Zahrada

30. března 2021 14:00

Lenka Valjentová

Rohaté vodní ořechy pomáhají se zažíváním. Jak pěstovat kotvici plovoucí v zahradním jezírku?

Rohaté plody velice zajímavé rostliny kotvice plovoucí jsou známé jako vodní ořechy, jezuitské ořechy nebo vodní kaštany a bývaly kdysi dávno docela běžnou potravinou. Zejména když se neurodilo dost obilí, tak z nich dělali mouku a pekli placky a chleba. Kotvicové oříšky se také využívaly jako lék při průjmech. Kotvice plovoucí, která dříve zdobila snad každý rybník, je dnes na seznamu kriticky ohrožených druhů rostlin ČR.

Kotvice plovoucí (Trapa natans) je zajímavá rostlina. „Na plodech téhle obdivuhodné vodní rostliny, které jsou známé jako vodníořechy, jezuitské ořechynebo také vodní kaštany,si pochutnávali lidé už od neolitu. V dobách nedostatku se z nich podobně jako třeba ze žaludů a kaštanů mlela mouka na pečení chleba a placek. Dnes kotvicové oříšky v obchodě nenajdete, a to ipřesto, že ještě v polovině 19.století se pečené plody kotvice docela běžně prodávaly na tržištích po celé Evropě, tedy i u nás,“ uvádí bylinkář Martin Kolár a dodává: „Vlidovém léčitelství bývaly vodní ořechy donedávna velmi účinným a uznávanýmlékem při trávicích potížích, především se podávaly při průjmech a plynatosti.“

Vodní ořechy chutnají trpce nasládle

Vkotvicových oříšcích, které dozrávají v září a říjnu, jsou bílá chutná a výživná jádra (semena), obsahující hlavně škrob, bílkoviny a olej. Chutnají trpce nasládle, připomínají pečenéjedlé kaštany. Konzumují se vařené, pečené i syrové, skvělé jsou pečené v horkém popelu jako brambory.

Jak kotvice plovoucí vypadá a kde roste

Kotvice plovoucí je jednoletá vodní rostlina, zčásti ponořená, zčásti plovoucí. V přírodě se jí daří ve stojatých nebo mírně tekoucích a na živiny bohatých vodách, ve slepých ramenech řek, vjezerech a rybnících. Má ráda světlo a teplo.

Plovoucí listové růžice kotvice byste u nás dříve mohli vidět na takřka každém vesnickém rybníčku. Regulace vodních toků a nešetrné meliorační zásahy ale zapříčinily, že dnes je v Česku ve volné přírodě kotvice plovoucí kriticky ohroženým druhem, tudíž jechráněná zákonem.

Kotvice plovoucí můžete obdivovat apříklad v přírodní rezervaci Kotvice, která je součástí chráněné krajinné oblasti Poodří poblíž Studénkyvokrese Nový Jičín.

Jak kotvici plovoucí pěstovat na zahradě

  • Pokud se vám podaří sehnat semínka kotvice plovoucí ve specializovaném zahradnictví a máte-li na zahradě přírodní rybníček nebo jezírko, zkuste tuhle vodní rostlinu pěstovat. Semena stačí ponořit na dno jezírka a o víc se nemusíte starat.
  • Kotvice potřebuje dostatek živin, prostor ve stojaté či pomalu tekoucí vodě a dostatek světla, ideálně slunce. Nevadí jí mírné proudění vody ani kolísání hladiny.
  • Zakořeňuje na dně v bahně, lodyha je dlouhá až dva metry, listy z přední části zubaté mají nafouklý řapík, což kotvici umožňuje udržet se na hladině.
  • Rostlina vykvétá koncem jara malými bílými květy, když teplota vody neklesá pod 20°C. Po opylení se vyvíjí na květní stopce tři až čtyři centimetry dlouhý rohatý oříšek připomínající kotvu.
  • Koncem léta atraktivní zubaté listové růžice zčervenají a rostlinka na podzim zmizí. Na hladině po ní zbudou plovoucí černé rohaté oříšky – ovšem ty jsou prázdné;zdravé a silné oříšky klesají ke dnu a musíte je vylovit.

Mohlo vy vás taky zajímat:


Přečtěte si také