Potničky trápí děti, nevyhýbají se ani dospělým. Jak se nepříjemné vyrážky zbavit

Pro potničky je teplé léto, kdy se víc potíme jako stvořené. Tuhle naštěstí neinfekční vyrážku z přehřátí znají nejčastěji maminky malých děti, protože se objevuje zejména u miminek, ale to neznamená, že potničky nemůžou potrápit taky dospělé. Vyléčit potničky doma není nijak složité, ve většině případů se zahojí a vymizí do dvou tří dnů. Poradíme vám, jak se potniček zbavit i jak jim předcházet.

Potničky nejvíc trápí miminka

Potničky neboli miliaria je svědivá kožní vyrážka způsobená ucpanými kanálky potních žláz při přehřátí těla a zvýšeném pocení. Miminka jsou na potničky náchylná, protože u nich ještě dobře nefunguje termoregulace a potní žlázy pracují na sto procent. Stačí těsnější oblečení nebo plenka, v létě horko a slunce, pot se dostane do záhybů kůže a potní žlázy se ucpou – to jsou ideální podmínky pro vznik potniček. Objevují se i jako následek horečnatých onemocnění.

Neinfekční vyrážka nejčastěji trápí děti, zejména novorozence. Vysévají se obvykle v pase a na tříslech (pod plenkou), v podpaží, ve vnitřní části loktů, na krku, hrudníku, na zádech, mohou se objevit i na obličeji. Dítě bývá rozmrzelé a plačtivé, protože ho postižená pokožka hodně svědí.

Potničky novorozenců léčba a prevence

Potničky zpravidla snadno poznáme. Jsou pro ně charakteristické drobné načervenalé skvrnky, které se následně promění v čirou tekutinou naplněné puchýřky. Ty následně samovolně prasknou a ve většině případů se zahojí a vymizí do několika dní. Jestliže se miminku pokožka do deseti dnů nevyčistí, navštivte raději dětského lékaře. Pokud se do nich dostane infekce, jejich léčba se značně prodlouží.

  • Důležité je v místnosti udržovat teplotu mezi 21 až 24 °C a v noci kolem 16 až 18 °C a důkladně větrat, aby se dítě nadměrně nepotilo.
  • Dítě oblékejte do lehlého, vzdušného oblečení z čistě přírodních materiálů.
  • Miminko také častěji přebalujte, jelikož se může pod plenkami snadno zapotit.
  • V teplém létě dbejte na to, aby dítě pobývalo ve stínu, nechoďte s ním na slunce.

Co na potničky

  • Na vyrážku přikládejte studené vlhké obklady nebo postižená místa často sprchujte vlažnou vodou. Mýdla mohou potničky dráždit.
  • „Z bylin je pro děti vhodný heřmánek pravý, známý svými hojivými účinky. Uvařte silný nálev (2 lžíce byliny zalijte 250 ml vroucí vody a nechte 10–15 vyluhovat, sceďte a nechte vychladnout). Vlažným nebo studeným nálevem opatrně potničky potírejte. Opakujte každé 3 až 4 hodiny. Nebo heřmánkový nálev přidávejte do večerní koupele,“ radí bylinkář Martin Kolár.
  • Starším dětem se aplikuje na potničky tekutý pudr.

Potničky u dospělých

I dospělé mohou potničky potrápit. Vyrážka se u nich obvykle objevuje v horkém a vlhkém počasí, při letním sportování, třením o sebe různými částmi těla (stehna, ruce), pod těsným oblečením z umělých látek, kdy se člověk více potí.

Podobně jako u dětí se na kůži se nejprve objeví červené skvrny, u nichž se vyklubou puchýřky. Pokud jsou potničky rozsáhlé, mohou se na těle spojit v jeden velký flek. Provází je svědění, praskání a zasychání. Jsou to nepříjemné projevy, ale ve většině případů se samy zahojí za několik dní.

Jak se potniček zbavit

Základem léčby i prevence je dbát na hygienu. Pokud se zanedbá, může se do puchýřků dostat infekce a objeví se hnis. Léčba se zkomplikuje a mohou na kůži zůstat jizvičky.

  • Sprchujte se vlažnou nebo studenou vodou, místa postižená potničkami nikdy nemyjte horkou vodou, ta je zhoršuje.
  • Noste vzdušné, nepřiléhavé oblečení z bavlněných materiálů.
  • S velkým výsevem potniček pomůže jedlá soda, která má uklidňující účinky. Postiženou pokožku lehce omyjte studenou vodou, dobře usušte, lehce poprašte sodou a nechte působit 15–20 minut. Pak jemně očistěte.

„Dospělým pomáhají s léčbou byliny, zejména řepík lékařský, měsíček lékařský, heřmánek pravý a dubová kůra. Nejprve si připravte odvar – 3 lžičky čerstvé nebo 1 lžičku sušené byliny zalijte 250 ml studené vody, zakryjte, přiveďte k varu, vařte 10 minut, sejměte a nechte 15–20 minut vyluhovat v zakryté nádobě, sceďte. Studeným odvarem potírejte potničky dvakrát až třikrát denně až do doby, než drobné puchýřky splasknou,“ doporučuje bylinkář.

Zdroje: ceskaordinace.ceuc.cz, bylinkář Martin Kolár


Přečtěte si také