Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
Reklama

Kde hledat první pomoc, když nás poštípe hmyz? Na zahradě, v přírodě i doma

Tak jsme se dočkali – jsou tu letní prázdniny a čas dovolených! Příležitost užívat si plnými hrstmi slunce, přírody, vody, grilování, zahradních party… ale i dotěrného hmyzu, který nám léto někdy dokáže pěkně otrávit. Bodnutí nebo štípnutí bývají velmi nepříjemnou záležitostí. Hmyzí sliny či jed vyvolávají bolest, svědění, zarudnutí a otok. A i přes veškerou opatrnost a ochranu se prostě stane, že nás hmyz dostane. Co takhle vyzkoušet rychlou první pomoc, kterou na louce nabízí jitrocel, třezalka nebo řebříček, na zahradě růže, měsíček či máta a doma ocet, cibule a citron!
Vydáno: 04.07.2019
Kde hledat první pomoc, když nás poštípe hmyz? Na zahradě, v přírodě a doma!
Autor: istock.com Kde hledat první pomoc, když nás poštípe hmyz? Na zahradě, v přírodě a doma!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

První pomoc po štípnutí a bodnutní hmyzem z louky

Jitrocel mírní otoky

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) už ve středověku sloužil jako účinný prostředek zastavující krvácení a rány hojící. Vojáci ho pokládali za magickou bylinu, která zázračně zaceluje bodné a řezné rány utržené v boji. Jitrocel obsahuje mj. glykosid aukubin, který má tlumivý účinek a tiší tak bolest. Působí protizánětlivě a dezinfekčně. Čerstvá šťáva z rozmačkaných listů jitrocele je vhodná k ošetření otoků po bodnutí hmyzem. List rozmělníme mezi prsty a štípanec potíráme. Nebo na postižené místo naklepaný list přiložíme a ovážeme třeba ve studené vodě namočeným kapesníkem. Když nemáme zrovna nikde v dohledu jitrocel, můžeme rozmačkat lístky sedmikrásky chudobky, které působí podobně a narazíme na ni skoro úplně všude.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) tlumí svědění
Autor: istock. com První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) tlumí svědění

Řebříček dezinfikuje

Řebříček obecný (Achillea millefolium) zastavuje krvácení a zároveň drobné rány dezinfikuje. Na místo vpichu přiložíme pomačkané řebříčkové listy a necháme asi 20 minut působit. Ránu si tak vydezinfikujeme a zklidníme. Nebo čerstvé listy silně rozemneme, až se z nich uvolní tekutina, kterou potíráme hmyzí štípanec. Řebříček obsahuje mj. chamazulen, který působí dezinfekčně, antisepticky a regeneračně. Výborně působí nejen při štípnutí hmyzem, ale také třeba na rozpraskané paty.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: řebříček obecný Achillea millefolium) dezinfikuje
Autor: isrock.com První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: řebříček obecný Achillea millefolium) dezinfikuje

Třezalka tlumí svědění

Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) při štípnutí či bodnutí hmyzem omezuje nepříjemné otoky, svědění a tlumí bolest. Stojí za tím hypericin, červené přírodní barvivo nazývané krev svatého Jana, které najdeme v olejových žlázkách okvětních plátků třezalky a má hojivé a protizánětlivé účinky. Na louce můžeme štípanec potřít rozemnutými žlutými květy a hrst si jich natrhat na třezalkový nálev. Asi 2 lžíce třezalky (když máme doma sušenou, tak jí stačí 2 lžičky) zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 10 minut vyluhovat, scedíme. Studený nálev použijeme na obklady třikrát denně. Postižené místo potírat i třezalkovým olejem.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) tlumí svědění
Autor: pixabay.com První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) tlumí svědění

Rychlá pomoc proti štípancům ze zahrady

Růže působí příjemně chladivě

Růže (Rosa) - zejména růže damašská  ( Rosa damascena) a růže stolistá (Rosa × centifolia) - jsou nejen nádhernou ozdobou zahrady, ale navíc i skvělou léčivkou, kterou oceníme, třeba když nás poštípe hmyz. Růžová voda - odvar z okvětních listů růže -  působí chladivě a zmírní otoky způsobené hmyzími štípanci či bodnutím. Rovněž protizánětlivý účinek a účinek snižující bolest. Pokud nemáme po ruce růžovou vodu, je možné pro zklidnění potírat přímo čerstvě utrženými růžovými okvětními lístky. A taky je recept na domácí růžovou vodu: hrst okvětních lístků zalijeme 250 ml destilované vody, přikryjeme pokličkou a pomalu přivedeme k varu. Sejmeme a necháme vychladnout. Potom růžové lístky rukou důkladně vyždímáme. Růžovou vodu dáme do skleničky, uzavřeme a v lednici skladujte nejdéle týden. Pak si uděláme novou.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: růže stolistá (Rosa centifolia) chladí
Autor: istock.com První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: růže stolistá (Rosa centifolia) chladí

Máta zklidňuje a chladí

Máta peprná ( Mentha piperita) roste snad na každé české, moravské a slezské zahradě, takže když máme k dispozici účinnou bylinu, kterou se dá ošetřit bodnutí či štípnutí hmyzem. Máta díky tomu, že obsahuje éterický olej mentol, dodává příjemný pocit ochlazení a zklidňuje. Stačí utrhnout lístek, rozlomit a potřít místo vpichu. Osvědčil se také mátový olej.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: máta peprná ( Mentha piperita ) zklidňuje a chladí
Autor: istock.com První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: máta peprná ( Mentha piperita ) zklidňuje a chladí

Měsíček urychluje hojení

Léčivé působení měsíčku lékařského (Calendula officinalis) se přisuzuje především fytoncidům, rostlinným antibiotikům, které chrání před záněty a přispívají k rychlému hojení. Na vpich okamžitě přiložíme několik okvětní lístků měsíčku (můžeme je v ruce rozemnout) a necháme krátce působit. Mezitím si připravíme měsíčkový nálev. Zhruba 30 g květů zalijeme 500 ml vroucí vody a přikryté necháme 10 – 15 minut vyluhovat. Opatrně scedíme. Necháme vychladnout (může být i vlažný) a opatrně postižené místo oplachujeme nebo aplikujeme jako obklad. Pomáhá i při spáleninám od slunce a drobných domácích popáleninách. Úlevu přinese také mast nebo olej z květů.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: měsíček lékařský (Calendula officinalis) urychluje hojení
Autor: pixabay.com První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: měsíček lékařský (Calendula officinalis) urychluje hojení

Účinná pomoc proti hmyzu z domácích zdrojů

Citron zabraňuje svědění

Citron je významným přírodním „čističem“, jeho šťáva je silně antiseptická, takže podporuje imunitní systém, bojuje s infekcemi i virovými onemocněními. Rozpůleným citronem nebo několika kapkami citronové šťávy potřeme místo vpichu po hmyzím štípnutí nebo včelím či vosím bodnutí. Působí jako dezinfekční prostředek, zabraňuje svědění a podporuje hojení.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: citronová šťáva zabraňuje svědění
Autor: pixabay.com První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: citronová šťáva zabraňuje svědění

Cibule snižuje otok

Cibule kuchyňská patří k jedněm z nejstarších tradičních přírodních léků. Římané si ji prý vozili s sebou při vojenských taženích. Působí také jako vynikající antiseptikum na kůži. Čerstvá cibule snižuje otok po bodnutí hmyzem. Plátek cibule by se měl přikládat na postižené místo alespoň na čtvrt hodiny. Šťáva z cibule, která proniká na podrážděnou kůži, pomáhá i proti svědění.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: cibule snižuje otok
Autor: Jan Prášil První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: cibule snižuje otok

Jablečný ocet dezinfikuje

Jablečný ocet je díky svým antiseptickým účinkům dezinfikuje a podporuje hojení drobných ran, k nimž štípanec nebo bodnutí hmyzem patří. Kosmetický tampon nebo kousek vaty namočíme do neředěného jablečného octa a dáme na vpich. Necháme působit alespoň půl hodiny. Ocet navíc pokožku zklidní a ranka přestane svědit. Použít můžeme také běžný lihový ocet nebo vinný.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: jablečný ocet dezinfikuje
Autor: istock.com První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: jablečný ocet dezinfikuje

Prima tip: aloe vera uleví od bolesti

 Aloe vera má hojivý a antibakteriální účinek, chrání pokožku před hmyzem – obsahuje totiž lignin, který umožňuje pronikat ostatním složkám hluboko do pokožky. Je přirozeným chladivým a protizánětlivým prostředkem. Sice u nás neroste, ale dá se pěstovat. Poraněné místo potíráme slizovatou dužinou listu – tento gel sám o sobě obsahuje okolo 75 léčivých látek. Při aplikaci na zraněná místa působí mírně sedativně a ulevuje od svědění, otoků a bolesti.

První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: aloe vera uleví od bolesti
Autor: istock.com První pomoc z přírody, když nás poštípe hmyz: aloe vera uleví od bolesti
Článek je zařazen v: bodnutí hmyzem , štípance od hmyzu , první pomoc z přírody , jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) , Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) , Řebříček obecný (Achillea millefolium) , Měsíček lékařský (Calendula officinalis) , růže (Rosa) , máta peprná (Mentha piperita) , citron , aloe vera , cibule , ocet
Reklama