15 kroků k nejútulnější chalupě: Pomohou květinové vzory, dřevo i lidové tradice

Ať už se jedná o dekorace, nebo menší stavební úpravy, následující tipy vám ukážou, jak z obyčejné chalupy udělat prázdninové místo, které báječně nahradí přímořská letoviska. Vraťte se do přírody, ke kořenům a užijte si každý víkend, který na chalupě strávíte.

Běhouny

Pořizovat si koberce na chalupu nemá smysl. Hned by se zašpinily, a protože vpřírodě bývá větší vlhkost, mohly by brzy začít zapáchat, nebo dokonce plesnivět. Pokud chcete zakrýt podlahy, dejte přednost běhounům, které můžete nacpat do kufru a pak do pračky a na jaře je zase vrátit do chalupy.

Sušené květiny

Během léta budete mít přísun čerstvých květin, situace je horší na podzim a vzimě. Pěstujte takové letničky, které můžete nasušit. Znich potom vytvoříte zajímavé vazby, které zútulní chalupu během celého roku.

Puntíkované ubrusy

Puntíky, proužky a kostky jsou českou klasikou, ať už se jedná o kanafas nebo ubrusy. Textilie nejsou drahé a můžete znich ušít ubrusy, závěsy nebo povlaky na dekorativní polštáře.

Květinové vzory

Zatímco doma se mohou snadno okoukat, na chalupě zazáří. Zvlášť pokud máte malou temnou chatičku, květinové vzory pomohou vytvořit útulnější prostředí. Vybírejte látky, na kterých najdete české květy. Kaktusy a orchideje se na chalupu moc nehodí. Pokud chcete co nejtradičnější chalupu, vybírejte vzory sdrobnými kvítky. Takové látky seženete snáze vkamenných obchodech stextilem než na internetu nebo vřetězcích.

Knihy

Čtení na dovolenou nakladatelství nevymyslela jen tak pro nic za nic. Oddechové knihy, jako jsou milostné romány nebo napínavé detektivky, by na chalupě neměly chybět. Právě o víkendech nebo vlétě máte konečně čas si nerušeně něco přečíst. Časopisy chalupu moc nezútulní, pořiďte si pár knih a pokud budou zantikvariátu, tím líp! Jejich zašlé obálky poslouží i jako dekorace.

Dřevěný nábytek

Kovový a plastový nábytek nechte městu. Vyhněte se i lakovaným povrchům. Na chalupu se hodí masiv. Nedoporučujeme ho natírat žádnou barvu, ponechte mu přírodní vzhled podpořený lakem. Bytelný stůl, pořádná postel a stará lavice jsou základem chalupy.

Kamna nebo krb

Často jediný zdroj tepla na chalupách jsou kamna nebo krb. Ideální je kombinace obojího. Na kamnech uvaříte a krb vás zahřeje, když se začne ochlazovat. Pokud máte možnost si na chalupě krb vybudovat, určitě se do toho pusťte.

Krucifix

Ačkoli jsou Češi ve své většině ateisté, na chalupu se hodí nějaký ten svatý obrázek nebo rovnou krucifix. Seženete je vbazarech a vyhrabete je i na půdách. Poslouží jako skvělá dekorace a můžete na ně ještě pověsit tradiční růženec zklokočí.

Sušené jeřabiny

Nasbírejte jeřabiny, navlékněte je na nit a nechte je uschnout. Takový řetěz poslouží jako dekorace a vnese přírodu do chalupy podobně jako sušené květy.

Set na opékání buřtů

Investujte a pořiďte si pořádný set vidlic na opékání buřtů. Jasně, špekáčky lze opéct i na kusu klacku, ale máte jedinečnou možnost povznést opékání buřtů na plnohodnotnou večeři.

Krajkové záclony

Do bytu bychom je nikdy nedoporučili. Doba krajkových záclon skončila, díkybohu. Na chalupu se ale hodí. Vyberte takové, na kterých jsou jen květy, vyhněte se všelijakým obrázkům či dokonce barevným kombinacím. Sáhněte po těch klasických bílých.

Džbány a keramika

Vázy se budou líp vyjímat vbytech. Na chalupě dávejte květiny do džbánů. Podívejte se po staré keramice, použitém porcelánu nebo zašlých skleničkách. Staré nádobí mnohdy nestojí tolik co nové a proč mít na chalupě úplně nový servis, když vám poslouží ten po babičce?

Deky

Vpřírodě je chladněji než ve městě, takže se deky budou hodit určitě. Jen je nezapomínejte kontrolovat, zda nepotřebují vyprat. Textilie na chalupách často zvlhnou a nevoní nijak příjemně.

Zápraží

Pokud přemýšlíme o chalupě, musíme zahrnout i její okolí. Využijte zápraží, které poslouží během deště, protože ho většinou chrání střecha, nebo během chladných večerů, kdy se na něm můžete zachumlat do deky. Pořiďte si na něj starší židle a stůl. Rozhodně se vyhněte hrůznému plastovému nábytku. Doplňte ho svíčkami a na stěny zavěste dekorace, jako jsou sušené květy nebo chalupářský teploměr.

Dodržování tradic

Poslední tip je asi tím nejdůležitějším. Neberte chalupu jen jako místo, kde najdete chvíli odpočinku. Vraťte se ke kořenům a vzpomeňte si na lidové zvyky a tradice. Žijte na chvíli jako naši předkové. Na jaře palte čarodějnice, včervnu se na chvíli zasněte při magické svatojánské noci. Když přijde bouřka, zkuste nějaké zochranných opatření, které naši předkové vymysleli. Utečte změsta. To dělá chalupu nejútulnější!


Přečtěte si také