reklama

Dřevo v zahradě. Které druhy jsou nejlepší?

Vyvýšené záhony, nejlépe z cedrového dřeva, je výhodnější posadit na štěrk místo na hlínu. Kamínky snadno odvedou vodu a dřevo vydrží déle. Z vnitřní strany pomůže držet vlhkost dál od dřeva geotextilie Foto: Vyvýšené záhony, nejlépe z cedrového dřeva, je výhodnější posadit na štěrk místo na hlínu. Kamínky snadno odvedou vodu a dřevo vydrží déle. Z vnitřní strany pomůže držet vlhkost dál od dřeva geotextilieFoto: kynelandscaping.com

Nehnijící dřeva vhodná pro vaše plány na zahradě.

Dřevu je nejlíp pod střechou, některé druhy ale přece jen překvapují svou odolností proti povětrnostním vlivům. Lavičku ani zábradlí ze správně zvoleného dřeva není nutné ani natírat.

Dřevo se na první pohled jeví jako poněkud nevyzpytatelný materiál. Co druh, to jiná struktura, navíc praská a mění barvu. Na druhou stranu, dřevo působí příjemným dojmem, hodí se téměř k čemukoli a má-li jemně zbroušený povrch, skvěle se po něm chodí naboso. Ne náhodou je také stále populárnější v okolí bazénů či poblíž venkovních sprch. Slunci i dešti ovšem dlouhodobě vzdorují jen některé druhy.

Jemně zbroušené dřevo je nejlepší povrch pro bosé nohy. Proto je také stále populárnější v okolí bazénů či poblíž venkovních sprch Foto: Tim Clarke DesignJemně zbroušené dřevo je nejlepší povrch pro bosé nohy. Proto je také stále populárnější v okolí bazénů či poblíž venkovních sprchFoto: Tim Clarke Design

O tom, jaké dřevo se hodí na ven, napovídají zvyklosti amerických farmářů. Ti ohraničovali své rozsáhlé usedlosti laťovými ploty z trnovníku akátu. Ač jmenovaná dřevina nemá mnoho společného s akácií, tento rychle rostoucí opadavý listnatý strom je rozšířený i v České republice. Pokud jde o plot, vůbec nejtrvanlivější je ten živý. V Americe, ale i ve střední Evropě vyrostly celé stěny z maklury oranžové. Nicméně zpátky ke zpracovanému dřevu. Přirozená odolnost je charakteristická pro exotické druhy. Kromě zmíněného trnovníku akátu je dlouhodobě zvláště odolný týk, ipé, sekvoj vždyzelená a tisovec dvouřadý.


Ipé si zaslouží zvláštní zmínku, protože z tohoto krásného dřeva vzniká spousta produktů. Toto dřevo nepochází nutně jen z brazilských deštných pralesů, těží se totiž i na jihu Floridy. Jedná se o výjimečně husté dřevo, které působením povětrnostních vlivů nabývá stříbrně šedého zbarvení. Cenově ovšem vycházejí lépe druhy středně odolné proti hnilobě. A nemusí jít jen o cizokrajné druhy, jako je zerav obrovský nebo borovice kadidlová, střední odolnost vykazuje i dřevo modřínu opadavého.

Baví vás zahradničení? Inspirujte se v naší Encyklopedii.

Některá dřeva snesou opravdu hodně a mohou tvořit dokonce i ohraničení zvýšeného záhonu. V takovém případě je ale třeba i odolné dřevo chránit. Vrstva štěrku pomůže odvádět vodu a geotextilie z vnitřní strany rovněž bude držet vlhkost dál od prken. To je důležité. Dřevo v přímém kontaktu se zeminou by čelilo náporu všech myslitelných zhoubných vlivů od vlhkosti a slunečního svitu přes plísně až po dřevokazný hmyz najednou – a to po něm nikdo nemůže chtít.

David Horák

Mohlo by vás zajímat:

Článek

Kdo by seděl doma?  Foto: Unopiù

Proměňte si zahradu v druhý obývák. Poradíme, jak

Váš domov nekončí vchodovými dveřmi. Venku můžete žehlit, číst nebo strávit příjemný večer.

Článek

Bílá bude na zahradním nábytku vždy krásná Foto: Thinkstock

Deset nejkrásnějších zahradních posezení

Někdy stačí malé zákoutí, kde si po práci večer dobijete baterky.

 

 

reklama