Šeřík kvete! Z květů je skvělý šeříkový čaj proti bolesti hlavy a sirup proti stresu
Šeřík je jeden z nejkrásnějších a nejvoňavějších okrasných jarních keřů. A pokud nejste alergici, můžete si jeho krásu a podmanivou vůni vychutnat dosyta na zahradě, v parku i ve volné přírodě. Šeříky jsou poměrně odolné a na pěstování nenáročné rostliny. Dnes se trochu zapomíná, že šeřík je taky léčivá rostlina, využívá se k uklidnění, zmírnění bolestí hlavy a léčení revmatismu. A jestli neznáte domácí šeříkový sirup proti stresu, tak byste to měli napravit!
Šeříků (Syringa) existuje okolo třiceti druhů, ovšem nejrozšířenější je šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho kultivary (více než 800) kvetoucí různě barevnými, jednoduchými i plnými květy. Přestože šeřík není druh u nás původní, zdomácněl tady natolik, že ho uvidíte na zahradách, v městských parcích, na stráních i mezích. Šeříky jsou opadavé keře až stromy dorůstající podle druhu či kultivaru do výšky od několika desítek centimetrů po několik metrů. Větve mají dlouhé, kůra na mladých výhonech je nejprve tmavozelená, později šedohnědá, sytě zelené listy srdcovitého tvaru opadají až po prvních mrazech.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Šeřík je příbuzný olivovníku. Sice přes koleno, ale přesto
Kdy kvete šeřík
Na šeřících jsou nejatraktivnější květy, uspořádané v latovitých květenstvích dlouhých okolo 20 cm. Mohou být jednoduché i plné a mít barvu od sněhově bílé přes krémovou, různé odstíny žluté, růžové, červené až po temně fialovou.
- Podmanivě voňavé květy se objevují od dubna až do června a rozkvétají postupně. Nejintenzivněji voní podvečer, od toho název šeřík, protože se šeří neboli stmívá.
Šeříků (Syringa) existuje okolo třiceti druhů, ovšem nejrozšířenější je šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho kultivary (více než 800) kvetoucí různě barevnými, jednoduchými i plnými květy. Zdroj: iStock
Šeříků (Syringa) existuje okolo třiceti druhů, ovšem nejrozšířenější je šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho kultivary (více než 800) kvetoucí různě barevnými, jednoduchými i plnými květy. Zdroj: iStock
Jak pěstovat šeřík
- Šeříky jsou poměrně odolné, přizpůsobivé a nenáročné rostliny. Podobně jako zlatice výborně snášejí i znečištěné městské ovzduší.
- Nejlépe se jim daří na plném slunci, prospívají i v polostínu, kde však méně kvetou.
- Půdu mají šeříky nejraději vápenitou až neutrální, výživnou a dobře propustnou.
- Bez větší újmy vydrží i delší období sucha, v době květu je však pro šeříky důležitá přiměřená a pravidelná zálivka. Zemina by měla být mírně vlhká, nikoliv trvale přemokřená, na to jsou šeříky citlivé.
- Šeřík přihnojte hnojivem se zvýšeným obsahem vápníku a fosforu. Jednou brzy na jaře, podruhé po odkvětu, kdy se na keřích šeříku zakládají květní pupeny na příští rok.
- Po odkvětu odstraňte zasychající květní laty, keř se tak nebude vysilovat tvorbou semen.
Jak se stříhá šeřík
Pro dobré rozvětvení keřů a vyšší násadu květů je nezbytný pravidelný řez. Šeříky dobře obrážejí a na nových výhonech bohatě nakvétají.
- Pokud potřebujete staré rostliny zmladit nebo celkově radikálně zmenšit, nemusíte se toho obávat. Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu nebo v době vegetačního klidu v zimních měsících. Řezat začněte uprostřed keře a pokračujte směrem k obvodu.
- Pokud pěstujete šeříky jako keře, vyřežte všechny staré silné větve, nechte pouze jedno až dvouleté výhony a ty zkraťte podle potřeby.
- U stromkových forem odstraňte všechny suché a poškozené větve a ostatní seřízněte na délku zhruba 25 cm. Nové výhony začnou vyrůstat už po několika dnech.
Šeřík účinky
Šeřík je nejen nádherný a voňavý, ale má taky léčivé účinky. „V lidovém léčitelství se odedávna využívá především čaj z květů šeříku k uklidnění, proti stresu a vyčerpání, pomáhá zmírnit bolesti hlavy a v krku i zrychlit metabolismus,“ říká bylinkář Martin Kolár.
NENECHTE SI UJÍT: Pěstujte černý bez. Z květů je skvělý bezový ocet a z plodů bezinkový sirup
Šeříkový čaj
Ingredience
- 3–4 lžíce čerstvých nebo 2 lžíce sušených květů šeříku
- 250 ml vroucí vody
- med
Příprava
Květy zalijte vroucí vodou a nechte minimálně půl hodiny vyluhovat. Oslaďte medem podle chuti.
Užívání
Vlažný šeříkový čaj pijte dvakrát až třikrát denně po jídle.
Šeřík je nejen nádherný a voňavý, ale má taky léčivé účinky. V lidovém léčitelství se odedávna využívá čaj z květů šeříku hlavně k uklidnění, proti stresu a vyčerpání. Zdroj: iStock
Šeřík je nejen nádherný a voňavý, ale má taky léčivé účinky. V lidovém léčitelství se odedávna využívá čaj z květů šeříku hlavně k uklidnění, proti stresu a vyčerpání. Zdroj: iStock
Šeříkový obklad proti revmatickým bolestem
Ingredience
- vrchovatá hrst čerstvých nebo hrst sušených květů šeříku
- několik kapek jablečného octa nebo francovky
Příprava
Rozdrcené čerstvé květy nebo sušené zvlhčete několika kapkami jablečného octa nebo francovky a zabalte do čisté utěrky.
Použití
Koho trápí revmatismus nebo dna, přiloží na bolavá místa obklad. Vyměňujte ho každých 25 až 30 minut až do odeznění bolesti.
Šeříkový sirup proti stresu
Ingredience
- 4 pěkná květenství šeříku obecného
- 1 zralé granátové jablko
- 250 g třtinového cukru
- 1/2 lžičky kyseliny citronové
Příprava
Květy šeříku otrhejte od stonků a vložte na dno hrnce, květy neproplachujte, přišli byste o část pylu a vůni. Granátové jablko rozpulte a na dřeň vymačkejte zrníčka i šťávu do hrnce na květy. Přidejte kyselinu citronovou. Směs dolijte studenou převařenou vodou tak, aby bylo vše pod hladinou, zakryjte pláténkem a pokličkou a nechte v chladu a tmě zhruba 24 hodin macerovat. Přes stejné pláténko směs sceďte, důkladně vymačkejte do poslední kapky. Tekutinu oslaďte polovinou cukru a začněte pomalu zahřívat. Když se začne vařit, přidejte zbylý cukr, promíchejte a pak pomalu při mírné teplotě tekutinu zredukujte na konzistenci sirupu. Uchovávejte v chladu.
Užívání
„Domácí šeříkový sirup pomáhá při celkovém psychickém vyčerpání, únavě a stresu. Nejlepší je připravit z šeříkového sirupu limonádu z 1 lžíce sirupu a 180 ml sodovky. Přidejte do ní ještě lístky máty peprné nebo meduňky a kousky čerstvého ovoce," doporučuje bylinkář.
Jak se používá šeřík v kuchyni
Květy šeříku patří jako například lichořeřišnice nebo fialka mezi jedlé květy, které ozdobí nejrůznější pokrmy, především dezerty, zmrzlinu a saláty. Ještě lépe budou vypadat jako kandované květy, které se na rozdíl od těch čerstvých dají uchovat.
Aby vám větvičky šeříku vydržely ve váze hezké aspoň pár dnů, měli byste je nařezat buď časně ráno, nebo podvečer. Zdroj: iStock
Aby vám větvičky šeříku vydržely ve váze hezké aspoň pár dnů, měli byste je nařezat buď časně ráno, nebo podvečer. Zdroj: iStock
7 tipů, aby šeřík vydržel dlouho ve váze
- Aby vám větvičky šeříku vydržely ve váze hezké aspoň pár dnů, měli byste je nařezat buď časně ráno, nebo podvečer.
- Plocha řezu musí být co největší.
- Ještě dříve, než větvičky vložíte do vázy s vodou, odstraňte z nich co nejvíce listů, na koncích z nich sloupněte asi 5 cm kůry a podélně nařízněte. Nebo se doporučuje ponořit čerstvě nařezané větvičky do vroucí vody a ihned po vytažení je zchladit studenou vodou.
- Větvičky vložte spíše do vlažné vody než do studené.
- Vodu vyměňujte každý den a vadnoucí květy vyhazujte. Ze zvadlých květenství se totiž uvolňuje do vody ethylen, který způsobuje předčasné vadnutí ostatních květů.
- Intenzivní vůně může být pro někoho až omamná, šeříky proto nedávejte do ložnice.
- Bohužel šeřík ve váze nevydrží dlouho, většinou tak tři dny, i když mu poskytujete veškerou možnou péči.
Zdroje: plantopedia.com/syringa/, bylinkář Martin Kolár, cs.wikipedia.org