Zahrada

11. března 2024 07:07

Lenka Valjentová

Zlatice neboli forzýtie. Jak pěstovat krásný keř, kterému se nesprávně říká zlatý déšť

Zlatice neboli forzýtie je jeden z nejkrásnějších na jaře kvetoucích keřů. Obvykle už v březnu, ještě před vyrašením listů, na pružných větvičkách zlatice vyrazí stovky jasně zlatožlutých květů. Rozkvetlé keře zlatice jsou nepřehlédnutelnými posly jara v zahradách a parcích. Zlatice je na pěstování docela nenáročná, takže si její zlaté krásy můžeme každé jaro užít plnými doušky. Zlatici se běžně, i když nesprávně, říká zlatý déšť. Víte, jaký keř je pravý zlatý déšť?

Zlatice neboli forzýtie (Forsythia) je opadavý, vzpřímený, bohatě větvený až čtyři metry vysoký keř. U nás se nejčastěji pěstuje zlatice prostřední (Forsythia x intermedia) a její kultivary. Je to kříženec původních druhů zlatice převislé (Forsythia suspensa) a zlatice zelené (Forsythia viridissima).

Zlatice není zlatý déšť

Zlatici se mylně říká zlatý déšť, tento název je pro ni ale už tak vžitý, že jenom málokdo forzýtii nazve zlaticí. Název zlatý déšť náleží jiné krásné jarní dřevině, kterou je štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) s dlouhými hrozny zlatožlutých květů.

Kde zlatice nejvíce vynikne

Zlatice kvete od března do konce dubna množstvím drobných květů, které se objevují dřív než listy. Na jaře v době květu vynikne zlatice především před tmavším pozadím jehličnanů, kouzelná kombinace je se skupinou bříz. Hodí se do zahrádek, velkých zahrad, městských parků i sadů. Často se keře zlatice využívají jako živý plot. Při správném a pravidelném tvarování časem vytvoří hustý neprostupný plot.

NENECHTE SI UJÍT: Kvete šeřík! Z květů je skvělý domácí šeříkový sirup proti stresu!

Pěstování zlatice

  • Zlatice dává přednost světlým a slunným stanovištím, snáší i polostín, ale pak málo a řídce kvete, ani růst není nijak bujný.
  • Snáší velice dobře znečištěné ovzduší, proto bývá ozdobou městských parků a sídlišť.
  • Na půdu není zlatice nijak náročná, ale nejvíc se jí daří v propustné, výživné a přiměřeně suché. V přemokřené a podmáčené zemině bude živořit.
  • Zlatice se hodí k řezu. Holé větve můžeme nařezat a umístit do vázy, kde rozkvetou. Je to jedna z dřevin, která se používá jako barborky.

Zlatice řez

  • Důležitou podmínkou každoročního bohatého kvetení je včasné, důkladné a pravidelné prořezání, protože na starším dřevě zlatice nekvete.
  • Nejbohatěji zlatice kvete na loňských výhonech, a proto ji co nejdřív po odkvětu prosvětlíme. Větve, které kvetly, hluboce seřízneme a zabraňujeme zahuštění keře, odstřihneme vyčnívající či jinak rušící větve.
  • Jednou za tři až čtyři roky keř prosvětlíme – odstraníme nejstarší větve zhruba 15 cm nad zemí. Rostlina dobře zmladí. První rok po tomto zákroku narůstají bujné výhony, které většinou nekvetou. Jednorázový radikální řez se příliš nedoporučuje, neboť keře potom obrostou výhony, které se nepěkně „rozklesávají“.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Bříza prospívá ledvinám, kloubům i vlasům, pomáhá s hubnutím. Zkuste čaj z listů nebo kapky z pupenů

Jak zlatici množit

  • Zlatice se množí velice snadno hřížením – dlouhý výhon na jaře ohneme a přichytíme k zemi. Místo ohybu zasypeme zeminou a počkáme, až zakoření. Pak výhon odstřihneme od keře a zasadíme.
  • Na jaře také stačí ustřihnout mladý zelený výhon, zasadit do země a za 3 až 4 týdny zakoření. Pak novou sazeničku vysadíme.
  • Kontejnerové sazenice můžeme sázet brzy zjara, snadno se uchytí. Sazenicím prospěje přihnojení kompostem.

Pravý zlatý déšť: štědřenec

Název zlatý déšť (z německého der Goldregen) oficiálně náleží jiné krásné dřevině, kterou je štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) s hrozny zlatožlutých květů, které vytvářejí oslňující zlatý déšť. Až sedm metrů vysoké statné opadavé vícekmenné keře nebo menší stromy s převislými větvemi mají efektní motýlovité květy vyrůstající v převislých hroznovitých květenstvích dlouhých až 30 cm. Kvete od dubna do června, hlavní doba kvetení je druhá polovina května.

Pozor, zlatý déšť je jedovatý!

Štědřenec odvislý je jednou z nejjedovatějších rostlin u nás. Už jen malé množství sladké šťávy na pokožce způsobí problémy alergikům. Všechny části rostliny jsou jedovaté, zvláště lusky se semeny, a to i nezralé. Pozření i jen několika květů nebo lusku může být dokonce smrtelné.

Zdroje: cs.wikipedia.org, cs.wikipedia.orgizahradkar.cz, Moderní zahrada (Vladimír Mölzer)


Přečtěte si také