Vila Tugendhat v hlavní roli: Znáte těchto 12 faktů o slavné brněnské stavbě?

Jednu z hlavních rolí v novém českém filmu Skleněný pokoj, který si můžete pustit v naší Videopůjčovně, ztvárnila moravská architektonická ikona, vila Tugendhat. Stavba, kterou chrání organizace UNESCO, je jednou z nejkrásnějších funkcionalistických budov. Co všechno byste o ní měli vědět?

Snímek režiséra Julia Ševčíka Skleněný pokoj vypráví příběh majitelů slavné vily a zakládá se na románu populárního britského spisovatele Simona Mawera. Tenhle film určitě přiláká také fanoušky architektury a designu, protože onen „skleněný pokoj” nepředstavuje nic menšího než slavnou místnost v ještě slavnější ikoně meziválečné architektury: brněnské vile Tugendhat.

Funkcionalismus

Tugendhat je jednou z nejkrásnějších ukázek funkcionalismu, architektonického směru, který se rozšířil v poválečné Evropě dvacátých let. Architekti tehdy osekalikudrlinky secese a art deca,a vznikl tak styl, jehož hlavním cílem nebyla dekorativnost a pompa, ale účelnost. Funkcionalismus navíc nepředstavoval jen jednu epizodu v dějinách architektury, z jeho filozofie vycházíme při stavbě domů dodnes. Tento směr stál i u počátků budování paneláků, které důvěrně známe. Nejvýznamnější školou funkcionalismu se stal německý Bauhaus, který zavřeli nacisté.

Brněnskou vilu projektoval německý architekt Ludwig Mies van der Rohe, jedenz nejvýznamnějších představitelů funkcionalismu a také ředitel školy Bauhaus, která definovala evropskou meziválečnou architekturu. Vila Tugendhat patří k van der Rohovým nejznámějších dílům. Další jeho stavbu podobného významu najdeme ve španělské Barceloně. Německý architekt tu postavil roku 1929 pavilon své země pro Mezinárodní výstavu. Objekt je dodnes přístupný a nachází se jen kousek od ostatních významných muzeí katalánské metropole.

Vila Tugendhat přivítala už mnoho obdivovatelů a po svém filmovém zpracování určitě vzbudí další zvědavost. Podívejte se na fakta o známé stavbě, která by vám neměla uniknout.

Co byste měli vědět o vile Tugendhat?

  1. Vila Tugendhat byla vystavěna v letech 1929 až 1930
  2. Navrhl ji německý architekt Ludwig Mies van der Rohe a byla v podstatě svatebním darem. Textilní podnikatel Alfred Löw-Beer ji daroval své dceři kjejímu druhému sňatku s Fritzem Tugendhatem. Greta chtěla něco „extra speciálního” a dostala to.
  3. Novomanželé si vilu užili sotva osm let. Pak museli uprchnout před nacisty do USA.
  4. Je postavena ve stylu funkcionalismu a už ve své době vzbudila značný rozruch. Pro mnoho lidí byla natolik inovativní, až nevěřili, že se v ní dá opravdu bydlet. Připomínala jim totiž výstavní pavilon.
  5. Onen slavný „skleněný pokoj” je ve skutečnosti prostor v čelní stěně domu, který je prosklený sedmi obřími tabulemi čirého skla. Rozměry tabulí jsou 5x3,5 metru a tloušťka skla 9,8 mm.
  6. Ve vile jsou nainstalovány převratné technické prvky, jako zasouvací skleněné tabule oken nebo čističky vzduchu a speciální systém termoregulace domu.
  7. Na podlahách domu nejsou parkety, jak bylo v té době zvykem, ale bílé linoleum firmy Deutsche Lioleum-Werke. Je krásné, ale špatně se udržovalo a udržuje. Dodnes je po vile třeba chodit v návlecích.
  8. Kromě slavné skleněné stěny je ve vile také nádherná stěna z onyxu a další unikátní stěna z makassarského ebenu, který je nesmírně vzácný a dnes se už nesmí kácet.
  9. Vila Tugendhat skrývá takové místnosti, jako je zimní zahrada, fotokomora, strojovna, místnost na kožichy proti molům, byt správce nebo domácí kino.
  10. Věhlas a vliv vily Tugendhat je obrovský. Od roku 2001 je na seznamu světového dědictví UNESCO a patří mezi čtyři nejvýznamnější vily světa.
  11. Z ulice vypadá vila záměrně nenápadně, její síla a luxus se rozkládá směrem do svahu a to zajišťuje soukromí.
  12. Ve vile se po odjezdu původních majitelů vystřídali nacisté, Rudá armáda, soukromá baletní škola nebo rehabilitační oddělení dětské nemocnice. Od roku 1963 je naštěstí památkově chráněná.

Podívejte se, jak se ve vile natáčel film Skleněný pokoj:

Mrkněte se také na upoutávku k filmu, který najdete v naší Videopůjčovně:

Podívejte se, jak se bydlelo za první republiky:

Sdílejte článek

Přečtěte si také