reklama

Co prozrazuje interiér vily Karla Čapka o jeho povaze? Pojďte dům prozkoumat!

Jako by se tu zastavil čas. Přeneste se s námi na chvíli do domácnosti jedinečného spisovatele Karla Čapka a jeho ženy, význačné české herečky a spisovatelky Olgy Scheinpflugové. Díky pečlivosti potomků rodiny Olgy a Karlova bratra Josefa vypadá jejich vila dodnes jako před 75 lety. Napadlo by vás, že Karel Čapek by se včera, 9. ledna, dožil 125 let?

Uvidíte, že slavná vila bratří Čapků od architekta Ladislava Machoně (dokončená roku 1924) a zachovalé vybavení dokážou prozradit na proslulý manželský pár leccos z jejich vkusu, zejména jak nápaditě a příjemně si svou část dvojdomu uměli zařídit. Dvojvila je to proto, že v druhé části bydlel bratr Karla – Josef Čapek se svou rodinou. Tato část je stále v soukromých rukou. Karlovu polovinu ale na podzim 2013 koupila městská část Praha 10 a chce ji co nejdříve zpřístupnit. My ji s vámi navštívíme právě teď, alespoň na fotografiích!

Karlova pracovna. Jedinečný pohled do pracovny Karla Čapka už na první pohled okouzlí netradičním řešením pódia s psacím stolem Foto:
Zdroj: isifa/MAFRA/Tomáš Krist
Karlova pracovna

Jedinečný pohled do pracovny Karla Čapka už na první pohled okouzlí netradičním řešením pódia s psacím stolem. Právě u malých místností je někdy pódium skvělým prostředkem, jak vytvořit i ve skromném prostoru několik oddělených a přesto propojených zákoutí. V nižší části je odpočinková zóna – lehátko, stolek s křesílky. Ve vyšší se najednou ocitneme v pracovně. Karel Čapek měl z posledního patra vily z okna krásný výhled a ještě svrchu přehlédl pokoj. Co je však zarážející a odborníci nedoporučují, je postavení psacího stolu. Při psaní totiž známý spisovatel seděl zády k oběma vstupům do pokoje. Z jednoho se do pracovny díváme (za námi je malá ložnice) a druhý vedl do malé předsíňky, máme ho mimo záběr po pravé ruce. (Viz další foto). Takto zády ke vchodům může sedět jen člověk silně soustředěný na práci nebo s maximální důvěrou vůči okolí a bezpečí místa, kde se nachází.

reklama