový sirup je skvělý na oslazení bylinkových čajů proti chřipce a nachlazení. Je výborný na ochucení nealkoholických i alkoholických koktejlů, skvěle se hodí na přípravu domácích limonád: sirup zředíme perlivou vodou podle chuti, přidáme šťávu a několik kousků citronu, pomeranče nebo grepu, pár lístků čerstvé máty a led.

Mátový olej

Ingredience

Postup

Lístky máty otrháme, promneme několikrát mezi prsty a vložíme do uzavíratelné sklenice o objemu 750 ml. Zalijeme olejem (všechna máta musí být asi 1 cm pod hladinou) . Sklenici dobře uzavřeme a vložíme na 30 minut do vodní lázně o teplotě max. 60 °C. Vyjmeme a necháme zhruba 10 dní macerovat. Pak olej scedíme do láhve a skladujeme na tmavém místě.

Použití

Na zklidnění zažívacích potíží užíváme 1–2 lžičky mátového oleje denně, zmírňuje nadýmání a plynatost. Navíc zrychluje metabolismus a pomáhá při hubnutí. Kloktání mátového oleje zlepšuje zdraví ústní dutiny a příjemně osvěží dech. Když se cítíme pod psa a bez energie, masírujeme si mátovým olejem spánky a zápěstí.

Mátové kapky

Ingredience

Postup

Mátové lístky promneme mezi prsty nebo nasekáme nadrobno. Lístky vložíme sklenice s víčkem, zalijeme vodkou nebo jiným alkoholem tak, aby byly všechny listy ponořené. Pečlivě promícháme. Sklenici uzavřeme a na světlém a teplém místě necháme nejméně šest týdnů. Každý den dobře protřepeme. Pak scedíme přes kávový filtr nebo pláténko. Skladujeme na tmavém a chladném místě.

Použití

Mátová tinktura se používá jako obklad při svědivých vyrážkách, pomůže po štípnutí hmyzem. Při bolestech hlavy jí potíráme spánky. Při rýmě a kašli přidáme asi 35 kapek do inhalační lázně, inhalujeme dvakrát denně.

Zdroje: www.beltina.czzdravi.euro.cz


Přečtěte si také