16. dubna 2020 07:15
Jana Brass10 tipů, jak pěstovat bylinky, aby byly stále čerstvé a po ruce
Čerstvým bylinkám se nic nevyrovná. Ale jak to zařídit, abychom je měli od jara do podzimu vždy k dispozici a na dosah?
I obyčejné jídlo promění v luxusní pochoutku, pomohou při nespavosti, únavě či všemožných bolístkách. Úžasně voní, chutnají a jsou překrásně barevné. Ano, řeč je o bylinkách, jejichž čas se nezadržitelně blíží. S nástupem jarního počasí se zamysleme nad tím, které z nich bychom mohli v následujícím období nejvíce potřebovat a kde bychom je mohli pěstovat.
Kam s nimi
Většina bylinek prospívá na slunci, takže místo volíme spíše slunné. Dalším předpokladem, jak si bylinek užít v maximální míře, je jejich blízkost – ať už zvolíme záhon nebo rozličné nádoby, pokusme se o to, aby k nim nebylo z kuchyně daleko. Úplně nejlepší bude, když na bylinky při vaření uvidíme z okna a necháme se pohledem na ně inspirovat k maximálním kulinářským výkonům. Pokud ale nemáme bylinkový záhon, nezoufejme, je spousta jiných možností, jak bylinky pěstovat kousek od kuchyně a dopřávat si je celou sezonu.
Záhon
Nejideálnější variantou je samozřejmě záhon. Ale nemusí to být žádné latifundie, stačí malý kousek půdy na slunném místě. I na plochu 1 x 2 metry dostaneme bylinky na dozdobení pokrmů nebo na přípravu letní limonády. U bylinek na záhoně se nemusíme obávat nedostatku vláhy, stačí pouze občasná zálivka při suchém počasí. Při rozmisťování jednotlivých druhů vyhradíme vyšším bylinkám (máta, meduňka, šalvěj…) místa vzadu, aby nezastiňovaly ty nižší (bazalku, tymián či oregáno).
Máta je nezmar. Pokud jí to umožníme, začne v záhoně utlačovat ostatní bylinky. Ale na přípravu nápojů je nenahraditelná.
Vertikální zahrádka
Pokud není dostatek místa na zemi, vyzkoušejme pěstovat bylinky vertikálně. Rostlinky můžeme zavěsit ke zdi na dvorku nebo i na terase či balkóně. Důležitá je stabilní konstrukce, orientace k slunečnímu svitu a samozřejmě přihnojování a pravidelná zálivka nebo využití samozavlažovacího systému.
Voňavé zákoutí na balkoně
Bylinky po ruce můžeme mít i v případě, když nemáme zahradu nebo dvorek. Minizahrádku s květináči můžeme jednoduše vytvořit i na balkoně či za oknem. Na jižní stranu vybíráme spíše bylinky středomořské (yzop, šalvěj, tymián, levandule…), na severně orientovaných parapetech můžeme pěstovat pažitku, petrželku nebo řeřichu. U bylinek v květináčích a truhlících nikdy nezapomínáme na pravidelnou zálivku.
Bylinky na balkoně nejsou pouze praktickou záležitostí, koutek se zelení ve městě určitě potěší každého, Foto: iStock
Vyvýšený záhon
Skvělé řešení pro vydlážděné dvorky nebo pro případ, že na zahradě není kvalitní zemina vhodná na pěstování, jsou vyvýšené záhony. Navíc se k bylinkám nemusíme tolik ohýbat. Vyvýšenou konstrukci pro bylinky můžeme zbudovat z prken, ale i z kamene, tvárnic nebo kusů plechu.
Vyzkoušejte vyvýšený záhon. Společně s bylinkami se v něm bude dařit i zelenině, Foto: iStock
Jen pár krůčků
Způsobů, jak pěstovat bylinky, abychom je mohli mít kdykoliv na talíři, je spousta. Stačí si říct, že letos se bez nich už skutečně neobejdeme a pak jenom najít vhodné místo, případně nádoby na jejich zasazení. Buďme kreativní a nebojme se využít i méně tradiční způsoby, použijme prostě to, co máme zrovna k dispozici.
Nebojte se odstranit kousek dlažby, pokud jste zrovna na kraji chodníčku našli vhodný koutek pro bylinky, Foto: iStock
K pěstování bylinek se hodí téměř cokoliv. V plechovém kyblíku nebo staré vaničce budou pěknou dekorací na chalupě, Foto: iStockI proutí se k bylinkám hodí…, Foto: iStock…a co teprve stará dřevěná přepravka, kterou můžeme vylepšit trochou laku, Foto: iStockStále ještě nevíte, kde budete letos bylinky pěstovat? A co třeba schodiště u vchodových dveří?, Foto: iStock
(bras)
Mohlo by vás zajímat: