návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Jak se jich zbavit?

Lenka Odstrčilová , Vydáno: 02.07.2021
Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Jak se jich zbavit?
Autor: iStock Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Jak se jich zbavit?
Pro potničky je slunečné léto, kdy se víc potíme jako stvořené. Tuhle naštěstí neinfekční vyrážku z přehřátí znají nejčastěji maminky malých děti, protože se objevuje zejména u miminek, ale to neznamená, že potničky nemůžou potrápit taky dospělé. Vyléčit potničky doma není nijak složité, ve většině případů se zahojí a vymizí do dvou tří dnů. Poradíme vám, jak se potniček zbavit i jak jim předcházet. Vyzkoušet můžete u miminek heřmánek, u dospělých třeba měsíček nebo řepík a jedlou sodu.

reklama

Potničky nejvíc trápí miminka

Potničky neboli miliaria je svědivá kožní vyrážka způsobená ucpanými kanálky potních žláz při přehřátí těla a zvýšeném pocení. Miminka jsou na potničky náchylná, protože u nich ještě dobře nefunguje termoregulace a potní žlázy pracují na sto procent. Stačí těsnější oblečení nebo plenka, v létě horko a slunce, pot se dostane do záhybů kůže a potní žlázy se ucpou – to jsou ideální podmínky pro vznik potniček. Objevují se i jako následek horečnatých onemocnění.

Potničky, neboli miliaria, je svědivá kožní vyrážka způsobená ucpanými kanálky potních žláz při přehřátí těla a zvýšeném pocení. Neinfekční vyrážka nejčastěji trápí děti, zejména novorozence.
Autor: iStock Potničky, neboli miliaria, je svědivá kožní vyrážka způsobená ucpanými kanálky potních žláz při přehřátí těla a zvýšeném pocení. Neinfekční vyrážka nejčastěji trápí děti, zejména novorozence.

Neinfekční vyrážka nejčastěji trápí děti, zejména novorozence. Vysévají se obvykle v pase a na tříslech (pod plenkou), v podpaží, ve vnitřní části loktů, na krku, hrudníku, na zádech, mohou se objevit i na obličeji. Dítě bývá rozmrzelé a plačtivé, protože ho postižená pokožka hodně svědí.

COVID-19 u dětí může způsobit silnou vyrážku

COVID-19 ohrožuje děti skrze nepříjemné vyrážky a otoky. Jak je rychle a efektivně léčit?

Kůže prozrazuje naše pocity

Řeč těla: Co nám odkrývají kožní problémy?

Potničky novorozenců léčba a prevence

Potničky zpravidla snadno poznáme. Jsou pro ně charakteristické drobné načervenalé skvrnky, které se následně promění v čirou tekutinou naplněné puchýřky. Ty následně samovolně prasknou a ve většině případů se zahojí a vymizí do několika dní. Jestliže se miminku pokožka do deseti dnů nevyčistí, navštivte raději dětského lékaře. Pokud se do nich dostane infekce, jejich léčba se značně prodlouží.

 • Důležité je v místnosti udržovat teplotu mezi 21 až 24 °C a v noci kolem 16 až 18 °C a důkladně větrat, aby se dítě nadměrně nepotilo.
 • Dítě oblékejte do lehlého, vzdušného oblečení z čistě přírodních materiálů.
 • Miminko také častěji přebalujte, jelikož se může pod plenkami snadno zapotit.
 • V teplém létě dbejte na to, aby dítě pobývalo ve stínu, nechoďte s ním na slunce.
Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Jak se jich zbavit? Z bylin je pro miminka vhodný heřmánek pravý, známý svými hojivými účinky.
Autor: iStock Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Jak se jich zbavit? Z bylin je pro miminka vhodný heřmánek pravý, známý svými hojivými účinky.

Co na potničky

 • Na vyrážku přikládejte studené vlhké obklady nebo postižená místa často sprchujte vlažnou vodou. Mýdla mohou potničky dráždit.
 • Z bylin je pro děti vhodný heřmánek pravý, známý svými hojivými účinky. Uvařte silný nálev (2 lžíce byliny zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10–15 vyluhovat, sceďte a nechte vychladnout). Vlažným nebo studeným nálevem opatrně potničky potírejte. Opakujte každé 3 až 4 hodiny. Nebo heřmánkový nálev přidávejte do večerní koupele.
 • Starším dětem se aplikuje na potničky tekutý pudr.
HEŘMÁNEK PRAVÝ patří mezi nenahraditelné léčivé rostliny pro děti

HEŘMÁNEK: Jak pěstovat léčivou bylinku proti nachlazení, stresu či bolení břicha

Měsíček lékařský

MĚSÍČEK LÉKAŘSKÝ: Jak vypěstovat krásnou léčivku, která nahradí drahý šafrán

Potničky u dospělých

I dospělé mohou potničky potrápit. Vyrážka se u nich obvykle objevuje v horkém a vlhkém počasí, při letním sportování, třením o sebe různými částmi těla (stehna, ruce), pod  těsným oblečením z umělých látek, kdy se člověk více potí.

Podobně jako u dětí se na kůži se nejprve objeví červené skvrny, u nichž se vyklubou puchýřky. Pokud jsou potničky rozsáhlé, mohou se na těle spojit v jeden velký flek. Provází je svědění, praskání a zasychání. Jsou to nepříjemné projevy, ale ve většině případů se samy zahojí za několik dní.

Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Podobně jako u dětí se na kůži se nejprve objeví červené skvrny, u nichž se vyklubou puchýřky. Provází je svědění, praskání a zasychání.
Autor: iStock Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Podobně jako u dětí se na kůži se nejprve objeví červené skvrny, u nichž se vyklubou puchýřky. Provází je svědění, praskání a zasychání.

Jak se potniček zbavit

Základem léčby i prevence je dbát na hygienu. Pokud se zanedbá, může se do puchýřků dostat infekce a objeví se hnis. Léčba se zkomplikuje a mohou na kůži zůstat jizvičky.

 • Sprchujte se vlažnou nebo studenou vodou, místa postižená potničkami nikdy nemyjte horkou vodou, ta je zhoršuje.
 • Noste vzdušné, nepřiléhavé oblečení z bavlněných materiálů.
 • S velkým výsevem potniček pomůže jedlá soda, která má uklidňující účinky. Postiženou pokožku lehce omyjte studenou vodou, dobře usušte, lehce poprašte sodou a nechte působit 15–20 minut. Pak jemně očistěte.
Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Jak se jich zbavit? Z bylin jsou pro dospělé vhodné měsíček lékařský, řepík lékařský heřmánek pravý,
Autor: Pixabay Potničky trápí hlavně děti, nevyhýbají se ani dospělým. Jak se jich zbavit? Z bylin jsou pro dospělé vhodné měsíček lékařský, řepík lékařský heřmánek pravý,

Dospělým pomáhají s léčbou byliny, zejména řepík lékařský, měsíček lékařský, heřmánek pravý a dubová kůra. Nejprve si připravte odvar – 3 lžičky čerstvé nebo 1 lžičku sušené byliny zalijte 250 ml studené vody, zakryjte, přiveďte k varu, vařte 10 minut, sejměte a nechte 15–20 minut vyluhovat v zakryté nádobě, sceďte. Studeným odvarem potírejte potničky dvakrát až třikrát denně až do doby, než drobné puchýřky splasknou.

Mohlo by vás ještě zajímat:

4 byliny, které vás postaví na nohy: Tymián, heřmánek, máta, dubová kůra

Tyhle byliny postaví nohy na nohy: tymián, heřmánek, máta, dubová kůra

9 dobrých důvodů, proč mít doma jedlou sodu. Pomáhá při běžném uklízení, praní či mytí nádobí

9 důvodů, proč mít doma jedlou sodu. Pomáhá při úklidu, odstraňuje pachy a čistí šperky

Bolí vás klouby? Špatně se vám hojí rány? Udělejte si domácí mast z kycolu, zapomenuté horské byliny

Kycol hojí rány a ulevuje bolavým kloubům. Připravte si mast ze staré horské byliny

Řepík lékařský je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

Řepík je starodávná královská bylina s ohromnou léčivou silou. Zkuste čaj, koupel, tinkturu nebo mast

reklama

Článek je zařazen v: potničky , potničky děti , potničky dospělí , potničky léčba , potničky prevence , potničky bylinky

reklama

Přečtěte si také