Vánoce

14. prosince 2019 08:00

Simona Sedláčková

Čelenka nebo motýlek ze staré kravaty: Jak vyrobit recyklovaný dárek

I pánské kravaty podléhají módě. Jednou se nosí širší, podruhé užší a mění se i barvy a vzory… A to nemluvíme o malých nehodách u oběda, kdy vázanka po čase připomíná jídelní lístek! Nevadí, materiál můžete ještě šikovně využít, ať už máte doma malou slečnu, či mladého gentlemana. Ušijte jim motýlka na krk nebo čelenku do vlasů, aby jim to u štědrovečerního stolu báječně slušelo!

Oblečení a módní doplňky většinou nemůžeme nosit donekonečna, ale většinou seještě po vyřazení ze šatní skříně mohou přetvořit na různé drobné dekorace a dárečky. Z kravaty můžete ušít čelenku do vlasů nebo dětského motýlka na krk, ze svetru měkoučké polštáře i netradiční dárečky a skvěle se dají využít i pánské košile. Ušijte si z nich dekorační polštářky, zástěrky na vaření a třeba i hračku pro děti nebo sáčky na levanduli. A vytahaná bavlněná trika? Ty využijete na tahací hračky pro psy a když je nastříháte na šňůry, můžete z nich dokonce plést.Je tolik možností! Vždy stačí jen dobrý nápad.

Co budete potřebovat na motýlka či čelenku

  1. starou kravatu
  2. barevnou pruženku
  3. saténovou stužku (nemusí být, dá se nahradit pruženkou)
  4. nit
  5. jehlu
  6. nůžky

Jak budete postupovat při šití

1. Nastříhejte kravatu

Zužšího konce staré kravaty odstřihněte asi 20 cm dlouhý kus.

2. Poskládejte do obdélníku

Materiál poskládejte tak, aby se oba konce trochu překrývaly.

3. Omotejte nití

Delším kusem nitě stáhněte kravatu uprostřed.

4. Vyskládejte stuhu a pruženku

Ustřihněte asi 8 cm saténové stuhy a asi 40 cm pruženky (na čelenku). Poskládejte na sebe stuhu a na ni kolmo mašličku zkravaty a pruženku.

5. Stuhu sešijte

Saténovou stuhu omotejte kolem mašličky a pruženky a zašijte několika drobnými stehy.

6. Sešijte pruženku

Dobře si odměřte, jakou délku pruženky budete na čelenku či motýlka potřebovat, přebytečné konce odstřihněte a sešijte ksobě.

Prima tip

Mašličku zkravaty můžete využít na mnoho způsobů. Nejen jako čelenku do vlasů či motýlka ke slavnostní košili, ale třeba i jako ozdobnou gumičku na cop, nebo dokonce jako sváteční obojek pro pejska.


Přečtěte si také