reklama

Betonová pracovní deska zušlechtí kuchyni. Lze ji odlít na míru

Doby, kdy byl beton výsadou průmyslových staveb, jsou dávno pryč. Betonový ostrůvek doplňuje pohledový betonový strop tvořený systémem Stropsystem Foto: Doby, kdy byl beton výsadou průmyslových staveb, jsou dávno pryč. Betonový ostrůvek doplňuje pohledový betonový strop tvořený systémem StropsystemFoto: Goldbeck Prefabeton

Na bojišti odolává dělostřeleckým granátům, v kuchyni pak beton vzdoruje nožům i náporu horkých hrnců nebo rozpálených pánví. Betonové desce nevadí vlhkost, do kuchyně zapadne libovolně zvoleným tvarem a nehyzdí ji ani žádné švy.

Díky tomu, jak se dobře tvaruje, je beton přímo ideální pro kuchyňskou pracovní desku. Ta se totiž odlévá do individuálně připravené formy libovolného tvaru. Jednoduše provedená deska bez dekoru pak vytváří příhodnou kombinaci se dřevem, sklem nebo ocelí. Pokud navíc ještě zvolíte příhodné tlumené osvětlení, surovost tohoto materiálu navíc vynikne v protikladu k jemné textuře dřeva apod.

Materiál pro trpělivé

Beton je velmi kompatibilní Foto: Beton je velmi kompatibilníFoto: iStock

Nejprve je třeba vše vyměřit, určit konečný tvar a povrchovou úpravu. V ohledu tvaru nebo rozměrů se omezovat nemusíte. Víceméně daná je tloušťka – pracovní desky se nejčastěji vyrábějí zhruba 50 mm silné. Deska může mít povrch texturovaný s příznačnými betonovými mapami a šmouhami, pigmentovaný nebo i jinak zabarvený. V každém případě by ale měl být hladký, ne-li leštěný. Výrobce většinou napřed dodá malý výřez desky s finální povrchovou úpravou jako vzorek, na jehož příkladu se lze snáz rozhodnout, zda zvolená povrchová úprava a vzhled vyhovují. Až podle toho firma vyrobí formu na samotnou desku, kterou ještě doplní ocelovou armaturou a vylije ji betonovou směsí. Deska poté ještě nejméně měsíc zraje.

Z betonu si můžete nechat vyrobit prakticky cokoli. Smysl dávají koupelnová umyvadla nebo umyvadlové desky či zádové desky barových pultů Foto:

Cena se pohybuje v rozpětí 6000 – 10 000Kč za běžný metr podle výrobce a povrchové úpravy. Tím se betonové desky řadí mezi výrazně dražší materiály, zato ovšem vypadají jedinečně a nemají jedinou spáru. Pevnou součástí desky může být rovnou i betonový dřez. Jinak se pracovní deska dobře kombinuje také s nerezovým nebo kompozitním dřezem se spodní montáží.

Z betonu si můžete nechat vyrobit prakticky cokoli. Smysl dávají koupelnová umyvadla nebo umyvadlové desky či zádové desky barových pultů. Betonové výrobky lze navíc zdobit polodrahokamy, zkamenělinami nebo lasturami. Budoucí ozdoby ve výrobně vtlačí do plochy desky těsně po vylití formy a po vytvrzení betonu se polodrahokamy vybrousí a vyleští, aby splývaly s plochou desky.

Ať už je deska zdobená, nebo jednoduchá, na nejvíce namáhaném místě celého bytu vždy vynikne především odolností, kterou beton tak výmluvně osvědčil už u bunkrů.

Vlastnosti betonové desky

1. povrch beze švů

2. dobře se kombinuje se dřevem, sklem i kovem

3. dá se vyrobit zcela na míru

4. industriální vzhled

(dah)

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Možností, čím stěnu za pracovní deskou v kuchyni obložit, je mnoho. Foto:

Co v kuchyni na stěnu za pracovní desku? Přehled materiálů plus jejich vlastnosti

Součástí kuchyně je pro nás již přirozeně i obklad stěny nad pracovní deskou. Jestli právě dokončujete, nebo naopak ještě přemýšlíte, že byste si kuchyň trochu změnili, či...

Článek

Šťavnaté barvy podpoří vaši chuť k jídlu Foto:

Tři podoby jídelny. Samostatná, spojená s kuchyní či obývacím pokojem

Dobře řešená a příjemně zařízená jídelna, ať už velká, či miniaturní, je základem vaší domácí pohody. Klidné místo pro stolování je velmi důležité.

Článek

Záchod i sprcha jsou v kuchyni Foto:

Záchod v kuchyni, postel ve skříni. Mrkněte, jak si zařídili byt velký 16 m²

Ne každý je ochotný platit za bydlení astronomické sumy. A tak když se najde malý byt na dobré adrese v centru města, jde hned na dračku. A je jedno, zda je to u nás nebo...


reklama