reklama

Ve stínu smrků. Pod vzrostlými stromy se ukrývá luxusní bydlení

Dům má velká okna, a tak je v něm dostatek přirozeného denního světla. Větve pak pomáhají v létě udržet v domě příjemný stín a chládek Foto: Dům má velká okna, a tak je v něm dostatek přirozeného denního světla. Větve pak pomáhají v létě udržet v domě příjemný stín a chládekFoto: D. Baroš a J. Weinzettl a M. Nejezchleb

Mezi ideální podmínky moderního bydlení můžeme dnes počítat i ohleduplnost k přírodě.

Vila, která stojí nedaleko Prahy, se s tímto požadavkem skvěle srovnala po svém. Díky architektům z Ateliéru 111 architekti našla své místo přímo mezi vzrostlými stromy, a přitom nabízí dostatek luxusního prostoru pro život.

I když na první pohled jde o hranatou stavbu, lze ji přirovnat k podlouhlé kládě položené mezi vysoké smrky. Nepřipomíná vám ale i hausbót pěkně ukotvený v lesním přístavišti? Vzrostlé stromy pomáhají v budově uchovat v letních parnech příjemný stín a zároveň opticky zkracují délku stavby. I kdyby ale tato budova stála osamocena bez svých lesních strážců, přišla by vám i tak zajímavě členitá.

Plot a dobře situovaná poloha domu nedovolí, aby zraky kolemjdoucí odhalovaly příliš ze soukromí obyvatel vily Foto: Plot a dobře situovaná poloha domu nedovolí, aby zraky kolemjdoucí odhalovaly příliš ze soukromí obyvatel vilyFoto: D. Baroš a J. Weinzettl a M. Nejezchleb

Jednolitost bílé v přízemí nad garáží ruší množství velkoryse pojatých oken, jež hned kontrují názoru, že se do domu kvůli okolním smrkům nedostane dostatek světla. Pravý opak je pravdou a zvlášť ve velké zimní zahradě. Vrchní patro s terasou pak souzní dřevěným obkladem se svými vzrostlými strážci.

Dům od architektů D. Baroše, M. Nejezchleba, L. Smetany a J. Weinzettla v sobě zahrnuje luxus nejen díky svému vybavení, ale také z pohledu rozvrhnutí účelu jednotlivých prostor. Nalezneme zde byt pro služebnou, velký pokoj pro hosty s koupelnou, saunu s venkovním ochlazovacím bazénkem, posilovnu, garáž pro tři stání atd. Hlavní obytný prostor s kuchyní pak nabízí panoramatický výhled velkým oknem do zahrady a zároveň i optický kontakt s malým atriem s ochlazovacím bazénkem. Nezbytná vodní ochlazovací zóna sauny je dokonce tak šikovně umístěná, že náhodné zraky z okolí budovy do ní nemají šanci zabloudit, a to i díky větvoví okolních stromů.

Takto je řešen vnitřek domu Foto: Takto je řešen vnitřek domu. Foto: J. Weinzettl a D. Baroš a M. Nejezchleb

Kdybyste přesto chtěli namítnout, že jen těžko z podlouhlé budovy uhlídáte, kdo právě zvoní na zvonky, pak si všimněte proskleného výklenku v prvním patře. Právě odtud, z pracovny, budete mít skvělý přehled na obě strany domu a nemusíte jej procházet ze strany na stranu.

Chytré řešení celé budovy v rámci přírodní dispozice ji předurčuje k velmi příjemnému bydlení v přímém kontaktu s přírodou, aniž by ji i ráz krajiny kolem poškozovalo.

(fis)

Foto: J. Weinzettl, D. Baroš a M. Nejezchleb

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Atrium s dubovou terasou skýtá i bazének Foto:

Normalizační dům přestavěli k nepoznání

Dům měl kvalitní architektonický potenciál, proto po přestavbě vzniklo velmi zajímavé bydlení na skvělém místě v Praze.

Článek

Že by nějaká restaurace s výhledem? Ne, to je rodinný dům – chytře vymyšlený! Foto:

Rodinný dům od ateliéru 3+1 architekti nabízí úchvatný výhled na Labe

Ten výhled je úchvatný! Malíř by tu z výhledu nespustil oči. Obdivovat krajinu můžete nejenom z venkovního posezení, ale z celého spodního patra, z terasy i dvou pokojíků...

Článek

Osobitě řešený byt v developerské novostavbě zní téměř jako protimluv Foto:

Architektka zachránila pražský developerský byt před tuctovostí

Zařídit tento byt v developerské novostavbě nebylo jednoduché. Přesto se povedlo a výsledek stojí za to...

reklama