Balkón a terasa

9. června 2017 06:01

Iva Kropáčková

Levandule v květináči udělá parádu, voní i léčí: Návod, jak si ji jednoduše namnožit během léta

Čím víc levandule budete kolem sebe mít, tím líp. Pokud umístíte levanduli třeba do ložnice, měli byste dobře spát. Podle bylinkářů totiž účinkuje jako výborný lék na spaní.

Levandule lékařské (Lavandula angustifolia) se pěstuje velké množství druhů, ale všechny jsou aromatické a jejich silice zklidňující. Její domovinou je Středozemí, ale bez problémů se mnohým kultivarům daří i u nás. Její vůně přináší klid, pohodu a mír.

Levandule funguje proti nespavosti – ze sušených květů si můžete vyrobit třeba polštářek. Navíc tato léčivka odpuzuje i hmyz. Květy levandule také můžete přidávat jako surovinu při vaření. Takže pokud si ji namnožíte, můžete ještě víc těžit z jejích vynikajících vlastností.

Jak si namnožit levanduli během léta

Jakou sazenici levandule koupit

Od poloviny května až do září se dají koupit kvalitní odolné sazenice levandule. Vyberte kultivar, který je odolný mrazu, aby rostlina přežila zimu. Výběr neuspěchejte, prostudujte si pečlivě symboly, kterými je rostlina označená – důležitá je i intenzita vůně, velikost květů. I z toho důvodu je lepší nakupovat v zahradnictví, protože získáte o sazenici mnohem víc informací. Rostlina na rozmnožování by měla být větší, když s ním chcete začít ještě tuto sezonu.

Čerstvě vysazenou levanduli dobře zalijte

Sazenici levandule vysaďte až k večeru.Květináč, do kterého levanduli přesazujete, vyberte o dost větší, abyste měli prostor k množení. Čerstvě zasazenou rostlinu dobře zalijte, ale jinak má levandule raději sušší hlinitopísčitou půdu.

Vše podstatné o levanduli najdete v našem speciálu:

Jednoduché množení levandule

Po měsíci od zasazení můžete začít s velmi jednoduchým, naprosto nenáročným množením levandule. Vyberte si dolní větvičku, která dosáhne na zeminu. A tu zamáčkněte prsty do země tak, abyste ji neodtrhli (nezlomili) od keříčku, a aby ze zeminy koukala přibližně 10cm špička rostlinky. Na místo, kde je větvička pod zemí, přisypte trochu substrátu. Klidně můžete tímto způsobem zatlačit do země několik větviček po obvodu levandule. A potom jenom zalijete místa, kde jsou větvičky pod povrchem zeminy. První tři dny pravidelně a důsledně zaléváme, aby místo úplně neproschlo.

Udělejte si vlastní voňavou Provance

Během šesti týdnů zasypaná větvička zapustí kořínky a už si bude žít svým životem. V tuto chvíli máte možnost odstřihnout nově vzniklou rostlinku od keříku levandule, vydloubnout a přesadit jinam, nebo ji můžete nechat růst na zasazeném místě bez oddělení od mateční rostliny. Když budete postupovat systematicky, brzy budete mít svou vlastnívoňavou levandulovou Provence.

Levandulový cukr

Nasypte hrstičku levandulových květů do nádoby s cukrem a dobře uzavřete. Asi po čtrnácti dnech budete mít cukr příjemně provoněný levandulí. Můžete použít na pečení sladkostí nebo na domácí limonády nebo si s ním prostě sladit čaj, který bude levandulově vonět.

Mohlo by vás ještě zajímat:


Přečtěte si také