návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Proč mají kočky jazyk jako ze šmirgl papíru? Potřebují ho kvůli kráse i kořisti...

Simona Sedláčková , Vydáno: 08.04.2021
Proč mají kočky jazyk jako z brusného papíru?
Autor: iStock Proč mají kočky jazyk jako z brusného papíru?
Psí olíznutí je jemné a něžné bez ohledu na velikost psa. To kočičí jazyk vás může až vylekat drsností, která se skrývá v tak malé a na první pohled milé tlamičce. Kočka má v tlamě šikovný nástroj pro udržování hebkého kožíšku. Ale potřebuje ho třeba i na porcování kořisti.

reklama

Proč je kočičí jazyk drsný

I kočky, které žijí jen v bytě, mají na celý den naplánováno opravdu hodně práce. Nejvíce času jim zabere poctivý spánek a hned potom péče o vlastní kožíšek. Jde hlavně o to udržet ho krásný, heboučký a čistý, aby se páníček či panička kožíšku s radostí dotýkali a dopřáli kočce dostatek pohlazení. A k tomu má kočka v tlamě šikovný a účinný nástroj, jazyk. Ale dost vtípků, kočky jsou od přírody především šelmy, a tak je příroda na život lovce také vybavila.

Ano, i tohle kotě je především šelma
Autor: iStock Ano, i tohle kotě je především šelma

Jazyk kočky je pokrytý malými výběžky, které obsahují pevný keratin stejně jako naše nehty nebo kočičí drápky. Výběžkům se říká papily a jsou ve tvaru dozadu do krku směřujících malých háčků. Tyto háčky mají více funkcí. Pomáhají kočkám lovit, protože zabraňují vyklouznutí ulovené kořisti z kočičí tlamy, a zároveň mají svou důležitou funkci při porcování masa. Také mají svůj význam při pití a v neposlední řadě fungují jako účinný kartáč na vyčesávání srsti, kdy zdaleka nejde jen o krásu, ale hlavně o zbavování se parazitů a uvolněných chlupů.

Už chápete, proč je kočičí jazyk tak drsný?
Autor: iStock Už chápete, proč je kočičí jazyk tak drsný?

Dvě strany kočičí péče o vlastní srst

Pomocí drsného jazyka se kočky mohou účinně postarat o vlastní kožich. Zahnuté háčky na jazyku srst pročešou, ale zůstane na nich zachycena srst uvolněná, kterou pak kočka spolkne, a ta se jí může hromadit v žaludku. Kočka srst většinou vyloučí spolu se stolicí, ale občas vznikají i nebezpečné chomáče chlupů usazené v žaludku. Tyto chomáče, zvané bezoáry, kočka většinou jednoduše vyzvrátí. Někdy ale dochází k nahromadění bezoárů a to je pak problém, který musí řešit veterinární lékař. Tvorbě bezoárů můžete předcházet speciálním krmivem pro kočky, které má vyšší podíl vlákniny.

Kočky o sebe dobře pečují
Autor: iStock Kočky o sebe dobře pečují

Součástí péče o kočičí žaludek může být i tzv. kočičí tráva, která zamezuje tvorbě bezoárů v trávicím traktu. Můžete ji koupit ve zverimexu nebo v květinářství nebo pěstovat sami ze semen.

Pokojové rostliny, bezpečné pro kočky

Kočičí pokojovky jsou zelenec a šáchor. Kočkám neublíží a čistí vzduch

Desatero správného krmení kočky domácí

10 pravidel, jak správně krmit kočku

reklama

Článek je zařazen v: kočka , kočičí , jazyk , drsný , bezoár , trávení , chlupy

reklama

Přečtěte si také