Kuchyně

3. listopadu 2016 12:08

Markéta Zídková

Jak doma skladovat potraviny. Víte, kde uložit česnek či rajčata?

Asi to máte stejně. Přinesete tašky s nákupem a už automaticky, bezmyšlenkovitě vše rychle vybalujete a ukládáte na místa, která jste jednotlivým potravinám kdysi dávno vyhradili.

Přemýšleli jste ale o tom, jestli je vše uskladněno ideálně? Nevyhazujete zbytečně často shnilé ovoce, plesnivý sýr nebo pytlíky s moukou, které jsou prolezlé moučnými červy?

Správným skladováním prodloužíme životnost potravin a zachováme v maximální míře jejich původní jakost. Jednotlivé druhy potravin mají specifické nároky na skladování. Samozřejmě bychom jim měli věnovat pozornost i v domácnosti, ideálně bychom měli vytvořit čtyři základní zóny, ve kterých poskytneme potravinám vyhovující prostředí.

Cukr, káva…

Většinu z potravin, které patří do spíže nebo potravinové skříně, můžeme ponechat v originálních obalech, to se týká například těstovin, rýže nebo luštěnin. Zvláštní pozornost bychom měli věnovat pečivu, to do mikrotenového sáčku z obchodu nepatří, svoje místo má buď v chlebníku nebo v čisté utěrce. Koření přesypáváme do kořenek, do pevně uzavíratelných dóz ukládáme také kávu nebo sypané čaje – v originálních otevřených sáčcích by ztratily aroma.

Pozor na škůdce

Poněkud komplikovanější situaci způsobují zavíječi mouční, tedy motýlci lidově zvaní mouční moli. Pokud se i u vás molům zalíbilo, vyhlaste jim boj – nenechávejte je dál znehodnocovat mouku, rýži, ovesné vločky a další poživatiny, jako jsou třeba sušenky a piškoty. Začněte používat dózy s opravdu přiléhavým uzávěrem, v originálních obalech nenechávejte nic, do čeho by se moli mohli prokousat. Nedělejte zbytečně velké zásoby a skříňky i police udržujte v čistotě. Existuje řada dalších rad, jak se před invazí molů ochránit. Můžete například zkusit zlikvidovat larvy v koupené mouce tak, že pytlík uložíte na pár hodin do mrazáku. Obsah dóz před moly prý zaručeně ochrání pár bobkových listů, které do nich vložíte. Bobkový list, hřebíček nebo listí z ořešáku můžete navíc nastražit na policích ve spíži nebo v potravinové skříňce.

Dobrý sklep k nezaplacení

Jestliže patříte ke šťastným majitelům sklepa se stálou teplotou kolem 12 ºC, ve kterém se navíc neprohánějí hlodavci, můžete si dovolit udělat větší zásoby brambor, jablek nebo třeba dýní. I při skladování ve sklepě ale platí určitá pravidla. Jablka a hrušky před uskladněním pečlivě přeberte a skladujte jen bezvadné kusy. Ukládejte je do bedýnek nejlépe mimo dosah brambor a další zeleniny, aby si zachovaly svou specifickou chuť a vůni a průběžně odstraňujte shnilé plody. Kořenovou zeleninu můžete zkusit založit do bedničky s vlhkým pískem, počítejte ale s tím, že nemůžete průběžně kontrolovat její stav. Někteří pěstitelé proto radí spíše mrkev, petržel nebo celer vyskládat na podlahu nebo do bedýnek.

4 základní místa, kam ukládáme potraviny:Suchá zónaProstory s ideální teplotou 18–20 ºC a nízkou vlhkostí, tato kritéria splňuje dobře odvětrávaná spíž, případně skříňky kuchyňské linky. Do suché zóny patří například koření, mouky, luštěniny, rýže, cereálie, čaje, káva, dochucovadla, zavařeniny, konzervy, oleje, ocet, čokoláda, cukrovinky, těstoviny nebo pečivo.Chladná zónaJedná se o sklep či sklípek se stálou teplotou kolem 12 ºC a větší vlhkostí. V této zóně, pokud ji máme k dispozici, skladujeme ovoce, zeleninu, brambory, nealkoholické nápoje, pivo a víno. V domácnostech bez sklepa se většina těchto potravin přesouvá do zóny chlazené.Chlazená zónaMísto s teplotou 0–5 ºC, tyto podmínky v domácnosti splňuje chladnička, do které patří čerstvé maso, vejce, mléko a mléčné výrobky, některé druhy ovoce a zeleniny, uzeniny, zákusky, máslo nebo hotové pokrmy, které hodláme rychle spotřebovat.Mrazicí zónaMrazák s teplotou pod –18 ºC, kam ukládáme potraviny jako například maso, zmrzliny ovoce a zeleninu nebo houby.

Chce to systém

Velká část nakoupených potravin putuje do ledničky, tedy do chlazené zóny. S rozmyslem využívejte zásuvek a přihrádek chladničky, je to důležité kvůli pachům jednotlivých potravin a také kvůli nebezpečí zvanému křížová kontaminace, což je přenos mikroorganismů z míst jejich přirozeného výskytu na ostatní potraviny. Z tohoto důvodu skladujte v chladničce odděleně například syrové maso nebo vejce a také neomytou zeleninu. I v lednici můžete zkusit pár fíglů, které prodlouží trvanlivost některých potravin. Například bylinky prý vydrží déle, když je zabalíte do alobalu. Parmazán, který vybalíte a nespotřebujete, už nevracejte do originálního obalu, ale zabalte do čistého pečicího papíru.

Věděli jste, co všechno do lednice nepatří?

Ne všechno ovoce a zelenina patří do lednice. Některým druhům vadí teploty pod 10 ºC. Týká se to například tropického ovoce, jako je ananas, banány, avokádo, mango a citrony, ale platí to i pro rajčata, lilek nebo cukety. Těmhle potravinám bude lépe třeba na míse v kuchyni. Do lednice nedávejte ani brambory, cibuli a česnek, pokud nemáte sklep, ukládejte je raději na nejchladnější místo ve spíži. Pokud jste si vypěstovali česnek vlastní a přemýšlíte, co s ním, aby vydržel co nejdéle, můžete ho zkusit rozebrat na jednotlivé stroužky a v uzavřené sklenici uložit v lednici. Někteří radí z česneku i se stonky udělat kytici a vložit ji hlavičkami nahoru do vázy, takhle uskladněný prý vydrží až do jara.

Jak skladovat potraviny v mrazáku?

Jednotlivé porce sem ukládáme v plastových sáčcích nebo krabičkách s datem, které nám po čase prozradí, jak dlouho je skladujeme. Držme se pravidla, že mraženou potravinu bychom měli do roka spotřebovat. I v mrazničce se pokuste od ostatních potravin oddělit maso, ideální je pro něj spodní zásuvka. Pokud patříte k hospodyňkám, které se naučily opravdu naplno využívat mrazák, pak máte v podstatě vyhráno. Zatímco ostatní řeší co s nadúrodou nebo částí darované sklizně od příbuzných, vy si víte rady například i s vlašskými ořechy, které vylouskáte a v neprodyšném obalu uložíte „k ledu“. Podobně můžete zkusit zamrazit i oloupané stroužky česneku, čerstvé (ale ne ještě teplé) pečivo nebo cukroví, které vám zbylo po Vánocích. Nezapomeňte ale všechno porcovat na jednotlivé dávky, které budete chtít v příštích týdnech z mrazáku vyjmout. To, co jednou rozmrzne, už totiž zpět do mrazáku nepatří.

(bras)

Mohlo by vás zajímat:


Přečtěte si také