reklama

Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Jak se jich zbavit?

Lenka Valjentová
2. července 2021
Pro potničky je slunečné léto, kdy se víc potíme jako stvořené. Tuhle naštěstí neinfekční vyrážku z přehřátí znají nejčastěji maminky malých děti, protože se objevuje zejména u miminek, ale to neznamená, že potničky nemůžou potrápit taky dospělé. Vyléčit potničky doma není nijak složité, ve většině případů se zahojí a vymizí do dvou tří dnů. Poradíme vám, jak se potniček zbavit i jak jim předcházet.
reklama

Potničky nejvíc trápí miminka

Potničky neboli miliaria je svědivá kožní vyrážka způsobená ucpanými kanálky potních žláz při přehřátí těla a zvýšeném pocení. Miminka jsou na potničky náchylná, protože u nich ještě dobře nefunguje termoregulace a potní žlázy pracují na sto procent. Stačí těsnější oblečení nebo plenka, v létě horko a slunce, pot se dostane do záhybů kůže a potní žlázy se ucpou – to jsou ideální podmínky pro vznik potniček. Objevují se i jako následek horečnatých onemocnění.

Neinfekční vyrážka nejčastěji trápí děti, zejména novorozence. Vysévají se obvykle v pase a na tříslech (pod plenkou), v podpaží, ve vnitřní části loktů, na krku, hrudníku, na zádech, mohou se objevit i na obličeji. Dítě bývá rozmrzelé a plačtivé, protože ho postižená pokožka hodně svědí.

Potničky novorozenců léčba a prevence

Potničky zpravidla snadno poznáme. Jsou pro ně charakteristické drobné načervenalé skvrnky, které se následně promění v čirou tekutinou naplněné puchýřky. Ty následně samovolně prasknou a ve většině případů se zahojí a vymizí do několika dní. Jestliže se miminku pokožka do deseti dnů nevyčistí, navštivte raději dětského lékaře. Pokud se do nich dostane infekce, jejich léčba se značně prodlouží.

  • Důležité je v místnosti udržovat teplotu mezi 21 až 24 °C a v noci kolem 16 až 18 °C a důkladně větrat, aby se dítě nadměrně nepotilo.
  • Dítě oblékejte do lehlého, vzdušného oblečení z čistě přírodních materiálů.
  • Miminko také častěji přebalujte, jelikož se může pod plenkami snadno zapotit.
  • V teplém létě dbejte na to, aby dítě pobývalo ve stínu, nechoďte s ním na slunce.

Co na potničky

  • Na vyrážku přikládejte studené vlhké obklady nebo postižená místa často sprchujte vlažnou vodou. Mýdla mohou potničky dráždit.
  • „Z bylin je pro děti vhodný heřmánek pravý, známý svými hojivými účinky. Uvařte silný nálev (2 lžíce byliny zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10–15 vyluhovat, sceďte a nechte vychladnout). Vlažným nebo studeným nálevem opatrně potničky potírejte. Opakujte každé 3 až 4 hodiny. Nebo heřmánkový nálev přidávejte do večerní koupele," radí bylinkář Martin Kolár.
  • Starším dětem se aplikuje na potničky tekutý pudr.

Potničky u dospělých

I dospělé mohou potničky potrápit. Vyrážka se u nich obvykle objevuje v horkém a vlhkém počasí, při letním sportování, třením o sebe různými částmi těla (stehna, ruce), podtěsným oblečením z umělých látek, kdy se člověk více potí.

Podobně jako u dětí se na kůži se nejprve objeví červené skvrny, u nichž se vyklubou puchýřky. Pokud jsou potničky rozsáhlé, mohou se na těle spojit v jeden velký flek. Provází je svědění, praskání a zasychání. Jsou to nepříjemné projevy, ale ve většině případů se samy zahojí za několik dní.

Jak se potniček zbavit

Základem léčby i prevence je dbát na hygienu. Pokud se zanedbá, může se do puchýřků dostat infekce a objeví se hnis. Léčba se zkomplikuje a mohou na kůži zůstat jizvičky.

  • Sprchujte se vlažnou nebo studenou vodou, místa postižená potničkami nikdy nemyjte horkou vodou, ta je zhoršuje.
  • Noste vzdušné, nepřiléhavé oblečení z bavlněných materiálů.
  • S velkým výsevem potniček pomůže jedlá soda, která má uklidňující účinky. Postiženou pokožku lehce omyjte studenou vodou, dobře usušte, lehce poprašte sodou a nechte působit 15–20 minut. Pak jemně očistěte.

„Dospělým pomáhají s léčbou byliny, zejména řepík lékařský, měsíček lékařský, heřmánek pravý a dubová kůra. Nejprve si připravte odvar – 3 lžičky čerstvé nebo 1 lžičku sušené byliny zalijte 250 ml studené vody, zakryjte, přiveďte k varu, vařte 10 minut, sejměte a nechte 15–20 minut vyluhovat v zakryté nádobě, sceďte. Studeným odvarem potírejte potničky dvakrát až třikrát denně až do doby, než drobné puchýřky splasknou," doporučuje bylinkář.

Zdroje: ceskaordinace.ceuc.cz, bylinkář Martin Kolár,

Sílejte článek
Zobrazit komentáře ke článku
reklama