návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Co udělat, když kvete šeřík? Domácí šeříkový sirup proti stresu!

Lenka Odstrčilová , Aktualizováno: 16.06.2021
Co udělat, když kvete šeřík? Třeba domácí šeříkový sirup proti stresu!
Autor: istock.com Co udělat, když kvete šeřík? Třeba domácí šeříkový sirup proti stresu!
Šeřík, jeden z nejkrásnějších a nejvoňavějších okrasných keřů, je symbolem jarních májových dnů, a pokud nejste alergici, můžete si jeho krásu a podmanivou vůni vychutnat dosyta na zahradě, v parku i ve volné přírodě. Šeříky jsou poměrně odolné, přizpůsobivé a na pěstování nenáročné rostliny. Nádherné jsou větvičky šeříku ve váze, i když jen krátce. Zkusíte-li naše tipy, možná vás budou doma těšit déle. Dnes se trochu zapomíná, že šeřík je osvědčená léčivá rostlina, využívá se k uklidnění, zmírnění bolestí hlavy, léčení revmatismu a dny. A jestli ještě nemáte domácí šeříkový sirup proti stresu, tak byste to měli rychle napravit.

reklama

Šeříků (Syringa) existuje okolo třiceti druhů, ovšem nejrozšířenější je šeřík obecný (Syringa vulgaris) a jeho kultivary (více než 800) kvetoucí různě barevnými, jednoduchými i plnými květy. Přestože šeřík není druh u nás původní, zdomácněl tady natolik, že ho uvidíte na zahradách, v městských parcích, na stráních i mezích.

Šeříky (Syringa) mohou být jednoduché i plné a mít barvu od sněhově bílé, přes krémovou, různé odstíny žluté, růžové, červené až po temně fialovou
Autor: istock.com Šeříky (Syringa) mohou být jednoduché i plné a mít barvu od sněhově bílé, přes krémovou, různé odstíny žluté, růžové, červené až po temně fialovou

Atraktivní květy šeříku nejvíc voní večer

Šeříky jsou opadavé keře až stromy dorůstající podle druhu či kultivaru do výšky od několika desítek centimetrů po několik metrů. Větve mají dlouhé, kůra na mladých výhonech je nejprve tmavozelená, později šedohnědá, sytě zelené listy srdcovitého tvaru opadají až po prvních mrazech. Na šeřících jsou nejatraktivnější květy, uspořádané v latovitých květenstvích dlouhých okolo 20 cm. Mohou být jednoduché i plné a mít barvu od sněhově bílé přes krémovou, různé odstíny žluté, růžové, červené až po temně fialovou. Podmanivě voňavé květy se objevují od dubna až do června a rozkvétají postupně. Nejintenzivněji voní podvečer, od toho název šeřík, protože se šeří neboli stmívá.

Přestože šeřík není druh u nás původní, zdomácněl tady natolik, že ho uvidíte na zahradách, v městských parcích, na stráních i mezích
Autor: istock.com Přestože šeřík není druh u nás původní, zdomácněl tady natolik, že ho uvidíte na zahradách, v městských parcích, na stráních i mezích

10 pravidel pěstování šeříku

 1. Šeříky jsou poměrně odolné, přizpůsobivé a nenáročné rostliny. Podobně jako zlatice výborně snášejí i znečištěné městské ovzduší.
 2. Nejlépe se jim daří se na plném slunci, prospívají i v polostínu, kde však méně kvetou.
 3. Půdu mají šeříky nejraději vápenitou až neutrální, výživnou a dobře propustnou.  
 4. Bez větší újmy vydrží i delší období sucha, v době květu je však pro šeříky důležitá přiměřená a pravidelná zálivka. Zemina by měla být mírně vlhká, nikoliv trvale přemokřená, na to jsou šeříky citlivé.
 5. Šeřík přihnojte hnojivem se zvýšeným obsahem vápníku a fosforu. Jednou brzy na jaře, podruhé po odkvětu, kdy se na keřích šeříku zakládají květní pupeny na příští rok.
 6. Po odkvětu odstraňte zasychající květní laty, keř se tak nebude vysilovat tvorbou semen. Pro dobré rozvětvení keřů a vyšší násadu květů je pravidelný řez nezbytný. Šeříky dobře obrážejí a na nových výhonech bohatě nakvétají.
 7. Pokud potřebujete staré rostliny zmladit nebo celkově radikálně zmenšit, nemusíte se toho obávat. Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu nebo v době vegetačního klidu v zimních měsících.
 8. Řezat začněte uprostřed keře a pokračujte směrem k obvodu.  
 9. Pokud pěstujete šeříky jako keře, vyřežte všechny staré silné větve, nechte pouze jedno až dvouleté výhony a ty zkraťte podle potřeby.
 10. U stromkových forem odstraňte všechny suché a poškozené větve a ostatní seřízněte na délku zhruba 25 cm. Nové výhony začnou vyrůstat už po několika dnech.
Zlatice na jaře: Keř obsypaný zlatými květy

Jak pěstovat zlatici, krásný jarní keř, kterému mylně říkáme zlatý déšť

Magnólie: Vznešené krásky jarních zahrad právě vykvétají

Magnólie: Vznešené krásky jarních zahrad právě vykvétají

Šeřík jako léčivka

Šeřík je nádherný a voňavý, ale má i léčivé účinky. V lidovém léčitelství se využívá čaj z květů šeříku k uklidnění, proti stresu a vyčerpání, pomáhá zmírnit bolesti hlavy a v krku i zrychlit metabolismus.

V lidovém léčitelství se využívá čaj z květů šeříku k uklidnění, proti stresu a vyčerpání, pomáhá zmírnit bolesti hlavy a v krku i zrychlit metabolismus
Autor: istock.com V lidovém léčitelství se využívá čaj z květů šeříku k uklidnění, proti stresu a vyčerpání, pomáhá zmírnit bolesti hlavy a v krku i zrychlit metabolismus

Šeříkový čaj proti bolesti hlavy

Ingredience

 • 3–4 lžíce čerstvých nebo 2 lžíce sušených květů šeříku
 • 250 ml vroucí vody
 • med

Postup

Květy zalijte vroucí vodou a nechte minimálně půl hodiny vyluhovat. Oslaďte medem podle chuti.

Použití

Vlažný šeříkový čaj vypijte dvakrát až třikrát denně po jídle.

MÁTA: Jak vypěstovat peprnou bylinku a udělat domácí léčivý olej či mátovou zmrzlinu

Jak pěstovat mátu a udělat z ní domácí sirup nebo zmrzlinu

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a vyrobit z ní super francouzský lék na uklidnění

MEDUŇKA: Jak vypěstovat citronovou bylinku a udělat přírodní kapky proti stresu

Šeříkový obklad proti revmatickým bolestem

Ingredience

 • vrchovatá hrst čerstvých nebo hrst sušených květů šeříku
 • několik kapek jablečného octa nebo francovky

Postup

Rozdrcené čerstvé květy nebo sušené vlhčete několika kapkami jablečného octa nebo francovky a zabalte do čisté utěrky.

Použití

Koho trápí revmatismus nebo dna, přiloží na bolavá místa obklad. Vyměňujte ho každých 25 až 30 minut až do odeznění bolesti.

Recept na domácí šeříkový sirup proti stresu
Autor: archiv Labeta Recept na domácí šeříkový sirup proti stresu

Šeříkový sirup proti stresu

Ingredience

Postup

Květy šeříku otrhejte od stonků a vložte na dno hrnce, květy neproplachujte, přišli byste o část pylu a vůni. Granátové jablko rozpulte a na dřeň vymačkejte zrníčka i šťávu do hrnce na květy. Přidejte na kyselinu citronovou. Směs dolijte studenou převařenou vodou tak, aby bylo vše pod hladinou, zakryjte pláténkem a pokličkou a nechte v chladu a tmě zhruba 24 hodin macerovat. Přes stejné pláténko směs sceďte, důkladně vymačkejte do poslední kapky. Tekutinu oslaďte polovinou cukru a začněte pomalu zahřívat. Když se začne vařit, přidejte zbylý cukr, promíchejte a pak pomalu při mírné teplotě tekutinu zredukujte na konzistenci sirupu. Uchovávejte v chladu.

Použití šeříkového sirupu

Pomáhá při celkovém psychickém vyčerpání, únavě a stresu. Nejlepší je připravit z šeříkového sirupu limonádu z 1 lžíce sirupu a 180 ml sodovky. Přidejte do ní ještě lístky máty nebo meduňky a kousky čerstvého ovoce.

Květy šeříku ozdobí nejrůznější pokrmy, především dezerty, zmrzlinu a saláty.
Autor: istock.com Květy šeříku ozdobí nejrůznější pokrmy, především dezerty, zmrzlinu a saláty.

Květy šeříku jsou jedlé

Květy šeříku patří jako například lichořeřišnice nebo fialka mezi jedlé květy, které ozdobí nejrůznější pokrmy, především dezerty, zmrzlinu a saláty. Ještě lépe budou vypadat jako kandované květy, které se na rozdíl od těch čerstvých dají uchovat.

Jak na to, aby šeřík ve váze vydržel
Autor: istock.com Jak na to, aby šeřík ve váze vydržel

7 dobrých rad, aby šeřík ve váze vydržel

 1. Aby vám větvičky šeříku vydržely ve váze hezké aspoň pár dnů, měli byste je nařezat buď časně ráno, nebo podvečer. 
 2. Plocha řezu musí být co největší.
 3. Ještě dříve, než větvičky vložíte do vázy s vodou, odstraňte z nich co nejvíce listů, na koncích z nich sloupněte asi 5 cm kůry a podélně nařízněte. Nebo se doporučuje ponořit čerstvě nařezané větvičky do vroucí vody a ihned po vytažení je zchladit studenou vodou.
 4. Větvičky vložte spíše do vlažné vody než do studené. 
 5. Vodu vyměňujte každý den a vadnoucí květy vyhazujte. Ze zvadlých květenství se totiž uvolňuje do vody ethylen, který způsobuje předčasné vadnutí ostatních květů.
 6. Intenzivní vůně může být pro někoho až omamná, šeříky proto nedávejte do ložnice.
 7. Bohužel šeřík ve váze nevydrží dlouho, většinou tak tři dny, i když mu poskytujete veškerou možnou péči.

Mohlo by vás taky zajímat:

6 keřů pro jedlý živý plot

Jedlý živý plot: Zapomeňte na túje a vysaďte keře plné květů a chutných plodů

Kdoulovec japonský (Ch. japonica)

Kdoulovec: Vysaďte si do zahrady keř s nádhernými květy a voňavými plody

Sedm léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

7 léčivých rostlin, které je nejlepší sbírat v květnu

Med v horkém čaji nemá žádné léčivé účinky? Vyvracíme 3 největší mýty o medu

Kdy dát med do čaje, aby neztratil léčivé účinky aneb 3 největší medové mýty

reklama

Článek je zařazen v: Šeřík (Syringa) , šeřík obecný (Syringa vulgaris) , šeřík pěstování , šeřík léčivka , šeřík ve váze , šeříkový čaj , šeříkový obklad , šeříkový sirup proti stresu

reklama

Přečtěte si také