Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama
Bydlení

5 věcí, které se vám stanou po dvou dnech bez sprchy

Všeho s mírou.
Vydáno: 03.11.2016
Sprcha je fajn v přiměřeném množství

Někteří lidé jsou přímo posedlí hygienou, sprchují se i dvakrát denně. To rozhodně není ideální, protože si tak vysušují pokožku a smývají ochranný film ze své kůže. Ale druhý extrém také není dobrý, podobně jako člověk nevynechává jídlo, neměl by opomíjet ani sprchování. V opačném případě totiž hrozí velké nepříjemnosti. Na našem těle žije asi 1000 různých druhů bakterií a 80 druhů plísní – je to tak, člověk je živočich a jako takový součást přírody.

 

1. Nebudete-li se sprchovat, bující choroboplodné zárodky a škodlivé bakterie si vyberou daň na vašem zdraví. Mohou způsobit nachlazení.

Nachlazení
Nachlazení
Youtube video screenshot

2. Člověku hrozí i kožní infekce, svědění, které když rozškrábe, se může proměnit v malé ranky na kůži.

Ekzémy
Ekzémy
Youtube video screenshot

3. Pokud se nebudete sprchovat, na těle se vytvoří hutný film ze špíny a potu plný bakterií. V důsledku toho bude kůže působit nevábně, což je estetická záležitost, ale zároveň je tento film i onemocněním, dermatologové ho nazývají dermatitis neglecta.

Špinavý film začíná být viditelný
Špinavý film začíná být viditelný
Youtube video screenshot

4. Pot a bakterie naruší povrch kůže, z něhož se budou odlupovat šupinky odumřelé tkáně.

Z kůže se odlupují šupinky
Z kůže se odlupují šupinky
Youtube video screenshot

5. No a v neposlední řadě člověk potřebuje přítele. Jedinci, kteří se nesprchují, jak známo, páchnou. Bakterie, které rozkládají pot, vytvoří v podpaží až 30 různých chemikálií. Na nohou se zase pot promění v kyselinu isopentanovou, která smrdí jako dobře vyzrálý sýr. Zvláště nepříjemný, štiplavý zápach se tvoří na laciných textiliích s příměsí zastaralých syntetických vláken, která nežádoucím způsobem rozkládají pot.

Všechno to děsně páchne
Všechno to děsně páchne
Youtube video screenshot

Jak často se tedy koupat či sprchovat? Pokud si sprchu nebo koupel budete dopřávat moc často, narušíte nejen ochranný film na kůži, ale i kůži samotnou, přes kterou se do těla hravě dostane infekce. Pokud sportujete, pracujete ve zdravotnictví nebo máte fyzicky náročnou práci nebo se pohybujete ve špinavém prostředí, pak se sprchujte denně. Pokud ale většinu dne sedíte v kanceláři a není vedro, ve kterém byste se zpotili, pak se stačí sprchovat obden a mezitím si umýt jen obličej, podpaží a další části těla, které milují bakterie.

(web)

Mohlo by vás zajímat:

Ideální pro malé tvory

Nezavíráte záchod při splachování? Aneb 7 zvyků, kterými hýčkáte bakterie v koupelně

Reklama
Článek je zařazen v: sprchování
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama