reklama

Vlaštovičník je starý přírodní lék na bradavice a kuří oka. Zacházejte s ním ale opatrně

Lenka Valjentová
7. května 2021
Vlaštovičník větší je jeden z nejlepších a nejstarších přírodních léků na bradavice, kuří oka či nehtové a kožní mykózy. Kdysi tuhle známou bylinku používali lidoví léčitelé a babky kořenářky jako zázračnou bylinu při onemocnění jater a žloutence, léčili jí syfilis, malárii i duševní choroby. Vlaštovičník je rostlina jedovatá, a i když se o tom vedou diskuse, vnitřní užívání se dnes bez konzultace s odborníky nedoporučuje.
reklama

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) je u nás rozšířená vytrvalá bylina, dorůstající do výšky až jedem metr s rovnou, v horní části rozvětvenou lodyhou. Kvete od května do září jasně žlutými květy složenými po čtyřech až pěti jednoduchých okolících. Ze stonků vytéká žlutooranžová mléčná šťáva. Lidově se mu říká laštovičník, krvavník, hadí mlíčí, bradavičník, nebeský dar, krvavá bylina, čarodějčino mléko, mlíč či psí mlíko.

Vlaštovičník roste hojně v půdách s vyšším obsahem dusíku a dostatečnou vlhkostí, nejčastěji podél cest aplotů, narumištích, skládkách, v křovinách, na náspech, u cest a plotů, ve štěrbinách zdí a ve vykotlaných stromech, v příkopech, zahradách a v blízkosti domů.

Sběr vlaštovičníku

Vlaštovičník větší má největší léčivou sílu na jaře zhruba do letního slunovratu. Nať sbíráme bez spodních nahnědlých a žlutých listů. Při sběru používáme raději rukavice, protože vytékající mléko může způsobit alergickou reakci v podobě puchýřů a otoků a zanechává na kůži hnědé skvrny. Také pozor na potřísnění oděvu tekutinou, poněvadž pak na látce zůstanoušpatně odstranitelné skvrny.

Vlaštovičník jako přírodní lék

Čerstvý vlaštovičník větší obsahuje množství alkaloidů (jako napříkladchelidonin, koptisin, berberin), organické kyseliny, enzymy, saponiny, flavonoidy, vitamin C, provitamin A aj.

Má účinky analgetické (podobně jako morfium), sedativní, spasmolytické, diuretické a žlučopudné, zklidňuje centrální nervovou soustavu, snižuje krevní tlak, stimuluje funkci jater, žlučníku, ledvin a slinivky. Ve staré lidové medicíně se doporučoval při dně, vodnatelnosti, žaludečních a dvanácterníkových vředech, zánětech žaludku, syfilidě, malárii nebo na regulaci menstruace.

Vlaštovičník větší má antimykotické účinky, jeho léčivé účinky se zevně využívají hlavně při chorobách kůže, pomáhá léčit ekzémy, kožní lišeje, vyrážky, nehtové i kožní mykózy, špatně se hojící rány, bércové vředy, kuří oka a bradavice.

Pozor na předávkování

Vlaštovičník větší je jedovatá bylina, a proto vnitřní užívání vždy musíme konzultovat s lékařem. Předávkování způsobuje pálení v ústech a krku, průjmy, zvracení nebo i krvácení z trávicího ústrojí a potíže s dechem, při velkém předávkování i otravu.

Vlaštovičník proti bradavicím a plísním

Čerstvé žlutooranžové mléko vytékající ze stonku vlaštovičníku se tradičněpoužívá na odstranění bradavic. Musíme dbát, abychom bradavici nezaměnili za mateřské znaménko!

Bradavice mléčnou tekutinou potíráme (nejlépe v rukavicích) třikrát denně, dokud je úplně nevypálí. Ke zmizení problému dochází většinou již po několika dnech.

Při plísni nehtů na nohou nebo mezi prsty potíráme sedmkrát denně postižené místo šťávou vytékající ze stvolu vlaštovičníku.

Při aplikaci je nutné dávat pozor, aby nedošlo kpoškození okolní zdravé pokožky.

Vlaštovičníkový balzám

Na kuří oka a na plíseň nehtů na nohou je osvědčený vlaštovičníkový balzám: Čerstvě utržené listy, květy a stonky opláchneme vylisujeme šťávu nebo nadrtíme na kašičku. S ní postižená místa potíráme nebo na ně přikládáme třikrát denně do té doby, než zmizí.

Odvar z vlaštovičníku proti mykóze

Ingredience

  • plná hrst čerstvých listů vlaštovičníku většího
  • asi 1,5 litru vody

Příprava

Vlaštovičník zalijeme vodou, přivedeme k varu a asi tři minuty povaříme, sejmeme a ještě deset minut necháme pod pokličkou vyluhovat.

Použití

Postižená místa (nohy, ruce) koupeme (omýváme) ve vlažném odvaru po dobu deseti až patnácti minut jednou denně. Lázeň provádíme opakovaně až do úplné likvidace mykózy.

Vlaštovičníkový ocet na kuří oka

Ingredience

  • 15 g čerstvě rozmačkané natě vlaštovičníku většího
  • 200 ml vinného nebo jablečného octa

Příprava

Vlaštovičník zalijeme octem, uzavřeme, dáme na tmavé chladné místo a necháme čtyři týdny macerovat, přibližně každý třetí den protřepeme. Po měsíci lék z vlaštovičníku scedíme.

Použití

Kuří oka nebo bradavice octem potíráme dvakrát denně. Nebo jím necháme nasáknout kousek vaty či kosmetický tampon a na postižené místo přiložíme, necháme působit asi 20 minut.

Domácí vlaštovičníková tinktura

Ingredience

  • 1 díl čerstvě utržené vlaštovičníkové natě
  • 5 dílů vodky

Příprava

Vlaštovičníkovou nať i s listy pokrájíme nadrobno, napěchujeme do uzavíratelné láhve, zalijeme alkoholem a uzavřeme. Sklenici postavíme na nejméně tři týdny na teplé místo, každý den protřepeme. Pak scedíme přes kávový filtr. Skladujeme v chladu a temnu.

Použití

Tinkturu používáme zevně při kožních onemocněních, především pomáhá při léčení bradavic, kuřích ok, nehtových plísní a lišejů.

Vlaštovičník a kámen mudrců

Ve středověku nabyl vlaštovičník slávy ze zcela jiného důvodu než díky svým léčivým účinkům. Alchymisté si vyložili jméno chelidonium jako coeli donum = dar nebes, a věřili, že šťáva jim pomůže nalézt kámen mudrců.

Tento a další tipy najdete na našem Pinterestu:

O bylinách by vás ještě mohlo zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama