Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Reklama

Dnes je svaté Barbory, uřízněte si barborky. Víte, co vše umí?

Podle lidových tradic mají barborky kouzelnou moc.
Vydáno: 04.12.2016
Barborky potřebují zhruba 20 dní
Barborky potřebují zhruba 20 dní Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Větvičky třešní či višní dívky řežou na sv. Barboru, což je dnes – 4. prosince. Vykvést by měly po dvaceti dnech – tedy 24. prosince. Příroda se ale nedá úplně stoprocentně naplánovat, proto to bývá plus minus nějaký ten den. Naši předci této skutečnsoti přisuzovali věštecké schopnosti – čekali, kolikátý den ve vodě větvička vykvete a podle toho měla její "majitelka" tolikátý měsíc v následujícím roce štěstí.

TIP Prima LIVINGu: Nemusíte se omezit jen na třešně nebo višně, uříznout si můžete i zlatý déšť (zlatici), šeřík, kalinu, trnku, slivoň, jabloň.

To ale není všechno, barborka dokázala – nebo stále možná dokáže – vybrat dívce i ženicha. Dívka uřízne více větviček, obdaruje jimi hochy, kteří se jí líbí, a komu vykvete první, ten je v otázce sňatku první na řadě. Docela to zjednodušuje život, nemyslíte?

Jiná tradice říká, že když si dívka uřízne větvičku na sv. Barboru, patronku mladých dívek, a větvička jí rozkvete na Štědrý den, do roka a do dne se dívka vdá.

Barborky Foto:

Když rozkvetla dříve, svatba se bude konat dříve. Důležité bylo, aby větvičky dívky řezaly ráno, když se první sluneční paprsek dotkl obzoru. Strom by měl být aspoň deset let starý – to je i praktické, protože takto statný strom ztrátu větvičky lehce unese.

Kvetousí barborky barvou svého květu, nevinnou bílou, symbolizují také příchod nového světla (slunovrat) a naděje (vykoupení) s narozením Ježíše Krista.

Trochu praktického na závěr: Pro dívky, co barborky nikdy neřezaly: udělejte šikmý řez, aby plocha, kterou větvičky budou pít vodu, byla co největší. A jak s teplotou? Barborky mějte v pokojové teplotě. Pokud je ale nestihnete uříznout 4. prosince, dejte větvičku na chvíli do vlažné vody nebo na nějakou dobu vázu s nimi postavte na topení, teplo vám pomůže dohnat ztrátu dvou tří dnů. Do vody můžete přidat výživu pro řezané květiny.

(mar)

Mohlo by vás zajímat:

Brambořík

BRAMBOŘÍK: Nová vánoční květina? Podle tohoto návodu vydrží až do jara

Aby kvetl na Vánoce, měl by začít kvést začátkem adventu

Už vám kvete vánoční kaktus? Pak ho nestěhujte!

Vánoční hvězda

Jak správně koupit vánoční hvězdu. A jak se o ni dobře starat

Článek je zařazen v: zvyky , tradice , barborky
Reklama