Zemědým léčí kožní onemocnění. Nasbírejte si kvetoucí nať a vyzkoušejte její sílu na vlastní kůži

Zemědým je křehká a nenápadná bylina, narazíme na něj na polích, zahradách, podél cest, mezi dlažbou i v puklinách zdí. Podle starodávné legendy vyrostla z kouře, který vycházel ze země. Zemědým lékařský je pozoruhodná léčivka, která lidem po staletí pomáhá snad při všech kožních onemocněních, osvědčila se jako podpůrný prostředek při akné, vyrážkách, ekzémech i lupénce. Podle lidové medicíny mj. čistí krev a brání vzniku žlučových kamenů.

Zemědým lékařský (Fumaria officinalis) je nenápadná jednoletá bylina, dorůstá výšky asi 30 cm. Má rozvětvenou lodyhu s šedomodrými až modrozelenými zpeřenými listy, které připomínají stoupající dým. Růžové až fialové květy jsou v průměru asi 7 mm velké a mají načernalé špičky. Kvete od května do srpna.

Zemědým roste jako plevel, narazíme na něj na polích, zahradách, podél cest, na rumištích a vhouštinách, klíčí i mezi dlažbou a v puklinách zdí. Má rád slunné místo nebo polostín. U nás je hojně rozšířený jako plevel od nížin až po horské oblasti. Lidově se zemědýmu říká zeměklíček, dejmák, kominka či routička.

Název zemědýmu je odvozen od toho, že jeho listy jsou jakoby zakouřené, čerstvý páchne kouřem a čerstvá šťáva dráždí oči jako kouř. Podle starodávné legendy vyrostla rostlina nikoliv ze semena, ale z odpařovaného kouře, který vycházel ze země.

Jak zemědým sbírat, sušit a skladovat

 • Sbíráme celou rozkvetlou nať za suchého počasí odpoledne, optimálně mezi 14. a 16. hodinou.
 • Nať zemědýmu uřízneme těsně nad zemí nebo vytrhneme skořenem, který pak is hrubou spodní částí stonku odstraníme.
 • Bylina má hořkoslanou chuť, slabě makovou vůni a šťáva z rostlin mávýraznou kouřovou vůni.
 • Zemědým sušíme přirozeným teplem vtenké vrstvě ve stínu. Neobracíme, listy se snadno drobí na prach.
 • Při umělém sušení teplota nesmí překročit 45 °C. Nať se dá době sušit také zavěšená ve svazečcích.
 • Sušený zemědým skladujeme samostatně ve vzduchotěsných tmavých nádobách. Chráníme ho před světlem a vlhkem,aby nezplesnivěl.

Domácí zemědýmová tinktura

Ingredience

 • 1 díl rozkvetlé natě zemědýmu
 • 5 dílů vodky

Příprava

Zemědým nakrájíme na kousky, vložíme do sklenice z tmavého skla se zabroušeným hrdlem, zalijeme alkoholem a uzavřeme. Dáme na tmavé a teplé místo a necháme dva až tři týdny macerovat. Každý den protřepeme. Pakscedíme přes kávový filtra tinkturu přelijeme do tmavých lahviček, uzavřeme a skladujeme ve tměa chladu.

Užívání

Užíváme 20 až 25 kapek třikrát denně ve vodě nebo čaji.

Zemědým jakopřírodnílék

Zemědým lékařský obsahuje především alkaloid fumarin, hořčiny, sliz, třísloviny, flavonoidy, minerální látky, pryskyřice a stopy éterických olejů. Má protizánětlivé, močopudné, detoxikační, potopudné a projímavéúčinky. Traduje se, že kdo celý život používá zemědým, dožije se sta let.

Zemědým podle lidové medicíny čistí krev, upravuje její špatnou srážlivost, má příznivý vliv na červené krvinky. Působí příznivě na činnost jater, žaludku, močového ústrojí a střev, posiluje ledviny. Brání vzniku žlučových kamenů, malé dávky tvorbu žluče stimulují, větší dávky ji tlumí. Pomáhá při zácpě, urychluje střevní peristaltiku. Tiší bolesti hlavy a migrény, zlepšuje látkovou výměnu, příznivě ovlivňuje hladinu cholesterolu a snižuje krevní tlak. Používá se kvyvolání pocení při chorobách z nachlazení.

Zemědým léčí kožní onemocnění

Zemědým je ale především osvědčeným přírodním lékem na téměř všechna onemocnění kůže, na akné, vyrážky, opary, lupenku, ekzémy, lišeje, hemoroidy... Bylinkáři doporučují kombinovat užívání jak zevně – silný odvar na omývání, koupele, zábaly, tak i vnitřně – nálev (účinné jsou kombinace s pampeliškou lékařskou, lopuchem plstnatým, řebříčkem obecným, pelyňkem pravým či třezalkou tečkovanou) nebo tinktura. Sušenou zemědýmovou nať můžeme také umlít nebo nadrtit na prášek, který používáme hlavně posypávání mokvajících ran.

Bylina je mírně jedovatá, proto by se vnitřně měly užívat pouze velmi nízké dávky, nejčastěji v podobě tinktury. Může způsobit dýchací a srdeční obtíže. Těhotné nebo kojící matky zemědým užívat nesmějí. Nesmí se překročit denní dávka (dvakrát až třikrát 125 ml nálevu). Vhodné je se poradit s lékařem.

Zemědýmový čaj (nálev)

Ingredience

 • 1 lžička sušeného zemědýmu lékařského
 • 250 ml vroucí vody

Příprava

Bylinu zalijeme horkou vodou, zakryjeme a necháme 10–15 minut vyluhovat. Pak scedíme.

Užívání

Při kožních onemocněních, vysokém krevním tlaku nebo problémech se žlučníkem toto množství vypijeme za den ve dvou dávkách 30 minut před jídlem.

Vše oléčivých bylinách a koření se dozvíte v našem speciálu:

Zemědýmový odvar

Ingredience

 • 20 g sušeného zemědýmu lékařského
 • 200 ml destilované vody

Příprava

Bylinu zalijeme vodou, pomalu přivedeme k varu, sejmeme a přikryté necháme 20 minut vyluhovat. Scedíme.

Použití

Vychladlým odvarem omyjeme postižená místa, případně namočíme gázu do odvaru a přiložíme jako obklad. Odvar na vnější použití je lepší připravovat z destilované vody. Používáme k omývání a k obkladům při akné nebo formou koupelí rukou a nohou pro podporu jater a ledvin.

Domácí pleťové mléko proti akné

Ingredience

 • 2 lžíce sušeného zemědýmu lékařského
 • 250 ml mléka

Příprava

Bylinu zalijeme mlékem, přivedeme k varu, asi 2 minuty povaříme, sejmeme a necháme 10 minut stát. Scedíme.

Použití

Nečistou a aknózní pleť vobličeji čistíme pravidelně dvakrát denně.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také