reklama

Altán, pergola nebo čajový domeček? Jaké jsou trendy zahradní architektury

Sedět venku na čerstvém vzduchu .... Foto: Sedět venku na čerstvém vzduchu ....Foto: archiv Isotra

Stále více lidí si chce zútulnit zahradu stavbou, kde je klid, odkud je pěkný výhled, která bude sloužit výhradně k lenošení, relaxaci a posezení s přáteli. Při hledání takového útočiště před každodenním shonem se často inspirují v historii, a přitom využívají nejmodernější technologie.

Posedět si v létě v zahradě je báječné. Poslední léta jsou teplá, ale starší a zralejší ročníky mezi námi pamatují roky, kdy teploty v létě jen výjimečně dosahovaly 30 °C a večery byly tak studené, že na posezení v zahradě bez ohně člověk mohl zapomenout. Zejména ve vyšších nadmořských výškách – a tím nemyslíme Krkonoše. Není tedy od věci postavit si na zahradě nějaké útočiště (ideálně s krbem), aby člověk mohl zahradu využívat nejen za nádherného počasí. Jaké jsou možnosti?

Altánky

Altánky různých typů a tvarů mají tisíciletou historii. Dekorativní stavby s vyřezávanými prvky působí velmi romanticky a jsou doslova ozdobou zahrady. Zastřešený altánek má částečně plné stěny a bývá otevřený do všech stran. Ale otevřené posezení není vždycky praktické. V parných dnech ani při dešti vás jen stříška neochrání. Proto je obvyklou součástí moderních zahradních altánů stínění bočnic.

A opět ta krychle. Konstrukce není složitá, a pokud se podíváte na kolejnici na střeše, pak už víte, jak snadno lze stáhnout látku ke straně a kochat se o letním večeru romantickou oblohou posetou hvězdami Foto: A opět ta krychle. Konstrukce není složitá, a pokud se podíváte na kolejnici na střeše, pak už víte, jak snadno lze stáhnout látku ke straně a kochat se o letním večeru romantickou oblohou posetou hvězdamiFoto: Decorastaoestilo.blogspot.com

Pergoly

Dvě století před naším letopočtem byly v zahradách Orientu, v antice a později i v evropských zámeckých zahradách oblíbené pergoly. Sloužily jako opora pro vinnou révu nebo růže, i jako odpočinkový prostor. Jelikož střecha pergoly nebývala krytá jako u zahradních altánů, neposkytovala dostatečnou ochranu za nepříznivého počasí. Moderní pergoly tvoří estetické a relativně levné řešení pro využití prostor na terase domu nebo slouží jako samostatný přístřešek pro grilovací kout. Aby poskytovaly útočiště i v chladnějším počasí, mohou být doplněny o boční zástěnu s okny, trojúhelníkový boční kryt či ohřívač vzduchu. Podobným architektonickým prvkem zahrad jako pergoly jsou besídky. Liší se půdorysem ve tvaru kruhu nebo šestiúhelníku, a tvoří jakýsi mezistupeň mezi pergolou a zahradním domkem.

Čajové domečky

3 základní prvky japonských zahrad3 základní prvky japonských zahrad

Čajové domky patří k typickým zahradním stavbám Japonska. Jejich bohatá historie se váže k tradici čajového rituálu a ke snaze vytvořit v blízkosti domu výjimečné místo, kde se člověk dokonale uvolní a docílí duševní klid: „Čajové domky jsou typické subtilní konstrukcí, barevností, kaskádovitou stříškou a posuvnými systémy, které vytvářejí klidnou hru světla a stínů. Stavba nepodléhá žádným pravidlům, odráží jen to, co má majitel rád a co se mu líbí. Mistři japonské čajové architektury dbali jen na tři tradiční body stavby: malý vstup, který symbolizoval pokoru, odklon od reálného světa a zároveň opticky rozšířil prostor uvnitř, ohniště k čajovému obřadu a místo k navázání konverzace,“ vysvětluje Jan Svoboda, majitel originální japonské zahrady v Pístech na Litoměřicku, a dodává, že v dnešní době slouží i v asijských zemích spíš k relaxaci, a je úplně jedno, jestli tam lenošíte v polštářích s knihou nebo pijete pivo s přáteli. Není divu, že atraktivita čajových domků vybízí moderní architekty i majitele zahrádek ke stavbě podobně promyšlených objektů. Nejvíce inspirativní je symbióza s přírodou a dokonalá práce se světlem: na jedné straně výhledy do přírody, na druhé působivá vnitřní atmosféra. Moderní stavby tohoto typu mívají prosklené stěny, posuvná okna spojující interiér s venkovní terasou a samozřejmě prvky stínící techniky.

Promyslete prvky sluneční ochrany

Stejně jako není od věci promyslet stavbu krbu, abyste si zahradu užili i o chladných večerech, nezapomeňte v parném létu na stínící systémy. Ty fungují jako architektonický prvek, a dotvářejí celkový estetický vjem každé subtilní stavby. Abyste mohli poklidně rozjímat a nebyli vystaveni žhavému slunci nebo zvědavým očím, můžete stěny zakrýt: „Zajímavým a velmi efektivním řešením jsou venkovní screenové rolety. Jejich hlavní předností je částečná světelná propustnost a variabilita. Poskytují stín, aniž byste ztratili výhled do okolní vegetace, a zároveň ztěžují pohled zvenčí. Instalace je jednoduchá, nenarušuje žádnou stavbu a zaoblený box působí elegantně, “ říká Jan Žižlavský odborník na stínící systémy ze společnosti Isotra. „Nejnovější typy se speciálním ZIP systémem pevně uchytí látku a dokonale ji uzamknou. Díky tomu zůstává po spuštění rolety napnutá. V nepříznivém počasí nikde neprofoukne, a teplo zůstane uvnitř. Roleta pohlcuje přicházející teplo, a přitom zajistí cirkulaci vzduchu.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Článek

Bílá bude na zahradním nábytku vždy krásná Foto:

Deset nejkrásnějších zahradních posezení

Někdy stačí malé zákoutí, kde si po práci večer dobijete baterky.


reklama