13. září 2018 17:00
Tereza JavorováBabí léto přichází: Vyzdobte si balkon v duchu rustikální nostalgie
Léto má na kahánku, ale podzim ještě zcela neudeřil. Na posezení s kávou dohlíží příjemné slunce babího léta a váš balkon přímo láká k přeměně. Vykouzlete si tu správnou atmosféru!
Ke konci léta se hodí trochu té rustikální a nostalgické atmosféry. Že je to kýč? No a. Na hranaté tvary a přísné truhlíky plné nezáživné zeleně zapomeňte a uvolněte se. Trochu kouzla barev a tvarů vás přenese do příjemnějších sfér, než je vaše kancelář. Příroda je v tento čas zralá, uvolněná, trochu neučesaná a ospalá. Dozrává, dokvétá a obdarovává. Přesně takovou uvolněnou zahrádku si udělejte na svém balkoně.
Vsaďte na barvy podzimu
Málokteré období roku je tak fantasticky pestré jako konec léta. Barvy jsou zemitější, plnější a teplé. Na svůj balkon si pořiďte květiny v tónech rudé, vínové, oranžové a okrové. Krásně je doplní fialová a žlutá. Tam, kde se nám nebude dostávat hojnost květů, si vypomůžeme barevností a texturou listů. Barevnou paletu podzimu doplňte klidně i o šeď a stříbřité až bílé tóny, které jsou předzvěstí první jinovatky.
Které druhy budou nejlepší?
V tento čas se vypravte do zahradnictví a poohlížejte se po druzích rostlin, které vám udělají službu i ve chvíli, kdy udeří chladný podzim. Nejvděčnější květinou podzimu je chrysantéma. V truhlících vydrží krásná až do poloviny listopadu. Také letní astry v pozdních odrůdách jsou vděčnými podzimními květinami. Vyzkoušejte i stálezelené keříky hebe, zejména jejich zakrslé druhy, krásné budou malé a zakrslé odrůdy rododendronů a nízké keříky kručinky. Věrnou službu v podzimních dekoracích odslouží o macešky. Neměly by chybět ani trávy, jako je ovsíř vždyzelený a kostřava popelavá, trpasličí jehličnany a tymián. Králem podzimních truhlíků je ale vřes, který si klidně zasaďte už nyní. Vydrží krásný až hluboko do zimy a zažene depresivní šeď. Nelučte se ani s bylinkovou zahrádkou, ještě vám jistě pár týdnů vydrží.
Nezapomeňte na dekorace a tvary
Aby byla atmosféra indiánského léta dokonalá, nesmí chybět správné dekorace. K tomuto období se velmi hodí proutí, suché dřevo nebo kámen. Dolaďte jimi truhlíky nebo je naaranžujte u hluchých místech balkonu nebo terasy, kde se budou vyjímat, ale nebudou překážet. Místo klasických truhlíků zkuste použít proutěné koše s vnitřní úpravou pro sázení květin nebo třeba i starou konvici nebo retro keramiku po babičce, do které můžete zasázet keříky vřesu nebo chilli papriček. Poohlédnout se můžete také po malých dekorativních dýních a tykvích, které evokují završení bohaté úrody. Ve vyšších patrech vašich truhlíků se vám bohatě odmění i žluté a načervenalé podzimní listí, které zapícháte mezi živé rostlinky tak, aby vytvořily barevný kontrast.
Pár tipů od zkušených
- Rostliny vysazujeme až do listopadu, nenecháváme mezery, v chladnějším období se již příliš nerozrůstají.
- Podle místa volíme druhy na slunce nebo do (polo)stínu. Použijeme obvyklý substrát do nádob.
- Hned po výsadbě je zalijeme a nezapomeneme na pravidelnou zálivku, v chladnějších dnech už nemusí být denně, pouze substrát nesmí přeschnout.
- Hnojit nemusíme, pěstování podzimních rostlin je nenáročné.
- Vřes vyžaduje kyselou půdu. Smícháme proto rašelinu s běžnou nepříliš silnou zeminou a přidáme asi jednu třetinu objemu písku.
- Zaléváme zásadně měkkou vodou a zaléváme mírně i v zimě.
- Na jaře keříky silně seřízneme a přihnojíme. Znovu je přihnojíme až začátkem léta.
(ku)