návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dnes je svaté Barbory, utrhněte si barborky. Víte, co všechno umí?

Markéta Žídková , Vydáno: 03.12.2020
Barborky se trhají 4. prosince a vykvétají 24. prosince
Autor: istock.com Barborky se trhají 4. prosince a vykvétají 24. prosince
Trhání barborek je starý lidový vánoční zvyk, spojovaný se svatou Barborou, mučednicí, která byla podle legendy odsouzená na smrt a sťata vlastním otcem. Cestou na popraviště si utrhla větvičku, která jako zázrakem uprostřed zimy vykvetla. A od té doby se barborky trhají. Větvičky mají kouzelnou moc a měla by je trhat pouze svobodná děvčata, která touží po vdavkách. Víte, co všechno větvička třešně či višně umí a jak se o ni správně postarat, aby opravdu na Vánoce vykvetla?

reklama

Kvetoucí barborky barvou svého květu, nevinnou bílou, symbolizují také příchod nového světla (slunovrat) a naděje (vykoupení) s narozením Ježíše Krista. Větvičky třešní či višní dívky trhají v adventním čase na sv. Barboru, což je 4. prosince, a proto se jim říká barborky. Vykvést by měly po dvaceti dnech, tedy 24. prosince. Příroda se ale nedá úplně stoprocentně naplánovat, proto to bývá plus minus nějaký ten den. Naši předci této skutečnsoti přisuzovali přímo věštecké schopnosti – kolikátý den ve vodě větvička vykvete, tolikátý měsíc v následujícím roce potká její majtelku štěstí.

Barborky mají kouzelnou moc, ale jsou i půvabnou a něžnou vánoční dekoraci.
Autor: Thinkstock Barborky mají kouzelnou moc, ale jsou i půvabnou a něžnou vánoční dekoraci.

Barborka vám vybere ženicha

Jiná tradice říká, že když si neprovdaná žena uthne větvičku na sv. Barboru, patronku mladých dívek, a větvička jí rozkvete přesně na Štědrý den, do roka a do dne se vdá. Pokud rozkvete dřív, každý den znamená zkrácení termínu svatebního dne o jeden měsíc. A pokud se květy na větvičce do večera 24. prosince neobjeví, nic naplat, slečna si na svatební zvony musí počkat přinejmenším rok.

To ale není všechno, barborka dokázala – nebo stále možná dokáže – vybrat dívce i ženicha. Dívka uřízne více větviček a obdaruje jimi hochy, kteří se jí líbí. Komu vykvete první, ten je v otázce sňatku první na řadě. Nebo každou větvičku označí jménem muže a stane se nevěstou toho, jehož jméno nesoucí větvička vykvete jako první. Docela to zjednodušuje život, nemyslíte?

Poslední listopadová noc má čarovnou moc: svatoondřejské svatební věštění pro svobodné dívky

Svatý Ondřej je patron svateb a nevěst. Během poslední listopadové noci se věští budoucnost!

Vánoční tradice a zvyky: Štědrovečerní magie vám prozradí budoucnost

České vánoční tradice a zvyky: Jak se věští z jablka a proč se klepe botou na kurník?

4 tipy, aby barborky na vykvetly na Vánoce

  1. Tradice velí, že barborky by se měly trhat 4. prosince brzy ráno, když se první sluneční paprsek dotkne obzoru. Strom by měl být nejméně deset let starý – to je i praktické, protože takto statný strom ztrátu větvičky lehce unese. Nejlépe se na barborky hodí třešeň, višeň, slivoň, jabloň, meruňka a zlatice.
  2. Aby věštba opravdu fungovala, větvičky na barborky se neřežou, ale trhají! Vybítejte větvičky, které mají co nejvíce květních pupenů, a dávejme pozor, abystestrom nepoškodili.
  3. Teprve až doma utrhnutou větvičku seřízněte ostrým nožem, kterým veďte řez šikmo tak, aby vznikla dostatečně široká plocha pro příjem vody. Pokud chcete mít jistotu, že barborka rozkvete, ponořte ji celou do teplé vody a nechte ji v ní i přes noc. Potom ji  dejte do vázy. Z části, která bude pod vodou, odstraňte pupeny. Vodu nevyměňujte, ale pouze pravidelně dolévejte.
  4. Barborce dopřejte světlé místo se stálou teplotou. Průvan, suchý vzduch a blízkost topení barborkám nesvědčí. Zpočátku má ráda chladnější místa, až před květem ji můžete přenést do místnosti s běžnou pokojovou teplotou. Pravidelným rosením zabráníte zasychání pupenů, zvláště v přetopených bytech.

Mohlo by vás zajímat:

 Přástky obvykle začínaly po svatém Martinovi a podle toho, jak byla úroda veliká, pokračovaly často až do jara

Co byly přástky a proč je vrchnost a církev zakazovala? Byly veselé a ne moc mravné...

Koleda, koleda ....

Na Štěpána není pána aneb Dnes neplatí společenské hranice

Lucie, noci upije a práci zakáže

Lucie noci upije a podle tradice nesmíte doma uklízet

Podoba oslav svátku sv. Mikuláše se lišila kraj od kraje – v chudých oblastech dávaly děti punčochu za okno, v bohatších Mikuláš navštěvoval stavení a děti obdaroval

Mikulášské lidové tradice: Dnes chodí Mikuláš, anděl a čert, Mikulášku byste ale potkat nechtěli

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce bez újmy na zdraví

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit šťastné a veselé Vánoce

reklama

Článek je zařazen v: zvyky , tradice , barborky , české Vánoce , tradiční Vánoce , tipy , advent

reklama

Přečtěte si také