Dětský pokoj

29. dubna 2019 14:00

Markéta Kašková

Splňte dětem sen a postavte jim domek na stromě. Důležitá je bezpečnost a zábavné vychytávky

Dětství strávené v domku na stromě, kde ožívají dobrodružství a příběhy. O tom možná sní i vaše ratolest. Nechte se inspirovat a pořiďte svým dětem právě takovou pevnost ve větvích stromů.

Možná to zvládnete sami, možná s pomocí šikovných přátel a rodinných příslušníků a možná povoláte tesaře. Důležitá je ale vize a pořádný strom. Pokud jste šťastnými majiteli pěkného košatého stromu u vás na zahradě, neváhejte, a ještě než začne léto, nechte na něm vzniknout tomu nejvychytanějšímu stromovému domku.

Podívejte se na ty nejkrásnější zahradní domky pro děti a nechejte se inspirovat. Někdy stačí opravdu málo a své ratolesti nedostanete ze zahrady ani na chvilku zpátky domů.

Potřebujete bytelný strom

Strom, na který bude domek umístěn, musí takovou zátěž bez problému unést. Měl by mít mohutný kmen, a pokud se bude ještě pyšnit košatou korunou a silnými větvemi, plus pro vás. Máte šanci své dílo pořádně opřít do větví a rozložit váhu. Prohlédněte větve, jestli nejsou ztrouchnivělé nebo napadené parazity. Pokud opěrných větví mnoho nezbývá, musíte domek podepřít externími sloupy nebo vymyslet další stabilizační prvky.

Propojte klidně i dva stromy

Pokud máte vedle sebe stromy dva, zamyslete se nad variantou, že je propojíte. Může tak vzniknou další level hraní a dobrodružství ve větvích. Na silnější kmen umístěte domek a na slabší třeba jen pozorovatelnu.

Pro prcky postavte minidomek

Jestli jsou vaše děti ještě malé, myslete především na jejich bezpečí. Domek umístěte pouze kousek nad zem a pod něj nechte ještě udělat terén z měkkého materiálu. Pomůže písek, umělé gumové desky ale i dobře udržovaný hustý trávník, který případně ztlumí dopad. Pod domek můžete nastlat “bimbagy” neboli velké válecí polštáře. Z nízkého domečku povede třeba dolů prima klouzačka.

Bezpečí především

Stromový domek je skvělá zábava, ale měla by být především bezpečná. Trčící třísky nebohřebíky a svorky jsou nástrahou, která může nadrobit velké nepříjemnosti. Ujistěte se, že jsou všechny materiály pevné a neproboří se. Z tohoto důvodu vynechejte při stavbě stará prkna nebo desky, které už něco pamatují. Konstrukce musí být lehká, ale skutečně pevná.Domek by neměl být moc vysoko a všechny prvky jako lana a žebříky pořádně ukotvené.

Nezapomeňte na vychytávky

Nejlepší domeček na stromě má spousty vychytávek! Patří mezi ně telefon, spouštěcí košík na svačiny od mámy, potrubní pošta, dalekohled, provazový sjezd i pevný žebřík, poplašné zařízení, místo na hovění, osvětlení a truhla na poklady. Skvělá bude i zavěšená pneumatika jako houpačka nebo houpací síť.

(KU)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také