Zahrádka ve sklenici: Do florária vysaďte rostliny, které pomalu rostou

Rybičky se chovají v akváriu, suchozemská zvířata v teráriu a na květiny si můžete pořídit florárium. Je to menší či větší skleněná nádoba, která může být otevřená, se zúženým hrdlem nebo i zcela zavřená. Uvnitř si rostliny vytvoří své mikroklima, ve kterém se udržuje stabilní vlhkost a podmínky pro život.

Malou zahrádku si můžete založit i doma a budete ktomu potřebovat zavařovací sklenici, skleněnou dózu nebo nevyužívanou vázu zčirého skla. Zrostlin vybírejte miniaturní druhy nebo ty, které se jen pomalu rozrůstají, ale především ksobě sesazujte takové, které mají stejné nároky na zálivku i půdu.

Co budete potřebovat na zahrádku ve sklenici

  1. velkou zavařovací sklenici nebo vázu zčirého skla
  2. substrát podle druhu rostlin
  3. drenážní materiál (keramzit, štěrk, písek, drobné kamínky)
  4. netkanou textilii
  5. speciální mini nářadí (dlouhou pinzetu, mini hrabičky a lopatičku na dlouhé násadě, korkový špunt na špejli jako udusávátko substrátu)
  6. mech (sušený nebo čerstvý)
  7. dekorace (oblázky, kameny, kousky dřeva, úlomky cihel)
  8. konvičku s vodou
  9. rostliny, u kterých je předpoklad, že nebudou příliš bujně růst
  10. korkovou zátku, pokud chcete láhev uzavřít

Jak budete postupovat při zakládání zahrádky ve sklenici

  1. Skleněnou nádobu důkladně vymyjte a vytřete do sucha
  2. Na dno nádoby nasypte keramzit, štěrk nebo hrubší písek.
  3. Drenážní vrstvu překryjte kouskem netkané textilie, aby se vrstvy nemísily.
  4. Jako další vrstvu přidejte zeminu, podle druhu rostlin, které budete vysazovat
  5. Vysaďte rostlinky, dobře je vmáčkněte do substrátu a zalijte. Při sesazování více rostlin počítejte alespoň smalým prostorem na rozrůstání, nevysazujte je těsně vedle sebe.
  6. Rostlinky, které si potrpí na vlhčí prostředí, obložte sušeným nebo čerstvým mechem.
  7. Nakonec přidejte i dekorační kamínky nebo kousky ztrouchnivělého dřeva či kusy cihel.

Skleněná koule

Menší či větší skleněné koule byly dříve velmi oblíbené pro chov rybiček. Těm se vakváriu bez filtrace většinou moc dobře nedařilo, ale zkuste se podívat, jestli skleněnou kouli nenajdete mezi poklady u babičky na půdě. Pro rostliny je totiž jako dělaná.

Ve skleněných mini zahrádkách se často pěstují drobnější druhy orchidejí. Návod na jejich pěstování není vždy úplně snadný. Nechte si poradit!

Dózy na potraviny

Skleněné dózy na potraviny představují nejjednodušší způsob, jak takovou mini zahrádku založit. Větší dózu koupíte vkaždých domácích potřebách a mívají i dostatečně široké hrdlo. Výborně se vnich bude dařit například mini orchidejím.

Nádoby súzkým hrdlem

Krásně vypadají zahrádky, vysazené do velkých nádob súzkým hrdlem, například demižony. Práce snimi vyžaduje hodně trpělivosti, a hlavně dlouhou pinzetu, sjejíž pomocí musíte rostlinky opatrně usazovat na místo.

Skleněné láhve

Také se vám občas nechce vyhazovat zajímavě tvarovanou skleněnou láhev od některého alkoholu? Můžete ji využít na minizahrádku, ale připravte si dobré nervy a pevnou ruku. Ale ten výsledek! Do úzkých lahví vysazujte vždy jen jednu rostlinku.

Zahrádka pro hračičky

VAnglii, kde je tvorba minizahrádek velmi oblíbená, seženete jednoduše i nejrůznější dekorace a doplňky. Vnašich krajích možná budete muset trochu improvizovat. Zajděte do obchodu pro modeláře, kde najdete mini postavičky i mini domečky, určené většinou pro stavbu modelů železnic. Budou se hodit i do vaší minizahrádky.

Pozor na vlhko pro sukulenty

Pokus hodláte vminizahrádce pěstovat rostliny, které vyžadují sušší prostředí, jako jsou sukulenty nebo kaktusy, pak volte raději otevřenou nádobu.

Jak se o oblíbené sukulenty postarat, co k životu potřebují a jak si z nich sestavit minizahrádku v misce? Přečtěte si další články:


Přečtěte si také