Ženšen pětilistý jiaogulan chrání před stresem. Pěstujte zelené léčivé lístky a pijte ženšenový čaj

Pětilistý ženšen neboli jiaogulan je zajímavá léčivá rostlina, která si vysloužila označení bylina nesmrtelnosti. A i když nám pravděpodobně nesmrtelnost nezajistí, ochrání nás před stresem a dalšími škodlivými vlivy, které se na nás valí ze všech stran. Pětilistý ženšen si můžeme snadno sami pěstovat, a mít tak zelené léčivé lístky pořád po ruce, přidávat je do salátů a dělat si protistresový čaj nebo kapky.

Pětilistý ženšen, gynostema pětilistá, jižní ženšen neboli jiaogulan (Gynostemma pentaphyllum) je nenápadná popínavá rostlina původem z jihovýchodní Asie. Velkou výhodou pětilistého ženšenu je jeho i v našich podmínkách snadné pěstování, rostlina je poměrně houževnatá, hned tak něco ji nezničí.

Účinky pětilistého ženšenu

Jiaogulan funguje jako adaptogen, pomáhá organismu se přizpůsobit stresovým podmínkám a dokáže reakci organismu na stres zmírnit. Jako silný antioxidant posiluje přirozenou obranyschopnost organismu a vede k lepší fyzické a především psychické kondici. Dále zlepšuje činnost jater a ledvin, podporuje detoxikaci a metabolismus, reguluje hladinu cukru v krvi a snižuje hladinu zlého cholesterolu. Účinné látky má podobné jako bájný ženšen pravý (Panax Ginseng), i když příbuzní nejsou,“ popisuje účinky bylinkář Martin Kolár.

Odborné studie se už několik let snaží prokázat, zda může mít ženšen pětilistý skutečně vliv na lidské zdraví a chránit před nemocemi. Ukazuje se, že ano, i když jsou v této oblasti potřeba další výzkumy - nadějné je například zjištění, že látky, které jiaogulan obsahuje, mohou zabránit rozvoji rakoviny, jak dokazuje tato studie.

Jak ženšen jiaogulan užívat

Užívání ženšenu pětilistého a využití jeho prospěšných účinků je docela jednoduché. Čerstvé zelené lístky můžeme přidávat do zeleninových salátů, chutnají a voní jako okurky. „Lístky pětilistého ženšenu se dají sušit při pokojové teplotě. Čaj z čerstvých nebo sušených lístků ještě lépe chutná s kouskem máty či meduňky a oslazený medem. Osobně lístky jiaogulanu konzumuji přímo z květináče, neboť se říká, že už jeden pětilístek denně dokáže tělu přinést rovnováhu a zdraví,“ doporučuje bylinkář.

Protistresový ženšenový čaj

Ingredience

 • 2 lžičky čerstvých nebo 1 lžičku sušených lístků pětilistého ženšenu
 • 250 ml horké vody

Příprava

Bylinu zalijeme vodou a necháme 3 až 5 minut vyluhovat, potom scedíme.

Užívání

Vlažný nálev popíjíme po doušcích. Za den si můžete dát tři až čtyři šálky.

Tinktura z ženšenu pětilistého

Ingredience

 • 1 díl čerstvých lístků pětilistého ženšenu
 • 4–5 dílů vodky

Příprava

Bylinku nakrájíme, zalijeme alkoholem, necháme na tmavém místě macerovat 6 týdnů při pokojové teplotě. Každý den protřepeme. Pak přefiltrujeme přes kávový filtr.

Užívání

Ženšenovou tinkturu užíváme v čaji nebo jiném oblíbeném nápoji. Počítáme zhruba 1 kapku na 1 kg hmotnosti denně při celkové únavě a ve stresových situacích.

Má jiaogulan nepříznivé účinky?

„Pětilistý ženšen jiaogulan nemá žádné nepříznivé vedlejší účinky, ale i tak doporučuji po měsíci užívání čtrnáctidenní pauzu a pak můžeme léčebnou kůru ještě jednou dvakrát zopakovat,“ vysvětluje Martin Kolár.“

10 rad a tipů, jak pěstovat ženšen pětilistý

 1. Pětilistý ženšen můžeme vypěstovat ze semen nebo řízků, koupit se dají sazenice.
 2. Nejsnadnější je uštípnout šlahounek liány a zatlačit do vlhké zeminy v místech, kde vyrůstají lístky. Rostlina je životaschopná a rychle vytvoří kořínky.
 3. Pětilistý ženšen se dá pěstovat v květináči jako pokojová nebo balkonová rostlina, daří se mu i venku na zahradě.
 4. Ženšen pětilistý roste jako liána, proto mu buď dopřejeme oporu – pěkně vypadá, když rostlinu stáčíme do jehlanu , nebo ji můžeme pěstovat v závěsném květináči, kde vytváří dekorativní převisy.
 5. Rostlina potřebuje propustnou zeminu bohatou na živiny.
 6. Pětilistému ženšenu vyhovuje plné slunce, snese i polostín, bude se mu dařit na teplém a chráněném stanovišti.
 7. Zálivku má rád přiměřenou a pravidelnou, substrát nesmíme nikdy nechat vyschnout.
 8. V létě hnojíme jednou za dva týdny tekutého organického hnojiva.
 9. Zasazený v záhoně by v teplých oblastech měl být schopen přezimovat, ale určitě roslinu musíme před prvními mrazy zahrnout zeminou a překrýt silnější vrstvou listí či slámy.
 10. Pokud pětilistý ženšen pěstujeme jako přenosnou květinu, na zimu ji umístíme do chladnější, světlé místnosti. Sama si určí vegetativní klid, lístky uschnou nebo není tak bohatá, ale s příchodem jara opět obrazí. V době vegetativního klidu snížíme zálivku na minimum, aby neuhnily kořeny.

Když si dáváte pravý ženšen nebo ženšen pětilistý, je dobré mít na mysli i to, že může reagovat s dalšími potravinovými doplňky nebo léky. "Lékové interakce byly také zaznamenány při užívání ženšenu s warfarinem, heparinem a aspirinem," upozorňuje odborný článek Panax ginseng – interakce s ostatními léky zveřejněný v časopise Praktické lékárenství. Ve všech třech případech jde o léky používané na ředění krve, v případě aspirinu i o lék na bolest a horečku. Celý odborný článek ZDE

Zdroje:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5037898/

https://www.verywellhealth.com/the-lowdown-on-jiaogulan-88940

Sdílejte článek
Štítky květináč čaj rostliny stres salát ženšenový čaj zemina organismus jiaogulan ženšen pětilistý jiaogulan pěstování ženšenové kapky jiaogulan účinky Jihovýchodní Asie Martin Kolár panax

Přečtěte si také