Zahrada

11. října 2020 08:00

Simona Sedláčková

Jednoduché a elegantní podzimní věnce vytvoříte z listů, květů i větviček keřů

Podzimní dekorační věnce bývají většinou přehlídkou nejrůznějších přírodních materiálů a jejich nesčetných kombinací. Pro vás, kteří dáváte přednost střídmé eleganci, přinášíme několik nápadů, jak a z jakého materiálu uvít věnec, který bude jednoduchý a krásný zároveň.

Věnce ze spadaného listí

Nádherný podzimní věnec vytvoříte ze spadaného barevného listí z listnatých stromů. Sezona podobných věnců je poměrně krátká. Pracovat musíte slisty čerstvě spadanými, protože suché listy už by příliš praskaly a věnec by se nezdařil.

Potřebovat budete jenom čerstvě spadané listy a silnější vázací drát. Tenký drátek by listy příliš prořezával.

Listy drátem jednoduše propichujte a navlékejte je jeden za druhým. Na věnec budete potřebovat velké množství listů, přibližně stejné velikosti.

Řapíky jednotlivých listů pokládejte stále jedním směrem, ať už směrem dovnitř věnce nebo po jeho obvodu.

Pichlavé listy mahonie nebo cesmíny

Věnec, který bude skvělý i jako vánoční, vytvoříte zpichlavých listů cesmíny, kterou vnašich podmínkách, kde se cesmína pěstuje jenom okrajově, výborně nahradí listy mnohem běžnější mahonie.

Borůvčí slisty i bez

Větvičky brusnice borůvky představují také výborný dekorační materiál. Můžete využít větvičky ještě olistěné, ale aby na nich listy vydržely, je dobré konzervovat celé větvičky glycerinem. Glycerin kupte vlékárně a nařeďte ho vodou, vpoměru 2 díly vody a jeden díl glycerinu. Po pár dnech větvičky i slisty získají nádhernou měděnou barvu, ale nezmění tvar a neuschnou.

Nádherný věnec můžete vytvořit i zčerstvého borůvčí, ze kterého už spadalo listí.

Zářivě oranžový věnec zmochyně

Jednotlivé lampionky mochyně jsou velmi křehké, a proto nejjednodušší bude, když je budete lepit tavnou pistolí na slaměný základ věnce.

Květenství hortenzie vydrží dlouho krásné

Květy hortenzií jsou nádherné a velmi oblíbené. Pokud si je chcete uchovat po celou zimu, vytvořte si znich něžné věnce. Opět nalepujte celá květenství na slaměný základ tavnou pistolí.

Použijte i stálezelený buxus

Světvičkami buxusu se pracuje velmi snadno. Navazujte je kolem celého obvodu věnce zpolystyrenu nebo ze slámy, obyčejným tenkým provázkem.

Cesmína přeslenitá se hodí na Vánoce

Pokud máte to štěstí, že ve vaší zahradě či jinde ve vašem okolí najdete vzrostlý keř cesmíny přeslenité, nastříhejte si kratší větvičky a navažte je na věnec. Zavěšený zvenku na vchodových dveřích vydrží krásný velmi dlouho.

Dáváte přednost bohatým a barevným podzimním věncům z přírodních materiálů? Máme pro vás podrobnénávody na jejich výrobu:


Přečtěte si také