reklama

Když nás poštípe hmyz, první pomoc najdeme na louce, v zahradě i doma

Lenka Valjentová
12. června 2020
V teplém a slunečném počasí si užíváme plnými hrstmi slunce, přírody, koupání, grilování, zahradních párty, ale bohužel i dotěrného hmyzu, který nám léto někdy dokáže pěkně otrávit. Bodnutí nebo štípnutí bývají velmi nepříjemnou záležitostí. Hmyzí sliny či jed vyvolávají bolest, svědění, zarudnutí a otok. A i přes veškerou opatrnost a ochranu se prostě stane, že nás hmyz dostane...
reklama

První pomoc z louky po štípnutí a bodnutní hmyzem

Jitrocel mírní otoky

Jitrocelkopinatý(Plantago lanceolata) obsahuje mj. glykosid aukubin, který má tlumivý účinek, a tiší tak bolest. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Čerstvá šťáva zrozmačkaných listů jitrocele je vhodná k ošetření otoků po bodnutí hmyzem. List rozmělníme mezi prsty a štípanec potíráme. Nebo na postižené místo naklepaný list přiložíme a ovážeme třeba ve studené vodě namočeným kapesníkem. Když nemáme zrovna nikde v dohledu jitrocel, můžeme rozmačkat lístky sedmikrásky chudobky, které působí podobně a narazíme na ni skoro úplně všude.

Řebříček dezinfikuje

Řebříček obecný (Achillea millefolium) obsahuje mj. chamazulen, který působí dezinfekčně, antisepticky a regeneračně, zastavuje krvácení a zároveň drobné rány dezinfikuje. Namísto vpichu přiložíme pomačkané řebříčkové listy anecháme asi 20 minut působit. Ránu si tak vydezinfikujeme a zklidníme. Nebo čerstvé listy silně rozemneme, až se z nich uvolní tekutina, kterou potíráme hmyzí štípanec. Řebříček výborně působí nejen při štípnutí hmyzem, ale také třeba na rozpraskané paty.

Třezalka tlumí svědění

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) při štípnutí či bodnutí hmyzem omezuje nepříjemné otoky, svědění a tlumí bolest. Stojí za tím hypericin, červené přírodní barvivo nazývané krev svatého Jana, které najdeme v olejových žlázkách okvětních plátků třezalky a má hojivé a protizánětlivé účinky. Na louce můžeme štípanec potřít rozemnutými žlutými květy a hrst si jich natrhat na třezalkovýnálev. Asi 2 lžíce třezalky (když máme doma sušenou, tak jí stačí 2 lžičky) zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, scedíme. Studený nálev použijeme na obklady třikrát denně. Postižené místo můžeme potírat i třezalkovým olejem.

Rychlápomoc ze zahrady proti štípancům

Růže působí příjemně chladivě

Růže (Rosa), zejména růže damašská(Rosa damascena) a růže stolistá (Rosa × centifolia), jsou nejen nádhernou ozdobou zahrady, ale navíc i skvělou léčivkou, kterou oceníme, třeba když nás poštípe hmyz. Růžová voda – odvar zokvětních listů růže– působí chladivě a zmírní otoky způsobené hmyzími štípanci či bodnutím, máprotizánětlivý účinek a tiší bolest.Recept na domácí růžovou vodu najdete zde.Pokud nemáme po ruce růžovou vodu, je možné pro zklidnění potírat přímo čerstvě utrženými růžovými okvětními lístky.

Máta zklidňuje a chladí

Máta peprná (Mentha piperita)u nás roste snad na každé zahradě, takže máme k dispozici účinnou bylinu, kterou se dá ošetřit bodnutí či štípnutí hmyzem. Máta díky tomu, že obsahuje éterický olej mentol, dodává příjemný pocit ochlazení a zklidňuje. Stačí utrhnout lístek, rozlomit a potřít místo vpichu. Osvědčil se také mátový olej.

Měsíček urychluje hojení

Léčivé působení měsíčku lékařského (Calendula officinalis) se přisuzuje především fytoncidům, rostlinným antibiotikům, které chrání před záněty a přispívají k rychlému hojení. Na vpich okamžitě přiložíme několik okvětní lístků měsíčku (můžeme je v ruce rozemnout) a necháme krátce působit. Mezitím si připravíme měsíčkový nálev. Zhruba 30 g květů zalijeme 500 ml vroucí vody a přikryté necháme 10–15 minut vyluhovat. Opatrně scedíme. Necháme vychladnout (může být i vlažný) a opatrně postižené místo oplachujeme nebo aplikujeme jako obklad. Pomáhá i při spáleninám od slunce a drobných domácích popáleninách. Úlevu přinese také mast nebo olej z květů.

Účinná pomoc proti hmyzu z domácích zdrojů

Citron zabraňuje svědění

Citron je významným přírodním „čističem“, jeho šťáva je silně antiseptická, takže podporuje imunitní systém, bojuje sinfekcemi i virovými onemocněními. Rozpůleným citronem nebo několika kapkami citronové šťávy potřeme místo vpichu po hmyzím štípnutí nebo včelím či vosím bodnutí. Působí jako dezinfekční prostředek, zabraňuje svědění a podporuje hojení.

Cibule snižuje otok

Cibule kuchyňská patří k jedněm z nejstarších tradičních přírodních léků, působí mj. jako vynikající antiseptikum na kůži. Čerstvá cibule snižuje otok po bodnutí hmyzem. Plátek cibule by se měl přikládat na postižené místo alespoň na čtvrt hodiny. Šťáva z cibule, která proniká na podrážděnou kůži, pomáhá i proti svědění.

Jablečný ocet dezinfikuje

Jablečný ocet je díky svým antiseptickým účinkům dezinfikuje a podporuje hojení drobných ran, k nimž štípanec nebo bodnutí hmyzem patří. Kosmetický tampon nebo kousek vaty namočíme do neředěného jablečného octa a dáme na vpich. Necháme působit alespoň půl hodiny. Ocet navíc pokožku zklidní a ranka přestane svědit. Použít můžeme také běžný lihový ocet nebo vinný.

Aloe vera hojí

Aloe vera má hojivý a antibakteriální účinek, chrání pokožku před hmyzem – obsahuje totiž lignin, který umožňuje pronikat ostatním složkám hluboko do pokožky. Je přirozeným chladivým a protizánětlivým prostředkem. Sice u nás neroste, ale dá se pěstovat. Poraněné místo potíráme dužinou listu – tento gel sám o sobě obsahuje okolo 75 léčivých látek. Při aplikaci na zraněná místa působí mírně sedativně a ulevuje od svědění, otoků a bolesti.

Mohlo by vás taky zajímat:

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama